REKLAMA

Siarka – pierwiastek, który pomaga zachować urodę i zdrowe stawy

Siarka (S) jest pierwiastkiem, którego raczej nie kojarzymy z żywnością i potrzebami organizmu, raczej z nieprzyjemnym zapachem albo zapałkami. Już przed wiekami mimo, że kojarzono ją z mocami piekielnymi to zajmowała ważne miejsce w medycynie i kosmetyce. Była też przedmiotem badań alchemików, którzy próbowali uzyskać z niej złoto i eliksiry młodości.

siarka S

Dziś wiemy, że siarka znajduje się w pierwszej piątce wśród makroskładników niezbędnych dla zdrowia i urody. To dzięki niej skóra wygląda zdrowo, włosy są mocne i lśniące a paznokcie nie łamią się tak szybko. Siarka wchodzi w skład keratyny – głównego białka skóry, włosów i paznokci oraz kolagenu, który odpowiada za kondycję i jędrność skóry. W związku z tym znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce.

Ale siarka pełni też wiele innych, żywotnych funkcji.
Jest m.in niezbędna dla układu nerwowego, reguluje ciśnienie i poziom cukru we krwi, wchodzi w skład insuliny. Siarka działa również przeciwzapalnie, pomaga w regeneracji chrząstki stawowej i przywraca sprawność stawów. Dlatego w leczeniu chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych warto stosować pomocniczo kąpiele siarczkowe. Siarka pomaga też w kuracjach odtruwających wątrobę, leczeniu schorzeń skórnych i wzmacnianiu odporności. Bez siarki organizm nie da sobie rady z produkcją glutationu – kluczowego przeciwutleniacza.

W organizmie dorosłego człowieka powinna być ok 100 -140 g  siarki.

siarka rola objawy niedoborów
Główne źródła siarki to produkty wysokobiałkowe np. jaja, mleko, mięso, podroby, ryby. Sporo siarki zawierają czosnek i cebula a także grzyby, kapusta, kalafior, groch, owies, chrzan, seler, brokuły, rzodkiewka, rzepa, rzeżucha, szparagi, dynia, karczochy, pomidory. Z owoców najwięcej siarki zawierają morele, awokado, figi, truskawki.

Niestety, wyjałowiona ziemia, nowoczesne metody uprawy i hodowli zwierząt, nadmierne stosowanie agresywnych środków chemicznych w dużej mierze pozbawiły warzywa i owoce wielu minerałów w tym siarki.

Siarka objawy niedoborów

Łamliwość paznokci, wypadanie włosów, zmatowienie i osłabienie włosów, utrata jędrności skóry
Spowolniony metabolizm, problemy z wątrobą, ukrwieniem narządów
Słaba elastyczność stawów, osłabienie wzroku
Niedobór siarki powoduje słabe przyswajanie innych minerałów jak magnez, żelazo, chlor, jod, potas i wapń. Z kolei niedobór krzemu upośledza przyswajanie siarki.

Główne przyczyny niedoboru siarki to niedostateczna jej ilość w przetworzonym pożywieniu, słaba absorpcja z pożywienia i duże wykorzystanie siarki przez organizm do procesów odtruwania z metali ciężkich i toksyn.
Długotrwały niedobór siarki może mieć wpływ na rozwój chorób zwyrodnieniowych stawów, artretyzmu, dny moczanowej, schorzeń dermatologicznych, cukrzycy, chorób serca, nadciśnienie, miażdżycę.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: