Medycyna ludowa, Porady, Sprawdzone efekty

Skręcenie, zwichnięcie, stłuczenie, urazy i kontuzje – jak sobie pomóc

Skręcenie, zwichnięcie, stłuczenie i inne urazy zdarzają się nie tylko sportowcom.
Wystarczy jeden nieostrożny ruch, nieuważne zejście z krawężnika, utrata równowagi szczególnie łatwa w butach na wysokim obcasie czy upadek z wyprostowaną ręką mogą spowodować nagłe skręcenie kostki, nadgarstka albo stawu biodrowego, czego efektem bywa skręcenie albo zwichnięcie.

 

Skręcenie różni się od zwichnięcia tym, że powoduje uraz wiązadeł i objawia się obrzękiem, bólem, zsinieniem skóry. Samo zwichnięcie nie powoduje sinienia, chociaż występuje ból i często obrzęk.Skręcenie, zwichnięcie, stłuczenie, urazy i kontuzje - jak sobie pomóc

Kiedy nastąpi zwichnięcie lub skręcenie należy jak najszybciej owinąć to miejsce bandażem elastycznym. Stłuczenie lub skręcenie dobrze jest przedtem schłodzić na przykład przykładając lód ale nie bezpośrednio na skórę. Po urazie warto jest unieść kończynę powyżej linii serca pozwoli to zmniejszyć opuchliznę i zapobiec powstawaniu krwiaków.
Przy każdej kontuzji należy dać kończynie odpocząć co najmniej 24-48 godzin. Jakikolwiek wysiłek należy przerwać po odczuciu bólu.

Skręcenie, zwichnięcie, stłuczenie i drobne kontuzje domowe sposoby

Skręcenie, zwichnięcie kostki
Namoczyć stopę lub dłoń w misce gorącej wody z woreczkiem z 2 łyżkami nasion gorczycy. Można dodać łyżkę soli

Pasta z kurkumy
Wymieszać ½ łyżeczki kurkumy z ½ łyżeczki soli, dodać nieco wody by powstała papka. Nakładać na zwichnięcie, skręcenie, stłuczenie i inne urazy 2-3 razy dziennie. Zabezpieczyć okład bandażem.

 

skręcenie, zwichnięcie domowe sposoby zioła

 

Kompres z rozmarynu na skręcenie i zwichnięcie
2 łyżki rozmarynu zalać szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem 15 minut. Namoczyć kompres z gazy w naparze, przykładać ciepły do miejsca urazu na 3 minuty. Następnie zmienić na zimny okład na 3 minuty i znów na ciepły z rozmarynu. Powtarzać 2-3 razy dziennie. Zamiast rozmarynu można użyć tymianku lub kwiatu siana.

Nadwyrężone ścięgno Achillesa
Okłady z jałowca, tymianku i cynamonu
W litrze wody gotować przez 10 minut 2 czubate łyżki jagód jałowca. Dodać 2 łyżeczki tymianku, niecałą łyżeczkę cynamonu, zamieszać. Odstawić na kilka minut. W wywarze moczyć gazę i przykładać do bolącego ścięgna 3 x dziennie.

Podbiał na siniaki
½ szklanki liści podbiału zalać szklanką wrzątku. Podgrzewać na wolnym ogniu 25-30 minut. Zamoczyć w wywarze gazę, przykładać 3 x dziennie do stłuczonego miejsca, zabezpieczyć bandażem. Szybko pomoże.

 

Żywokost
Jest jednym z najlepszych środków na zwichnięcie i skręcenie, uraz kości, stawów. Dobre rezultaty daje zarówno świeży korzeń rozgrzany na suchej patelni jak i nalewka czy olej żywokostowy, które przydadzą się w każdej domowej apteczce. Przepisy TUTAJ

Arnika
Również okłady z arniki przyniosą ulgę we wszelkiego rodzaju urazach i kontuzjach. PRZEPISY

Arnika górska najlepsza na urazy, skręcenia, obrzęki - przepisy lecznicze

 

Obrzęki i opuchlizna
Stokrotki
Świeże lub suszone stokrotki zalać olejem lub oliwą z oliwek 2 cm nad powierzchnię. Zakręcić słoik, odstawić w słoneczne miejsce na 2 tygodnie. Odcedzić, stosować 2, 3 x dziennie.
Oczar wirginijski
2 łyżki oczaru zalać ½ wody, gotować 15 minut, odstawić do ostudzenia. Przykładać namoczony kompres w wywarze 3 razy dziennie.
Wielozadaniowa oliwa świętojańska  z dziurawca przepis TUTAJ

Ludowe sposoby na skręcenie, zwichnięcie, uraz kolana, naciągnięcie mięśni 

Naciągnięte mięśnie i naderwane ścięgna można kompresować okładami zanurzonymi w ciepłym mleku. Zabieg powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia, pilnując by okład był ciepły.

Na skręcenie, zwichnięcie, ból kolana skuteczne są kompresy z wodą wymieszaną z octem, dodatkowo kompres potrzeć szarym mydłem. Nasi przodkowie używali do okładu również kawałka świeżej słoniny lub podgardla. Szybko zmniejsza ból i opuchliznę, regeneruje tkankę stawową. Można również robić kompresy z tartej cebuli zasypanej cukrem,  liściem kapusty lub babki lancetowatej, które działają leczniczo i przeciwbólowo.

Herbatka regenerująca

By wspomóc proces regeneracji stawów, zmniejszyć ból warto wspomóc kurację od środka herbatką ziołową
Wymieszać w równych ilościach korzeń arcydzięgla, kwiatów wiązówki, kory wierzby i pączków topoli.
Łyżeczkę mieszanki zalać 250 ml wody, gotować 10 minut. Pić ciepły wywar 2-3 razy dziennie.

Warto również przy kontuzji jeść przetwory z dzikiej róży, która jak odkryto hamuje stany zapalne, zmniejsza obrzęki, redukuje ból i zwiększa ruchomość stawów. W regeneracji  po urazie pomoże także sok z granatów lub ananasów.

Olejek z pięciu ziół – doskonały na wszelkie urazy i jako kosmetyk PRZEPIS

Olejek z pięciu ziół - doskonały środek leczniczy i kosmetyk

 

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments