REKLAMA

Korzeń pokrzywy zwyczajnej o niezwykłym działaniu – przepisy

Korzeń pokrzywy zwyczajnej [urticae radix] jest niezwykle cennym surowcem zielarskim. W zasadzie niewiele jest ziół jest o podobnych właściwościach.

Pokrzywa należy do najbardziej wartościowych roślin leczniczych jakie znamy. Jest najlepszym zielem „czyszczącym” krew, krwiotwórczym i ogólnie wzmacniającym. Korzeń pokrzywy zawiera podobne składniki co części naziemne plus grupę związków o charakterze lipidów i steroli, polisacharydy, rozpuszczalną krzemionkę, liczne kwasy organiczne i sole mineralne. Działa silniej niż liście i ma więcej właściwości.  Zidentyfikowano w nim m.in czynnik pobudzający produkcję interferonu, czyli substancji chroniącej przed wirusami i działającej antyrakowo. Substancje stymulujące limfocyty T i przeciwzapalne.

Korzeń pokrzywy zbiera się wczesną wiosną lub jesienią po zakończeniu wegetacji, gdy w podziemnych częściach rośliny zmagazynowane są wszystkie związki organiczne. Po zbiorze należy je szybko umyć i wysuszyć w temperaturze do 50 °C.

korzeń pokrzywy zastosowanie przepisy

Korzeń pokrzywy właściwości lecznicze
  • Pobudza czynność wydzielniczą trzustki, zwiększa siłę trawienną soków trzustkowych
  • Działa moczopędnie i oczyszczająco  w większym stopniu niż liście
  • Tonizuje organizm i uzupełnia minerały: mangan, żelazo, magnez, potas, krzem, wapń
  • Oczyszcza krew, nerki pobudza krążenie, zwiększa poziom czerwonych krwinek i hemoglobiny
  • Pobudza procesy odnowy i regeneracji tkanek
  • Reguluje przemianę materii
  • Ogólnie wzmacnia i zwiększa siły obronne organizmu
  • Redukuje stany zapalne, zmniejszają apoptozę i nekrozę (obumieranie) w komórkach
  • Korzeń pokrzywy jest jednym z najskuteczniejszych ziół na prostatę. Udowodniono skuteczne działanie przy utrudnionym oddawaniu moczu u pacjentów z łagodnym przerostem prostaty (gruczolaki prostaty w I i II stadium). Dzięki obecności protein wiążących hormony płciowe dochodzi do wzrostu poziomu aktywnych hormonów, co wpływa na ograniczenie przerostu prostaty [1]

korzeń pokrzywy właściwości lecznicze zastosowanie

Korzeń pokrzywy przepisy

Odwar z korzenia pokrzywy
2 łyżki rozdrobnionego suszonego korzenia gotować na wolnym ogniu pod przykryciem w 1/2 litra wody 5 minut. Pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki między posiłkami przy wymienionych wyżej problemach. Odwar wzmacnia organizm, oczyszcza, poprawia ogólnie zdrowie i samopoczucie.

Wcierka do włosów
Łyżkę korzenia zalać szklanką wody, doprowadzić do wrzenia, odcedzić. Wcierać w skórę głowy. Odwar z korzenia wzmacnia włosy, hamuje łupież, łojotok i wypadanie skuteczniej niż płukanki z liści. Odwarem można płukać gardło, stosować do kąpieli przy schorzeniach skórnych.

Nalewka z korzenia pokrzywy
2 czubate łyżki rozdrobnionego suszu zalać 0,5 l wódki, odstawić na 7 dni. Smarować bolące stawy przy reumatyzmie, artretyzmie lub skórę głowy przy wypadaniu, łupieżu, łojotoku Maria Treben podawała przepis: napełnić butelkę po szyjkę rozdrobnionym korzeniem, zalać 38-40% żytniówką i pozostawić na 14 dni w ciepłym miejscu.

Kąpiel lecząca nerwobóle i rwę kulszową 
4 pełne garście korzeni, łodyg i liści pokrzywy zalać 4 litrami zimnej wody. Odstawić na 12 godzin. Podgrzewać na wolnym ogniu do zagotowania, odcedzić, dolać do wanny z wodą. Po 10 minutowej kąpieli położyć się do łóżka i nakryć ciepło. Odcedzoną pokrzywę zalać wodą, użyć następnego dnia.

Herbatka na trzustkę
Wymieszać 7 części korzenia mniszka, 6 części korzenia pokrzywy, po 2 części majeranku i szyszki chmielu i 1 części ziela tymianku i mięty pieprzowej. Łyżeczkę mieszanki parzyć w szklance wrzątku pić 2 razy dziennie przy zaburzeniach czynności trzustki i przemiany materii. Wspomaga pracę trzustki, trawienie białek, tłuszczów i cukrów, zwiększa wydzielanie soków trzustkowych. Pomaga w zaburzeniach trawienia związanych z kamicą żółciową

Przepisy z liści innych części rośliny: Pokrzywa na oczyszczenie, wzmocnienie, poprawę kondycji i urodę – przepisy

a

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: