Pietruszka, którą na co dzień wykorzystujemy w kuchni, jest znakomitym darem natury o wielu zastosowaniach. Ojciec Klimuszko nazywał ją cudowną rośliną, uodparniającą na wszelkie choroby.
Zanim stała się popularnym warzywem kulinarnym, była szeroko wykorzystywana w dawnej medycynie.
W tradycyjnym zielarstwie
Pochodząca z rejonów Morza Śródziemnego dzika pietruszka, dla starożytnych Greków była świętą rośliną. Natką ozdabiano zwycięskich sportowców, sadzono na grobach, wykorzystywano jako afrodyzjak i jako zioło dające siły.
Egipcjanie stosowali jako środek na poprawiający trawienie, na choroby nerek, stany zapalne dróg moczowych. Św. Hildegarda polecała dla wzmocnienia układu sercowo naczyniowego. Galen uważał, za najlepszy środek dla wzmocnienia ścianek macicy i pęcherza moczowego.
Od starożytności pietruszce przypisywano zdolności usuwania kamieni nerkowych – co dziś jak wiemy z badań, było jak najbardziej słuszne. Stosowano m.in
- W bolesnym oddawaniu moczu, zatrzymywaniu płynów, obrzękach
- Zapaleniu gruczołu krokowego, kamieniach i infekcjach dróg moczowych
- Napięciu przedmiesiączkowym, zatrzymaniu miesiączki, zaburzeniach okresu menopauzy
- Zewnętrznie, tradycyjnie wykorzystywano w leczeniu stanów zapalnych oczu, egzemy, ukąszeń owadów, przy obrzęku piersi i dla „wysuszenia pokarmu” kobiet karmiących.
Profil energetyczny
Smak: liście: pikantne, gorzkie, słone, korzenie: słodkie
Energetyka: korzenie neutralne, liście rozgrzewające
Tkanki: żołądek, nerki, pęcherz, nadnercza
Działanie: Reguluje Qi, wspomaga trawienie, rozprasza stagnację, wilgoć, tonizuje krew, oczyszcza z toksyn
Medycyna wschodnia uważa pietruszkę za środek oczyszczający, odżywiający krew. TCM wykorzystuje do usuwania zastojów, wilgotnej stagnacji, wzmocnienia przepływu energii Qi, wspomagania trawienia i pracy nerek. Przy żółtaczce, zaparciach, zatruciach, anemii, astmie, alergiach, stanach zapalnych stawów, niskim ciśnieniu krwi, kwaśnym refluksie.
Jest środkiem moczopędnym, który w przeciwieństwie do innych diuretyków, pozwala na wydalanie płynów bez utraty elektrolitów. Jej ciepłe, osuszające działanie pomaga w odprowadzaniu nadmiaru kapha, zwłaszcza wiosną.
Pietruszka jest ogólnym tonikiem rozgrzewającym i odżywczym, dla osób które schudły lub odczuwają przewlekłe zmęczenie. Delikatnie oczyszcza i odświeża układ pokarmowy, „osładza” oddech, rozprasza nieprzyjemny zapach ciała.
We współczesnym zielarstwie
Pietruszka zwyczajna [Petroselinum crispum] jest rośliną dwuletnią z rodziny selerowatych. Występuje w dwóch odmianach, o kędzierzawych listkach nadaje się do zamrażania. Ma większą odporność na zimno. Ta o płaskich listkach ma mocniejszy, bardziej intensywny smak i aromat. Obydwie stosowane regularnie, są jednym z najlepszych naturalnych środków na choroby nerek, pęcherza, dróg moczowych i prostaty.
Surowcem leczniczym jest natka pietruszki, korzeń i owoce czyli nasiona.
- Pietruszka jest bogatym źródeł kwasu foliowego, witaminy C, A i K, wspomagającej krzepnięcie krwi. Zawiera potas, magnez, wapń, żelazo, kumaryny, przeciwutleniacze, związki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwnowotworowym.
Zwiększa ilość wydalanego moczu, działa antyseptycznie i oczyszczająco na pęcherz i nerki. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich jelit i dróg moczowych, pobudza wydzielanie soków trawiennych, ułatwia trawienie i przyswajanie. Zwiększa zdolność organizmu do wchłaniania manganu, kluczowego składnika budulcowego kości. Owoce zawierają więcej olejków i flawonoidów, dlatego działają silniej niż korzeń, wchodzą w skład niektórych leków np. fitolizyny.
Żucie natki pietruszki odświeży oddech posiłku z czosnkiem lub cebulą. A posiekane świeże listki są bardzo dobrym środkiem na siniaki. Po uderzeniu łagodzą ból, obrzęk, stan zapalny i przekrwienie. Pietruszka w każdej postaci zalecana jest przy słabym sercu i nieprawidłowej przemianie materii, zwłaszcza wtedy, kiedy płyny ustrojowe gromadzą się w jamie brzusznej, klatce piersiowej czy osierdziu.
Przepisy z pietruszki
Najlepiej stosować pietruszkę obficie przyprawiając zupy i rozmaite dania. Szczególnie przy skłonnościach do zapalenia pęcherza, bolesnych miesiączek, wzdęć, skurczów, zaburzeń trawienia, obrzęków, zatrzymywania wody, dny moczanowej.
Napar z natki pietruszki
Indianie z półwyspu Jukatan w Meksyku od wieków stosują napar w leczeniu zapalenia nerek, przy obrzękach, zatrzymaniu lub bolesnym oddawaniu moczu i kamieniach nerkowych. Zagotowują litr wody, zdejmują z ognia. Dodają 3/4 szklanki grubo posiekanej natki. Zaparzają pod przykryciem 40 minut. Po odcedzeniu piją szklankę 3-4 razy dziennie do ustąpienia objawów.
Wywar z korzenia pietruszki
Jedną średnią pietruszkę zalaną szklanką wody gotuje się do miękkości. Wywar wypija, a korzeń zjada bez soli. Kurację stosuje się 1-2 miesiące przy niewydolności nerek, kamicy nerkowej, zapaleniu dróg moczowych i chorej prostacie. Pomaga przy problemach z oddawaniem moczu, obrzękach, zaburzeniach trawiennych, otyłości, reumatyzmie i rwie kulszowej. Pomocniczo stosuje w chorobach wątroby i cukrzycy.
Wywary można sporządzać z naci świeżej i suszonej oraz nasion: 1 łyżeczka na szklankę wody, 3 x dziennie. Z dodatkiem skrzypu polnego soku z cytryny kosmetycznie stosuje się do płukania włosów i przemywania skóry.
Sok z pietruszki
Pomaga wybielić piegi, przebarwienia na skórze, plamy wątrobowe. Zmieszany ze spirytusem w stosunku 1:1 jest doskonałym lekarstwem na nerwobóle, bóle zębów, przy półpaścu, porażenie nerwu trójdzielnego. Działa rozgrzewająco i kojąco. Zmieszany z wodą 50 g na 1/2 litra wody przegotowanej i wystudzonej jest naturalnym środkiem do irygacji pochwy stosowanym przy upławach.
Winko pietruszkowe św. Hildegardy
Przepis Tutaj
Napar napotny z pietruszki
Świeży korzeń pietruszki oskrobać, zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Zalać 100 ml wrzątku, odstawić na 20 minut, przecedzić. Popijać małymi łykami, położyć się do łóżka i ciepło nakryć. Stosuje się przy wysokiej gorączce, infekcjach. Działa naprawdę skutecznie.
Kompresy
Okłady z naci pietruszki działają bardzo silnie przeciwzapalnie. Leczy się nimi zapalenie sutka, gruczołów mlekowych, siniaki stosuje do łagodzenia stanów zapalnych po ukąszeniach os, komarów i pszczół.
Uwaga
Nie zaleca się stosowania w dużych dawkach u kobiet w ciąży, może pobudzać skurcze macicy. Pietruszka może również zwiększać krzepliwość krwi.