Proszek do zębów łatwiej zrobić niż pastę, nie pozostawia zabrudzeń dookoła i ma dużo dłuższy termin przydatności. Może wydawać się to dziwne. Ale na długo przed pojawieniem się past do zębów, czyszczenie jamy ustnej sproszkowanymi ziołami było normą.
Komercyjne pasty zawierają szkodliwe substancje jak: ropylene glycol, triclosan [1], biel tytanową. Silnie toksyczny fluor, który niszczy tarczycę, szyszynkę, wywołuje choroby neurodegeneracyjne i ogłupia. Gliceryna przed produkcją pasty, wielokrotnie poddawana jest wybielaniu silnymi chemikaliami. Pokrywa jamę ustną warstwą blokującą dostęp śliny do powierzchni zębów, która odpowiada za remineralizację szkliwa.
Domowy proszek do zębów
Błony śluzowe jamy ustnej są bardzo delikatne. Cienki jak pergamin nabłonek wchłania pożyteczne składniki ziół, jak i szkodliwe substancje z komercyjnych past. Przy problemie z krwawiącymi dziąsłami, toksyny bezpośrednio dostają się do krwioobiegu. Wybór należy do nas!
Domowy proszek z mieszanki naturalnych składników utrzymuje jamę ustną w czystości. Nie wysusza. Wspomaga mineralizację szkliwa oraz zdrowie błon śluzowych, dziąseł i gardła. Działa antyseptycznie, odświeża i pozostawia miły zapach.
Proszek do zębów z mirrą
Commiphora mirra to ceniona od tysięcy lat wonna żywica, z której wyrabiano olejki i pachnidła. Tysiące lat temu, przy braku opieki dentystycznej powszechnie stosowano przy problemach jamy ustnej: próchnicę, owrzodzenia, afty, krwawienie z dziąseł.
Wiele kultur stosowało mirrę jako preparat odkażający, gojący i uśmierzający ból. Dioskurydes w De Materia Medica wspomina o mirrze rozcieńczanej w winie, jako płynie do płukania ust, dla wzmocnienia wrażliwych zębów i dziąseł.
Dziś na podstawie badań klinicznych wiadomo, że mirra działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo hamuje rozwój grzybów, pierwotniaków i bakterii w płytce nazębnej [1]. Niweluje przykry zapach, tworzy warstwę ochronną na zębach. Leczy afty, owrzodzenia i znacznie redukuje ból [2].
Odświeżający, aseptyczny proszek do zębów
Wyjątkowy egzotyczny, odświeżający aromat. Ochrona zębów, jamy ustnej i gardła.
- Łyżka sproszkowanej mirry
- Po 2 łyżki sproszkowanego korzenia lukrecji i cynamonu
Składniki wymieszać i wsypać do zamykanego pojemnika. Chronić przed zawilgoceniem. Prawidłowo przechowywany proszek do zębów z mirrą nie ma terminu ważności. Zawsze zachowa świeżość. Sposób użycia: na zwilżoną wodą szczoteczkę drewnianą szpatułką nasypać niewielką ilość proszku i szorować zęby.
Cynamon ma działanie przeciwbakteryjne, ściągające, odświeża oddech. Lukrecja dodaje mieszance słodkiego smaku i nawilża.
Wybielający proszek do zębów z miodli
Gałązki miodli indyjskiej [Azadirachta indica] tradycyjnie służą jako szczoteczki do zębów. Doskonale czyszczą, pielęgnują, wybielają zęby i rozjaśniają przebarwienia. Pozostawiają fantastyczny smak świeżości. W podobny sposób działają na skórę. Więcej tutaj. Sproszkowana miodla jest składnikiem ajurwedyjskich proszków i past do zębów.
W niewielkich ilościach mieszamy sproszkowane goździki, cynamon i miodlę. Wsypujemy do zamykanego pojemnika. Można dodać odrobinę, szałwii, mięty albo ew. po kropli olejków eterycznych.
- Proszek do zębów z miodlą czyści i wybiela zęby, pomaga usuwać osad i kamień nazębny.
- Ma działanie grzybobójcze, bakteriobójcze, niszczy roztocza i pierwotniaki.
- Dezynfekuje jamę ustną i goi drobne ran
- Łagodzi stan zapalny, paradontozę
- Odświeża oddech pozostawiając fantastyczny zapach.
W naszym sklepiku naturalna, ajurwedyjska pasta do zębów z miodlą indyjską TUTAJ.
Ziołowa domowa pasta do zębów
Każdą z mieszanek można wymieszać z olejem kokosowym do uzyskania konsystencji pasty. Składniki naturalne do pielęgnacji zębów i jamy ustnej:
- Szałwia, melisa, rumianek, goździki, cynamon, mirra, aloes, lawenda, rozmaryn
- Soda oczyszczona, węgiel aktywny, biała glinka bentonitowa, ziemia okrzemkowa
Bentonit jest bogaty w odżywczy dla zębów wapń, magnez i krzemionkę. Po zmieszaniu z wodą glinka bentonitowa pęcznieje, staje się porowata jak gąbka. Połączone cząsteczki wytwarzają ładunek elektryczny, który przyciąga i wchłania do wewnątrz toksyny.