Artykuły, Nauka, Warto wiedzieć

Wyższy poziom cholesterolu u osób starszych – niższe ryzyko zgonu

Wyższy poziom cholesterolu u osób starszych łączy się z niższym ryzykiem zgonu – takie są wyniki badań naukowych z ostatnich lat.

Cholesterol jest rodzajem tłuszczu produkowanym przez ludzkie i zwierzęce organizmy. Nie jest materiałem energetycznym jak trójglicerydy, lecz pełni szereg istotnych zadań decydujących o prawidłowych procesach metabolicznych i funkcjonowaniu organizmu jako całości.

Cholesterol bierze udział w syntezie witaminy D3, hormonów m.in progesteronu, testosteronu, estrogenów. Wchodzi w skład wszystkich komórek.  Szczególnie istotny jest dla komórek mózgowych i obwodowego układu nerwowego. Cholesterol jest substancją wyjściową syntezy kwasów żółciowych, niezbędnych w procesie trawienia i wchłaniania tłuszczów oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Bez cholesterolu nie powstałoby życie, nie mógłby rozwinąć się organizm z zarodka.cholesterol

Cholesterol jest transportowany we krwi w pakietach białkowych zwanych lipoproteinami. Wyróżnia się dwa typy lipoprotein LDC o niskiej i HDL o wysokiej gęstości.
Obydwa rodzaje lipoprotein mają ten skład chemiczny. Różnią się gęstością i kierunkiem, w którym transportują cholesterol.

Niski poziom cholesterolu nie jest korzystny

Najnowsze badania bezsprzecznie wskazują, że niski poziom cholesterolu jest bardziej groźny niż wysoki. W szczególności dla ludzi starszych.
W badaniach, gdzie oceniano poziomy LDL i HDL a stopień zaawansowania miażdżycy w grupie osób 80 lat i więcej, określając stopień drożności tętnicy szyjnej i obecność blaszek miażdżycowych wykazano, że nisko poziom HDL wiązał się ze zwiększonym zwapnieniem tętnic. Nie stwierdzono natomiast żadnego związku między poziomem  LDL a poziomem wapnia.
Wynik badania stawia pod znakiem zapytania założenie, czy wyższy poziom tzw. złego cholesterolu przyczynia się do miażdżycy u osób starszych. [1]

 

Wyższy poziom cholesterolu u osób starszych - niższe ryzyko zgonu

W kolejnym badaniu stwierdzono, że wyższy poziom zarówno cholesterolu całkowitego jak i frakcji LDL wiążą się z mniejszym ryzykiem zgonu u osób w wieku 85 lat w ciągu kolejnych dziesięciu lat [2]. Jeszcze inne badanie przeprowadzone na populacji 120 000 mieszkańców  Danii wykazało, że wyższy od zalecanego poziom całkowitego cholesterolu był związany z mniejszym ryzykiem zgonu[3].

Poziom cholesterolu w grupach wiekowych a ryzyko zgonu
  • Mężczyźni w wieku 60-70 lat z poziomem cholesterolu poniżej 5,0 mmol/l o o 32% byli bardziej narażeni na ryzyko śmierci niż ich rówieśnicy z poziomem  między 5.00-5.99.
  • Przy poziomie 6,0-7,99 mmol/l ryzyko spadło o 33%.
  • U mężczyzn bardzo wysokim poziomem cholesterolu powyżej 8,00 mmol/l ryzyko zgonu nie było wyższe, niż u osób z poziomem poniżej 5,0 mmol/l.
  • U kobiet w wieku 60-70 lat poziom cholesterolu 5,0-5,99 i 6,0-7,99 wiązał się odpowiednio ze zmniejszonym ryzykiem zgonu o 43 i 41%.
  • W grupie wiekowej 70 lat i więcej  wyniki były podobne z  wyjątkiem tego , że poziom cholesterolu całkowitego 8,00 mmol/l lub więcej zmniejszał ryzyko zgonów w obydwu grupach zarówno u mężczyzn jak i kobiet.

poziom cholesterolu a zdrowie

Krótko mówiąc wysoki poziom cholesterolu nie ma wpływu na rozwój miażdżycy. Nie prowadzi do zawału serca i udaru mózgu, a u osób starszych wręcz przedłuża życie.
Wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem raka , innych chorób i lepszym samopoczuciem. Obniżanie poziomu cholesterolu statynami zakrawa na szaleństwo.

Referencje:
1. Freitas WM, Low HDL cholesterol but not high LDL cholesterol is independently associated with subclinical coronary atherosclerosis in healthy octogenarians.
2. Takata Y, Serum total cholesterol concentration and 10-year mortality in an 85-year-old population.
3. A population-based register study.  Association of lipoprotein levels with mortality in subjects aged 50 + without previous diabetes or cardiovascular dsease

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Małgorzata
Małgorzata
6 lat temu

Dziękuję bardzo za zamieszczony artykuł. Treść wlewa optymizm i rozprasza powszechnie lansowane obawy związane z wyższym cholesterolem i podwyższonym poziomem trójglicerydów.
Serdecznie pozdrawiam.

Monika
Monika
6 lat temu
Reply to  Małgorzata

W cytowanym artykule (z „bibliografii” niniejszego artykulu) napisane jest ze wysoki poziom trojglicerydow znacznie podwyzsza smiertelnosc.