Tymianek zwyczajny [Thymus vulgaris] należy do ziół najwcześniej docenionych przez człowieka. W liczącym ponad 3500 lat egipskim papirusie Elbersa, tymianek [tham] zaliczany jest do najważniejszych roślin leczniczych.
Nazwa botaniczna wywodzi się z greckiego thymon co znaczy silny, odważny. Dlatego przez wieki tymianek traktowano jako.. lekarstwo na nieśmiałość. W starożytności szeroko stosowano w krajach basenu Morza Śródziemnego skąd pochodzi. Doceniano jako lek, przyprawę i świątynne kadzidło.
Aromatycznym zielem okadzano domy, w których panowała zaraza. Leczono dolegliwości przewodu pokarmowego, infekcje górnych dróg oddechowych, choroby pasożytnicze.
Rzymianie zaczęli tymianek używać w kuchni dodając do serów, zup i alkoholu. Mieszkańcy Palestyny przyprawiali obficie mięsa i sery. W Samarii stosowano tymianek jako środek bakteriobójczy. Potrzeba było ponad 3 tysięcy lat, by nauka odkryła jego niezwykle silne właściwości przeciwbakteryjne.
Właściwości tymianku
Thymus vulgaris jest rozgałęzioną krzewinką o drobnych kanciastych, na dole drewniejących pędach. Wyrasta do wysokości 40 cm. Drobne owalne listki mają brzegi odwiniętymi ku dołowi.
W czerwcu i lipcu na pędach pojawiają się różowe i fioletowe kwiaty. Roślina wydziela charakterystyczny, aromatyczny zapach z ostrą nutą tymolu. Dzięki olejkom eterycznym i związkom fenolowym tymianek wykazuje działanie:
- Antyoksydacyjne, oczyszczające, odkażające
- Przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwpasożytnicze, grzybobójcze
- Rozkurczowe, wykrztuśne, żółciopędne, moczopędne
- Tymianek oczyszcza drogi oddechowe i reguluje pracę jelit
- Wzmacnia połączenia nerwowe
- Korzystnie na serce i ciśnienie tętnicze, podnosi odporność
Lepszy niż antybiotyk
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, wykazały że olejki zawarte w tymianku działają silniej niż antybiotyki. Zwalczają groźne bakterie Staphylococcus, Enterococcus, Escherichia i Pseudomonas genera.
Wyizolowano 120 szczepów bakterii pobranych od pacjentów z infekcjami jamy ustnej, dróg oddechowych, przewodu moczowo-płciowego oraz bakterie szpitalne i poddano je badaniom. Okazało się, że olejki zawarte w tymianku wykazują silną aktywność wobec wszystkich szczepów klinicznych, w tym bakterii opornych na antybiotyki. [1]
Obecnie tymianek najpowszechniej stosuje się do łagodzenia uporczywego kaszlu, bólu gardła, trądziku i nieżytu żołądka, ale ma znacznie szersze zastosowania
W tradycyjnym zielarstwie
Profil energetyczny
Smak: Aromatyczny, gorzki, cierpki, lekko ostry
Energetyka: Rozgrzewa, osusza
Tkanki: Płuca, śledziona, żołądek, wątroba
Działanie: Tonizuje płuca i śledzionę, rozgrzewa klatkę piersiową, stymuluje ruch, rozprasza stagnację, energetyzuje organizm
Tradycyjne zielarstwo wykorzystywało działanie antyseptyczne, gojące i orzeźwiające tymianku w leczeniu bólów głowy, przy dolegliwościach jelitowych, układu oddechowego, moczowego usuwania zimnych wiatrów i flegmy, dla wzmocnienia płuc.
Stare zielniki opisują działanie na nerwy. Tymianek rozluźnia, pomaga rozwijać siłę emocjonalną, wytrzymałość i odwagę. Oddala koszmary senne i moczenie nocne u dzieci.
Tymianek przepisy lecznicze
Chrypka, ból gardła, drapanie w gardle
Po łyżeczce tymianku i kwiatu podbiału zalać szklanką wrzątku. Parzyć 5 minut. Odcedzić dodać 1 łyżeczkę miodu. Pije się 3 razy dziennie szklankę naparu.
Płukanka z tymianku i szałwii
Po 15 g tymianku i szałwii zalać ½ litra wrzątku. Zaparzać kwadrans pod przykryciem, przecedzić. Rozcieńczonym płynem po połowie z wodą płukać jamę ustną i gardło nawet co godzinę do ustąpienia objawów. Zastosowania: stany zapalne jamy ustnej, gardła, angina, świnka. Napar działa antyseptycznie i antybakteryjnie.
Napar na uporczywy kaszel
Wymieszać w słoiku po 1 łyżce tymianku, kwiat dziewanny i jaskółczego ziela. Zaparzyć mieszankę w 2 szklankach wody. Dodać 2 łyżeczki miodu. Pije się 2-3 łyżki co dwie godziny. [J. Górnicka]
Ziołomiód tymiankowy na kaszel i chrypkę
Zmielony tymianek wymieszać z miodem w proporcji 1:3. Zalać alkoholem w proporcji 2 części mieszanki 1 alkoholu. Wymieszać. Przyjmuje się po łyżeczce 3-5 razy dziennie.
Herbatka przy zapaleniu oskrzeli i astmie oskrzelowej
Do ½ litra wrzątku wsypać po łyżeczce tymianku i babki lancetowatej. Odstawić pod przykryciem na 30 minut. Odcedzić i dodać plasterek cytryny. Pije się 3-4 razy dziennie możliwie gorące. Herbatka ułatwi odkrztuszanie wydzieliny.
Domowy syrop z tymiankiem
na suchy kaszel, grypę, infekcje. Przepis tutaj
Szersze zastosowania tymianku
Olejek tymiankowy
- Kwiatami tymianku zebranymi w słoneczny dzień napełnić butelkę.
- Zalać oliwą z oliwek i odstawić na 10 dni.
- Smarować chore miejsca, owijać ciepłym szalikiem.
Kuracja pomaga przy porażeniach mięśni. Udarze mózgu, zaniku mięśni, reumatyzmie, skręceniach stawów i stwardnieniu rozsianym.
Nalewka na wzmocnienie kończyn
Przy stwardnieniu rozsianym i u słabo rozwijających się dzieci. Świeżo zebranymi kwiatami tymianku wraz z listkami napełnić butelkę. Zalać 40% wódką. Postawić na 2 tygodnie w słonecznym miejscu. Po przecedzeniu naciera się słabe mięśnie raz dziennie.
Kąpiel na reumatyzm i bóle mięśni
100 gram tymianku zalać 5 litrami wody. Doprowadzić do wrzenia, gotować 3 minuty. Odstawić na 15 minut do naciągnięcia pod przykryciem. Przecedzić. Wlać do wanny wywar, zioła umieścić w płóciennym woreczku. Kąpiel powinna trwać 15 minut.
Tymianek z pietruszką
Wzmacnia pamięć i połączenia nerwowe. Przepis Tutaj
Tonik tymiankowy na trądzik
- 2 łyżki suszonego tymianku i łyżkę szałwii wsypać do słoika.
- Wymieszać, zalać 200 ml wody destylowanej i 40 ml spirytusu.
- Słoik owinąć ręcznikiem i odstawić w ciepłe miejsce na tydzień.
- Odcedzić, starannie odciskając zioła.
- Dodać kilka kropli olejku tymiankowego.
- Przelać do butelki z ciemnego szkła.
Tonikiem przecierać twarz 2 razy dziennie. Goi rany, stany zapalne, niweluje blizny i pryszcze, ściąga pory i matuje cerę.
Kuracja przeciwłupieżowa
Bardzo skuteczna i niedługa. Trwa maksymalnie tydzień. Przepis tutaj
ciekawe dlaczego Polacy nie publikują wyników badań po polsku, czyżby komuś zależało by społeczeństwo lekomanów pogrążało się dalej …?
Jakie domowe lekarstwa? Ma pani na mysli Tymianek? Nie napisała pani o jakie lekarstwa pani chodzi ani nie napisała Pani czy stosowała tymianek. Nie wiemy jakich domowych lekarstw pani uzywała? Komentarz zupełnie bezwartościowy i nie wnoszący nic do tematu.