Artykuły, Ciekawostki, Harmonia duszy i ciała, Z rożnych stron świata

Rok Drewnianego Smoka a zdrowie

2024 rok drewnianego smoka a zdrowie

Według chińskiej astrologii 10 lutego 2024 rozpoczął się Rok Drewnianego Smoka o dynamicznej energii przemian. W Chinach smoki są bardzo pozytywnie postrzegane, zdolne zaszczepić w człowieku wielką energię. Symbolizują siłę, moc, mądrość i witalność.

2024 rok drewnianego smoka a zdrowie

Rok Drewnianego Smoka to nie tylko symbol zmian i zawirowań, jest również zaproszeniem do poszukiwania wolności i harmonii z naturą. Oprócz  żywiołowego tańca drewna przynosi wielkie możliwości i wyzwania.

Rok Drewnianego Smoka

Obecny rok łączy ze sobą cechy potężnej mocy smoka z pielęgnującą esencją żywiołu drewna. Jest w wibracjach aktywnej, dynamicznej, męskiej energii  Yang, która kurczy, rozładowuje, eliminuje, oczyszcza, pozbywa się niepotrzebnego.

Dynamiczna energia drewna jest związana z wątrobą i pęcherzykiem żółciowym, stymuluje sprawny przepływ krwi i energii witalnej Qi. Brak równowagi tego elementu prowadzi do stagnacji, skutkującej drażliwością,  złością i lękiem przed podejmowaniem decyzji. Gdy organ jest w stanie nierównowagi pojawia się brak odwagi, niezdecydowanie, impulsywność, podejmowanie pochopnych, nieprzemyślanych decyzji i trzymanie złości, urazy, nieodpuszczanie. Więcej o wpływie pęcherzyka żółciowego TUTAJ.

pęcherzyk żółciowy emocje odwaga szok

By zachować zdrowie i dobre samopoczucie w Roku Drewnianego Smoka trzeba się zsynchronizować z silną energią drewna Yang. Zadbanie o kondycję fizyczną i psychiczną w obecnym okresie jest niezwykle istotne. Żywioł drewna jest związany z aktywnością fizyczną, podejmowaniem działań, wyzwań.  Yang Qi  ma teraz potężną moc, ułatwiając wprowadzenie pozytywnych zmian w swoim życiu i zwiększenia energii witalnej.

Brak równowagi elementu drewna może skutkować złością, podirytowaniem, stanami lękowymi, strachem i osłabieniem wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Zachowanie równowagi

Dynamiczna energia Roku Drewnianego Smoka napędza do działania, aktywności, wprowadzania zmian. Może jednak popchnąć nas za daleko. Przy nadmiernym narzuconym sobie tempie  mogą ucierpieć wątroba i pęcherzyk żółciowy.

Trzeba zachować ostrożność, nie dopuścić by ta potężna energia zamieniła się w stres, złość, agresję. Dla zachowania równowagi trzeba pamiętać o relaksie, pomogą tu techniki oddechowe, medytacje, tai chi. Kontakt z naturą, lasem, glebą uspokaja porywczą naturę drewna, a aktywność fizyczna porusza tę energię, zapobiega jej stagnacji i kumulowaniu.

Zbalansuj system nerwowy - odzyskasz zdrowie

Regularny ruch jest niezbędny aby energia Drewna swobodnie płynęła. Jej stagnacja prowadzi do zastojów, niestrawności, dolegliwości trawiennych. Trzeba zachować wstrzemięźliwość w spożywaniu pokarmów, nie przejadać się. Dotyczy to zarówno talerza, jak pokarmu duchowego – wrażeń odbieranych przez zmysły: wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku. Niestrawiony posiłek pozostawia dyskomfort, to samo dotyczy nieprzetrawionych emocji, które spowalniają ciało i umysł. Najlepiej zachować ostrożność i uważność w słuchaniu, oglądaniu, czytaniu różnych treści i znaleźć czas na odpoczynek.

Silne wpływy energii Yang

Wszystko co przynoszą zmiany wibracji energetycznych można wykorzystać z korzyścią lub szkodą. Żywą, dynamiczną naturę Yang można wykorzystać jak wiatr w żaglach. Łatwo będzie niosła nas do przodu, ale trzeba zachować świadomą uwagę, by nie wpaść na rafy.

W dzisiejszym dynamicznym, zagonionym świecie pośpiech jest normą, podczas gdy kluczem jest uważność i roztropność w działaniu. Cierpliwość i uważność pozwala zachować jasny umysł i spokój. A to jest teraz kluczowe.

W Roku Drewnianego Smoka możemy wykorzystać jego dynamiczną energię odważnie realizując siebie, ale będąc w uważności. Bezpieczeństwo nie oznacza stagnacji, trwania w martwym punkcie. Warto postępować odważnie, zachowując ostrożność. Wpływ energii Drewnianego smoka zachęca do rozpostarcia skrzydeł, nie tracąc z oczu bezpieczeństwa własnego gniazda.

Energia żywiołu drewna

Drewno jest wiosną, wschodzącym słońcem, symbolem początku. Według taoistów symbolizuje wędrówkę duszy hun i jej ponowne narodziny. Hun jest siedzibą podświadomości, przekazywanej z pokolenia na pokolenie i z poprzednich istnień. Mieszka w wątrobie, narządzie przynależnym do Drewna. Wyraża wolę, siłę i umiejętność zaczynania od nowa, przekazującą niezależność wzrostu i ekspansji. W taoizmie ważne jest wyzwolenie się od elementu Drewna, bo tylko bycie w tu i teraz zapewnia nam spełnienie i zdrowie.

mniszek przepisy zastosowanie

Żywioł drewna to wiosenna dynamiczna energia, budzenia się do życia, witalności, aktywności, tworzenia, ekspansji, przegrupowania, w ajurwedzie niektóre z tych cech można przypisać żywiołowi powietrza.

Element Drewna jest połączony z ścięgnami i więzadłami, wiąże się ściśle z elastycznością, giętkością, ruchem do przodu. Drewno to także oczy, wzrok, widzenie i łzy. Przemiana elementu drewna związana jest z wątrobą i pęcherzykiem żółciowym, które wiosną otrzymują najwięcej niezbędnej energii do oczyszczania i regeneracji.

Jak można  wykorzystać energię Drewnianego Smoka?

  • Więcej elastyczności. Tak jak drzewa kołyszą się na wietrze, tak element drewna wymaga wymaga elastyczności w podejściu do życia. Pozwoli to łatwo dostosować się do zmian.
  • Ruch do przodu. Wykorzystanie nowych możliwości  na gruncie rozwoju osobistego i zawodowego, odwaga w działaniu, aktywne kroki w kierunku realizacji marzeń.
  • Uważność. Podejmowanie działań zgodnych z intuicją, wartościami, kierując się mądrością i najwyższym dobrem
  • Zdrowie. Zadbanie o relaks, odpoczynek, układ trawienny, wątrobę i pęcherzyk żółciowy.

Wspierające zioła: mniszek, ostropest, kurkuma, łopian, mięta, glistnik, szafran, karczoch, dziurawiec, kocanka.

5 2 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments