Artykuły Sponsorowane

Co szkodzi wątrobie? Czy asceza to jedyne wyjście?

Wątroba stanowi centrum dowodzenia nad wieloma istotnymi procesami zachodzącymi w ludzkim organizmie. To ona jest jednym z najważniejszych ośrodków odpowiedzialnych za procesy trawienia, termoregulacji czy detoksykacji. Odgrywa ona również niebagatelną rolę w krzepnięciu krwi.

wątroba

fot. essentiale.pl

 

Dlatego – choć zabrzmi to niczym największy z truizmów – należy o nią dbać. Pytanie, czy tak naprawdę zdajemy sobie sprawę, co szkodzi wątrobie? Wrogiem wątroby jest przede wszystkim niewłaściwe odżywianie się i lekkie obyczaje w zakresie sięgania po używki. Chcąc pozostać w dobrym zdrowiu, powinniśmy zatem powściągnąć łakomstwo i starać się wprowadzać do naszego schematu dnia zrównoważoną dietę. Uwaga, nie wystarczy zdrowo jeść – specjaliści wskazują, że niezwykle istotny jest również sposób spożywania potraw. Porcje nie powinny być zbyt obfite. Nie poleca się również jedzenia w pośpiechu.

Objawy bólu wątroby 

Czy wątroba w ogóle boli? Sama wątroba nie jest organem unerwionym. Jej ból nie jest zatem bezpośredni, a związany raczej z podrażnieniem przez nią błony surowiczej. Odczuwamy go z prawej strony, tuż pod żebrami. Powodem tego nieprzyjemnego uczucia jest na ogół zapalenie bądź stłuszczenie wątroby, jej marskość, torbiel, a nawet nowotwór.  Bólowi wątroby towarzyszą m.in.: bóle brzucha, nudności, żółtaczka, zanik apetytu, zaparcia oraz wzdęcia, kłopoty z libido, zaburzenia krzepnięcia krwi, obrzęki, problemy ze wchłanianiem leków, osłabienie organizmu i zanik mięśni. Podczas bólu wątroby czujemy czasem powiększenie tego organu.

Co na ból wątroby?

Jeżeli wątroba dokucza nam po spożyciu alkoholu lub posiłku, można sięgnąć po metody naturalne, takie jak masaż lub rozgrzanie bolącego miejsca. Jeżeli nie wiemy jak to zrobić, możemy zapytać w aptece o sprawdzone leki OTC na wątrobę kojące ból. Specjaliści polecą na pewno wprowadzenie dobrych nawyków żywieniowych i uzupełnienie diety o większą ilość warzyw, jogurtów naturalnych oraz świeżo wyciskanych soków (np. z marchwi lub grejpfruta). Warto zaufać przyprawom, które wspomagają trawienie, pobudzając wątrobę do pracy. Tak więc, przy najbliższej wizycie w spożywczaku można rozejrzeć się za majerankiem, kminkiem, oregano, czy miętą. Nie zaleca się natomiast doprawiania potraw przyprawami ostrymi. Nade wszystko jednak, w przypadku dolegliwości wątrobowych, lekarze wskazują na konieczność sięgnięcia po dietę wątrobową.

Co szkodzi wątrobie Czy asceza to jedyne wyjście

Czym jest dieta wątrobowa?

Zapytany o znaczenie tego terminu, każdy specjalista wskazałby na dietę lekkostrawną, w której do minimum ograniczone zostały potrawy tłuste. Jej stosowanie zaleca się nie tylko osobom cierpiącym na dolegliwości towarzyszące uszkodzeniu wątroby. Dieta wątrobowa doskonale sprawdza się również w przypadku występowania dolegliwości związanych z trzustką, jelitem grubym lub pęcherzykiem żółciowym. Co więcej, nie trzeba stosować jej wyłącznie w momencie pojawienia się którejś z wymienionych niedyspozycji – można potraktować ją jako metodę zapobiegawczą.

Wśród najczęstszych przyczyn uszkodzenia wątroby, tuż obok spożywania nadmiernej ilości potraw tłustych, stawia się alkohol. Amatorzy napojów wyskokowych, którzy nie zwykli hamować się w swoich zamiłowaniach, narzekają często na wspomniane wcześniej bóle pod samymi żebrami, bóle brzucha, nudności, wymioty i nadmierne zmęczenie. Zbagatelizowanie problemu prowadzi do wielu chorób wątroby, w tym wodobrzusza (nagromadzenia płynu w jamie otrzewnej), żółtaczki oraz marskości wątroby. Należy pamiętać, że w zaawansowanym stadium tego ostatniego schorzenia nie ma szans na wyzdrowienie.

Uszkodzeniom wątroby sprzyja również długotrwałe stosowanie leków takich jak mi.in.: paracetamol, preparaty ziołowe, kloksacylina, antybiotyki (amoksycylina z klawulanianem i karbamazepina), niektóre leki przeciwdepresyjne oraz estrogeny.

Wątroba ciężko znosi również takie nawyki kulinarne jak np.: smażenie potraw na głębokim tłuszczu, nadmierne spożywanie konserw oraz zbyt żarliwa miłość do czekolady, tłustych ciastek i bitej śmietany. Można także ograniczyć nieco codzienne dawki mocnej kawy i herbaty. Sprzymierzeńcem wątroby nie są również papierosy.

Niejeden z czytelników zapyta zapewne: co jeść przy diecie wątrobowej? Specjaliści zaznaczają jednak, że jeśli nie występuje u ciebie objawy żadnego ze schorzeń, nie musisz przerzucać się na życie w kulinarnej ascezie. W tym przypadku kluczem do sukcesu, czyli dobrego zdrowia, niech będzie umiar.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

0 0 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments