REKLAMA

Proste domowe testy: niedoczynność tarczycy, nietolerancja pokarmowa, alergie

Proste domowe testy diagnostyczne stosowane w medycynie holistycznej pozwalają bez badań laboratoryjnych ocenić funkcjonowanie tarczycy lub potwierdzić lub wykluczyć nietolerancje pokarmowe czy alergie. Wykonuje się je przy użyciu termometru lub badania pulsu.

Tarczyca jest odpowiedzialna za kontrolowanie i regulowanie wielu funkcji w organizmie w tym metabolizmu, ciepłoty ciała, układu krążenia i serca. Niska temperatura jest jednym ze wskaźników niedoczynności tarczycy. Kiedy poziom hormonów jest tarczycy jest w normie, komórki produkują więcej energii, a więc więcej ciepła – gdy poziom hormonów jest zbyt niski analogicznie mniej energii i mniej ciepła. Pomiar temperatury w czasie spoczynku może dać pierwszy obraz funkcjonowania tarczycy.

Domowe testy 

 

test temperatury tarczyca

Test Basal znany od lat 40-tych ubiegłego wieku

Przez 3 kolejne dni wieczorem nie jeść zbyt późno, kładąc się spać położyć termometr w zasięgu reki. Rano od razu po przebudzeniu jeszcze w łóżku zmierzyć temperaturę. Aby pomiar był jak najbardziej dokładny potrzymać w ustach jeszcze nie włączony termometr elektroniczny przez 10 min, następnie zrobić pomiar lub trzymać  w ustach 10 minut termometr tradycyjny. Pomiaru należy dokonywać w czasie kiedy organizm jest zdrowy, nie ma stanów zapalnych, infekcji dróg oddechowych i zatok, u kobiet w okresie rozrodczym w dniach poza krwawieniem miesięcznym.
Przy dobrze funkcjonującej tarczycy temperatura powinna być na poziomie od 36,6 ° C do 36,8 ° C. Im niższa temperatura, tym tarczyca gorzej pracuje.

Drugim ważnym wskaźnikiem jest badanie tętna jeśli puls w stanie spoczynku wynosi 80-85 uderzeń to kolejny wskaźnik niedoczynności tarczycy.

Test nadgarstka

Przez 3 kolejne dni o  tej samej porze, co najmniej 2 godziny po jedzeniu, w stanie spoczynku i relaksu umieścić 2 palce (nie kciuk bo ten ma własne tętno) na wewnętrznej stronie nadgarstka, policzyć liczbę uderzeń w ciągu 30 sekund i pomnożyć przez 2 aby uzyskać wynik na minutę.

Jak interpretować wyniki:

  • puls jest w miarę stały (plus/minus 1-2 uderzenia) w ciągu trzech kolejnych dni, oznacza, że tarczyca funkcjonuje bez zarzutu i nie ma żadnych objawów nietolerancji pokarmowej, która mogłaby zakłócać jej funkcje.
  • puls jest silniejszy może to oznaczać wrażliwość na spożyte pokarmy lub wpływ środowiska zewnętrznego.
  • tętno się różni o więcej niż 2 uderzenia może to być oznaką wrażliwości na alergen lub infekcja.
  • różnica wynosi 6 i więcej uderzeń, może być oznaką nadwrażliwość na jakieś składniki posiłków.
  • puls nie spowalnia podczas nocnego odpoczynku, może to być reakcja na jakiś alergen w środowisku np. roztocza, perfumy, środki czystości

nietolerancja pokarmowa

Kontrola pulsu przed i po posiłku 
Zmierzyć puls przed i 15 minutach po posiłku. Jeśli zwiększył się więcej niż 10 uderzeń oznacza nietolerancję na dany pokarm lub jego składnik.

Test  wrażliwości na żywność 

Przed wykonaniem testu nie jeść i nie pić nic przynajmniej przez godzinę, wykonać w stanie psychicznego, fizycznego i emocjonalnego relaksu.

Usiąść i wziąć głęboki powolny wdech i wydech. Zmierzyć puls na nadgarstku lub tętnicy szyjnej przez 30 sekund, liczbę uderzeń pomnożyć przez 2. Następnie włożyć to jamy ustnej testowany produkt żywnościowy, żuć przez 30 sekund nie połykając, zbadać tętno z pokarmem w ustach. Jeśli puls wzrośnie o 6 i więcej uderzeń, jest to reakcja stresowa organizmu na nietolerowany pokarm, którego należy unikać. Im większa różnica w pulsie tym większa reakcja na stres.
W przypadku testowania jajka, sprawdzić oddzielnie żółtko i białko.

Wrażliwość czy alergie na niektóre pokarmy nie muszą być trwałe, czasami wystarczy dany pokarm wyeliminować na kilka miesięcy, po czym sprawdzić raz jeszcze czy można ponownie wprowadzić.  Dlaczego to tak ważne? Wrażliwość na pokarmy to stres dla organizmu, co spowalnia metabolizm, zakłóca trawienie, powoduje zespół tzw. nieszczelnego jelita i prowadzi do wielu problemów zdrowotnych.

Test na nietolerancję  pokarmową, alergię na leki, kosmetyki 

Połączyć kciuk z palcem wskazującym jednej ręki, poprosić druga osobę aby połączyła podobnie swoje palce robiąc na naszych ogniwo i próbowała je rozłączyć . Następnie do drugiej reki włożyć badany produkt i ponownie niech druga osoba z taką samą siłą  spróbuje rozłączyć palce. Jeśli uda się to zrobić przy użyciu mniejszej siły, oznacza że dany produkt działa osłabiająco i nie jest pożądany przez organizm. Produkty np. leki mogą być w opakowaniach.

 

Domowe testy Test mięśniowy na nietolerancję pokarmową

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
sekretyzdrowiaaghra Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
aghra
Gość
aghra

2-4 dzień miesiączki to strefa niskich temperatur, jak się to ma do tego testu?

sekretyzdrowia
Gość
sekretyzdrowia

dziekujemy za zwrocenie uwagi. wkradl sie blad. testu nie powinno sie wykonywac w tych dniach. poprawiamy 🙂

REKLAMA
%d bloggers like this: