REKLAMA

Jak zrobić sok z pokrzywy i jak zakonserwować by zachował właściwości

Sok z pokrzywy jest najcenniejszym, najbardziej skoncentrowanym, najsilniej działającym preparatem z pokrzywy. Niezastąpiony w leczeniu niedokrwistości, anemii, chorób nerek i pęcherza moczowego, prostaty, a także przy oczyszczaniu krwi, detoksie i wzmacnianiu osłabionego organizmu.

 

Sok z pokrzywy aktywizuje pracę układu odpornościowego, pobudza tworzenie interferonów – naturalnej broni przeciwko wirusom, pobudza metabolizm, działa przeciwzakrzepowo, regeneruje organy wewnętrzne, usprawnia pracę trzustki i silnie wzmacnia organizm w okresie osłabienia, przemęczenia, rekonwalescencji. Stanowi niezastąpiony środek na odtrucie organizmu z toksyn i szkodliwych metabolitów np. kwasu moczowego czy chlorków.sok z pokrzywy

Tradycyjnie w medycynie ludowej sok z pokrzywy podawano przy niedokrwistości, anemii, w celu oczyszczenia krwi i odtruwaniu z toksyn, a także osobom słabym, schorowanym, po przebytych złamaniach kości – przyspiesza ich zrastanie. Po kuracji sokiem możemy spodziewać się odzyskania energii i sił witalnych, poprawy stanu włosów, skóry, odzyskania zdrowego kolorytu cery.

Najlepszym surowcem do uzyskania soku jest majowa pokrzywa zebrana przed okresem kwitnienia z czystych stanowisk z dala od terenów przemysłowych, wyciskana w wyciskarce wolnoobrotowej lub ręcznie przy pomocy maszynki do mięsa. Lepiej nie używać sokowirówki – sok będzie mniej skutecznie działał.

 

Jak zrobić sok z pokrzywy

Świeżo zebraną pokrzywę wraz z łodygami umieścić na plastikowym sicie, polać gorącą wodą ale nie wrzątkiem, by nie zniszczyć witamin. Kiedy pędy pokrzywy trochę odsączą się z wody przepuścić je przez maszynkę do mięsa a następnie z miazgi wycisnąć sok przy pomocy czystej gazy. Można wycisnąć w ten sposób sok bez polewania gorącą wodą, ale otrzymamy dużo mniej soku. Uzyskany sok przechowywać w lodówce do 2 dni.

Kurację rozpocząć od 1 łyżeczki soku 3 x dziennie po posiłkach, zmieszany w proporcji 1:1 z wodą. Po tygodniu zwiększyć dawkę do 1 łyżki 3 x dziennie. Kuracja powinna trwać minimum 3 tygodnie.jak zrobić sok z pokrzywy

Jak zakonserwować sok z pokrzywy

Codzienna zabawa z wyciskaniem soku może być męcząca, toteż by uzyskać pewną trwałość należy go zakonserwować np. miodem pszczelim. Do tego celu najlepiej nadaje się lipowy, wielokwiatowy, spadziowy lub inny wybrany pod kątem dolegliwości.

Na 1 szklankę soku przeznaczyć trzeba 2 szklanki miodu, najlepiej płynnego – łatwiej się wymiesza. Po wymieszaniu przelać do niewielkich wyparzonych słoiczków, szczelnie zamknąć i trzymać w lodówce. Przed każdym zastosowaniem zawiesinę zamieszać. Inne formy konserwowania jak zamrażanie i pasteryzacja osłabiają działanie preparatu.

O tym jak jeszcze wykorzystać pokrzywę leczniczo, kosmetycznie i kulinarnie TUTAJ

 

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: