Apteka w twojej kuchni, Ciekawostki, Dawne receptury, Dla kobiet, Jesteś tym co jesz, Sprawdzone efekty, Terapie naturalne, Z rożnych stron świata, Zdrowie na talerzu

Sezam i olej sezamowy odmładza, wzmacnia. Przepisy

Sezam i olej sezamowy odmładza, wzmacnia. Przepisy

Sezamie otwórz się!  Słynne magiczne zaklęcie z baśni „Tysiąca i jednej nocy”. W opowieści o Ali Babie i czterdziestu rozbójnikach, otwiera wejście do jaskini z ukrytym skarbem. Dlaczego sezam?

czarne nasiona sezamu i białe

Brązowiejące, dojrzałe strąki sezamu samoczynnie zaczynają pękać. Ale co ciekawe, niskie dźwięki mogą wywołać ich przedwczesne otwarcie. Zjawisko to można porównać do otwierania wrót. Stąd być może w bajce użyto hasła, metaforycznie naśladującego sposób otwierania strąków.

Starożytne ziarno

Na glinianych tabliczkach babilońskich, odczytano zapisane pismem klinowym słowa „sezam przyprawa bogów”. Ponoć Babilończycy uważali, że nasiona mają wyjątkową moc i wykorzystywali w praktykach magicznych.

Jedno z malowideł sprzed 4 tysięcy lat przestawia piekarza mieszającego nasiona sezamowe w cieście.  Nasiona sezamu odnaleziono w egipskich grobowcach, m.in w miejscu spoczynku Tutenchamona. Papirus Ebersa wymienia jako lecznicze zioło.

Sezam indyjski Sesamum indicum roślina

Sezam jest najstarszą rośliną z której wytwarza się olej.  Według niektórych źródeł Chińczycy wyrabiali go już 5 tysięcy lat temu. Wykorzystywali kulinarnie, do palenia lamp i wyrobu atramentu.  Mniej więcej od tego okresu sezamu używa się w Indiach. Według kronik już około 2000 roku p.n.e. Hindusi prowadzili handel sezamem z Mezopotamią.

Oleju sezamowego powszechnie używano jako nośnik do wyrobu lekarstw ziołowych i pachnideł. Słowo sezam wywodzi się ze starożytnych języków semickich. Jest reduplikacją hebrajskiego šem, reprezentujące talmudyczne šem-šamáįm, czyli imię nieba.

Sezam i olej sezamowy

Sezam [Sesamum L.] jest krótko żyjącą rośliną z rodziny sezamowatych, obejmującym kilkanaście gatunków. Rośnie w suchym i ciepłym klimacie. Do wytworzenia nasion potrzebuje 4 miesięcy temperatur powyżej zera.

zastosowania sezamu w starożytności i współcześnie

Sezam indyjski [Sesamum indicum] dorasta do 1,5 metra wysokości. Długo kwitnie, białe z odcieniem różu, żółte, czerwone lub purpurowe rurkowate kwiaty przypominają naparstnicę. Każda roślina wytwarza około 20 strąków zawierających liczne nasiona. Kiedy dojrzeją pędy się ścina, wiąże w snopki i ustawia pionowo. Po wyschnięciu młóci i wyłuskuje.

Nasiona sezamu mogą być czarne, białe, podpalane. Po przetworzeniu na olej, makuchy mieli się na mąkę lub dodaje zwierzętom do paszy.

W tradycyjnym zielarstwie

Sezam jest szeroko stosowany w kuchni i piekarnictwie na całym świecie. Jego orzechowy smak aromatyzuje sałatki, pasty, ciasta i pieczywo.  Nasiona sezamu, korzenie i olej wykorzystywano w kuchni i zielarstwie. Uważano, że dodają energii, opóźniają starzenie i siwienie włosów.

Rzymianie z kminku i sezamu wyrabiali pastę. Smarowali nią chleb i spożywali przed walkami, by dodać sobie energii. Kobiety mieszały sezam z miodem, zjadały by zachować młodość i urodę.

Według TCM przechodzą przez meridiany wątroby, jelita grubego i nerek, odblokowują kanały Qi by energia życiowa mogła płynnie się przemieszczać. Energetycznie biały i czarny sezam mają trochę inne działanie, biochemicznie ten ostatni zawiera więcej wapnia.

Profil energetyczny
Smak: słodki, słony
Energetyka: neutralna, z tendencją chłodzącą
Tkanki: Krew, wątroba, jelita, nerki, krew
Działanie: Odżywia, wzmacnia tonizuje Yin i głęboką esencję Jing. Natłuszcza jelita, stymuluje ruch w dół. Uzupełnia Yin nerek i wątroby.

Czarny sezam jest wykorzystywany do regeneracji i wzmocnienia. Znakomicie uzupełnia niedobór Yin nerek i wątroby. Najczęściej stosowany w dolegliwościach spowodowanym niedoborem krwi i suchości jelit. Pomaga przy zaparciach, zawrotach głowy, szumach usznych, niewyraźnym widzeniu, przedwczesnym siwieniu włosów.

Według TCM wątroba odpowiada za płynny ruch Qi,  płynów ustrojowych i równowagę emocjonalną. Nerki regulują układ moczowy, rozrodczy i procesy starzenia.

Biały sezam uważany za środek wzmacniający Yin, element odpowiadający za chłodzenie i nawilżanie. Jego niedobór w nerkach powoduje zaczerwienienie języka, bóle gardła, nocne poty. Przy nierównowadze w nerkach występuje drażliwość, szybki puls, zaczerwienienie i suchość oczu.

Wartość odżywcza sezamu

Spośród wszystkich roślin oleistych sezam indyjski ma największą zawartość kwasów tłuszczowych.  Jest źródłem łatwo przyswajalnego białka, witamin B i A i mikroelementów.

Sezam i olej sezamowy odmładza, wzmacnia. Przepisy

Zawiera aminokwasy: lizynę, tryptofan, metioninę, związki fenolowe, tryptofan, fitoestrogeny. Lignany sezamol i sezamolina zapobiegają skokom ciśnienia, powstawaniu zakrzepów w mózgu i chronią przed nowotworami. Są silnym przeciwutleniaczem, dzięki któremu olej sezamowy nie jełczeje. Wysoka zawartość wapnia, cynku, fosforu w połączeniu z kwasami tuszowymi wzmacnia kości, zęby, włosy i paznokcie.

Działanie: przeciwutleniające, antybakteryjne, odżywcze, wzmacniające, mlekopędne, nawilżające, moczopędne, przeczyszczające.

  • Sezam zmniejsza stres oksydacyjny, regeneruje i nawilża tkanki.
  • Stymuluje produkcję kolagenu, poprawia stan skóry.
  • Wzmacnia serce, tkankę łączną, kostną, wzrok, szpik kostny i układ odpornościowy
  • Pomaga regulować ciśnienie i utrzymać poziom cukru.
  • Aktywuje czynności układu nerwowego i mózgu, wspomaga koncentrację i sprawność intelektualną.
  • Łagodzi stres, niepokój, wysoka zawartość tryptofanu wspomaga produkcję serotoniny.
  • Chroni przed miażdżycą, cukrzycą, udarami, zawałami
  • Zwiększa wytrzymałość fizyczną, witalność i potencję
  • Wskazany przy anemii, niedoborach krwi, osłabieniu
Zastosowania sezamu

Sezam to jeden z najważniejszych środków medycyny ajurwedyjskiej. Stosuje się w wielu recepturach w postaci past, proszków, olejów wewnętrznie, na skórę, oczy, do nosa i w lewatywach.

Sezam z miodem 

Mieszankę sezamu z miodem stosowano w starożytności dla wzmocnienia sił witalnych, zachowania młodości, zdrowych zębów i potencji.  Słoik 300 ml napełnić w 1/3 ziarenkami sezamu.  Zalać płynnym miodem wg rodzaju w zależności od potrzeb, starannie wymieszać. Dla lepszego efektu można dodać 2-3 łyżki pyłku pszczelego

tahini pasta

Zażywa się łyżkę rano na pusty żołądek. Nie połyka od razu, ziarenka należy dokładnie przeżuwać, by mikstura rozpuściła się w jamie ustnej. Ze skrystalizowanego miodu można uformować z mieszanki kuleczki. Wstawić do lodówki i codziennie sięgać po jedną. Przy problemach z wypróżnianiem miesza się z nasionami konopi i korzeniem arcydzięgla.

Wywar na porost włosów i siwienie

2 łyżki sezamu czarnego zalać szklanką wrzątku. Gotować 15 minut. Dosłodzić słodem jęczmiennym, wypić powoli napój i zjeść ziarenka. Kuracja trwa 2-3 tygodnie.

Oponka na brzuchu

Łyżkę oleju sezamowego wymieszać z ½ łyżeczki kurkumy. Przyjmować rano przed śniadaniem. Równolegle tę samą mieszankę stosuje się do masażu brzucha przed kąpielą. Kilka minut wykonuje zgodnie z ruchem wskazówek zegara zaczynając od pępka, zataczając coraz większe koła. Miksturę można stosować na ramiona i uda.

Odżywcza mikstura

Regeneruje, wzmacnia kości, stawy, tkankę łączną, poprawia funkcjonowanie całego organizmu. Przepis TUTAJ. Rewelacyjny eliksir młodości przepis TU.

eliksir młodości

Olej sezamowy

Detoksykuje, oczyszcza organizm i wątrobę ze szkodliwych produktów przemiany materii, reguluje pracę hormonów. Przydatny dla kobiet w okresach skoków hormonalnych, z chorobami tarczycy i odchudzających się.

Ajurweda stosuje do gojenia ran, owrzodzeń, dolegliwości jamy ustnej i poprawy kondycji skóry. Masaż ciepłym olejkiem relaksuje, poprawia sen, łagodzi odparzenia pieluszkowe u niemowląt.

Nakładanie oleju sezamowego na czubek głowy i podeszwy stóp przed snem uspokaja, poprawia zasypianie.

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments