REKLAMA

Krzem – bez niego nie byłoby życia. Rośliny krzemionkowe i inne źródła

Krzem zaraz po tlenie jest najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem w biosferze. Wśród 108 pierwiastków układu okresowego krzem pełni specyficzną rolę. Ma właściwościach piezoelektryczne, może zmieniać jeden typ energii na inny np. mechaniczną na elektryczną, świetlną na cieplną. W radiofonii stabilizuje częstotliwość fali emitowanej przez nadajniki.

Krzem odpowiada za obieg energii, przechowywanie i przekazywanie informacji biologicznych. Jak twierdził ks. prof. Sedlak  krzem spełnia kluczową rolę w polach energetyczno- informacyjnych żywych organizmów. Jest integralnym składnikiem każdej komórki i wywiera istotny wpływ na procesy metaboliczne. Dzięki niemu jest możliwe w ogóle życie.

krzem pierwiastek

Krzem odgrywa jedną z kluczowych ról dla utrzymania organizmu przy życiu

Krzem występuje we wszystkich zdrowych tkankach. Tam gdzie jest go wystarczająco istnieje możliwość regeneracji i naprawy, ponieważ najważniejsza rola krzemu to jego wpływ na komunikację między mózgiem a komórkami. Bez krzemu komórki nie słuchają poleceń mózgu bo tylko krzem jest w stanie je odbierać i przetwarzać. Tam gdzie krzemu brakuje komórki umierają i zamiera życie.

Żaden organizm w przyrodzie nie może istnieć bez krzemu
prof. Władimir Wiernadski

Zbyt niski poziom krzemu powoduje zaburzenia wchłaniania aż 70 innych pierwiastków. Kiedy ich brakuje w ich miejsce wchodzą szkodliwe metale ciężkie. Krzem posiada także unikatowe właściwości wiązania metali ciężkich w nierozpuszczalne kompleksy, ograniczając ich szkodliwe działanie.

krzem jak uzupełnić

Jeśli w krwi brakuje krzemu zmniejsza się jego zawartość w ściankach naczyń krwionośnych. Krzem zapewniający elastyczność ścianek jest zastępowany przez wapń. Powoduje to, że naczynia stają się twarde i „nie słyszą” poleceń mózgu. Już w latach 50-tych ubiegłego wieku powiązano niedobory krzemu z rozwojem miażdżycy.

Co dziś wiadomo o krzemie?
  • Krzem ma ogromny wpływ na syntezę kolagenu, mineralizację kości, układ odpornościowy, tkankę łączną, skórę, włosy, paznokcie.
  • Uczestniczy w kontroli hormonalnej u ssaków oraz w ochronie przed chorobami serca i nowotworami.
  • Bez krzemu niemożliwa jest odbudowa tkanki łącznej – krwi, limfy, kości, wiązadeł, skóry, połączeń międzykomórkowych.
  • Wszędzie tam, gdzie ciało się rozwija lub regeneruje niezbędny jest krzem.
  • Niedobór krzemu w mózgu to łatwa absorpcja aluminium i rozwój demencji.
  • Jak udowodniono w badaniach klinicznych, jedną z substancji, która jak stwierdzono wiąże aluminium i usuwa je z moczem jest woda krzemionkowa z wysoką zawartością kwasu krzemowego. Kuracja taką wodę poprawia zdolności poznawcze u chorych na Alzheimera.

Według biochemików krzem jest ośmiokrotnie wykorzystywany w organizmie człowieka, uczestnicząc w różnych pośrednich reakcjach jako katalizator i przekaźnik energii podtrzymujący życie. Po ośmiokrotnym wykorzystaniu jest wydalany. Jeżeli jego ilość w organizmie nie jest uzupełniana w pokarmie i w płynach, życie zamiera. Nie ma mowy o regeneracji. Gdy poziom krzemu spada poniżej 1,2 jednostek grozi to zawałem lub wylewem, poniżej 1,3 nowotworami,  1,4 cukrzycą i chorobami metabolicznymi.

Wszystkie tkanki zawierają dużo krzemu, gdy są całkowicie zdrowe, natomiast jego poziom zmniejsza się w nich wraz z wiekiem człowieka i tkanki ulegają wówczas stopniowej degeneracji.  Zapotrzebowanie dzienne na pierwiastek to 20-40 mg na dobę.

Dawniej i dziś

Dawniej krzem był bez problemu dostarczany  z twardej wody studziennej. Był w niektórych zbożach, cebuli, czosnku, strączkowych i skórkach owoców. Garść kaszy gryczanej, 2-3 szklanki wody studziennej zaspokajało dzienne zapotrzebowanie. Dziś wyjałowione gleby uprawne są niemal pozbawione pierwiastków w tym krzemu.  Procesy przetwarzania i rafinowania żywności, niska zawartość w wodzie sprawiają, że wraz z pokarmem jesteśmy w stanie dostarczyć przy w najlepszym razie 3-5 mg na dobę.

Nadmierne spożycie magnezu, potasu, olejów i tłuszczów trans, żywności rafinowanej hamuje wchłanianie krzemu. Choroby pasożytnicze i grzybicze obniżają jego poziom. Pasożyty i grzyby potrzebują krzemu, by przekazać potomstwu informacje na temat swojego gatunku. Pożerają ogromne ilości krzemu zmniejszając jego ilość w organizmie gospodarza.

krzem skrzyp zioła

Skąd czerpać krzem?

Najlepszym źródłem obecnie są wody mineralne o dużej zawartości krzemu, rośliny i zioła dziko rosnące na glebach bogatych w krzem i woda krzemionkowa z czarnego krzemienia.

Szczególnie dużo krzemu zawiera ziele skrzypu polnego od połowy lipca do sierpnia. Na przykład odmiana Equisefum wg W. Sedlaka ma od 70 do 96%, a najpospolitszy skrzyp łąkowy  od 40 do 76%. Poza tym poziewnik, ogórecznik lekarski , rdest ptasi, perz, pokrzywa, podbiał, przytulia, miodunka plamista, i dzikie warzywo topinambur.

Jakie herbatki krzemowe zalecają zielarze: 

  • Wymieszać po 50 g skrzypu, poziewnika i pokrzywy oraz 100 g rdestu ptasiego. Łyżkę tej mieszanki zalać 2 szklankami wody i wygotowywać powoli, aż zostanie połowa zawartości garnuszka. Krzemionka jest trudno rozpuszczalna, dlatego trzeba długo ogrzewać ziółka na wolnym ogniu, aby dobrze naciągnęły. Pić 2 razy dziennie po 1/2 szklanki wywaru.
  • Podbiał, rdest ptasi, perz, skrzyp, poziewnik wymieszać w równych ilościach. 2—3 łyżki mieszanki zalać 2 szklankami wody, gotować 15 minut, dolać łyżkę octu jabłkowego. Pić 1/2 szklanki wywaru, przemywać twarz i ciało dla zachowania jędrności i zdrowia skóry.
  • Przepis o. Grande słynnego bonifratry na wodę krzemionkową TUTAJ

Bibliografia:
Rola krzemu w ewolucji biochemicznej życia.Włodzimierz Sedlak
Ziołolecznictwo. Podręcznik dla lekarzy pod redakcją A. Ożarowskiego

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: