Uczep owłosiony [Bidens pilosa] jest pospolitym chwastem, występującym na wszystkich kontynentach. Wiele kultur od czasów starożytnych, stosowało ziele jako pokarm i lekarstwo.
Dziś niedoceniana, uważana za uciążliwy chwast roślina jest zwalczana.
Uczep owłosiony
Występuje przy drogach, torach kolejowych, brzegach rzek, stawów, zdziczałych działek. Jest pospolitą, jednoroczną rośliną z rodziny astrowatych dorastającą do 100 cm. Wyprostowane łodygi porastają naprzemienne lancetowate liście.
Wiosną na ich szczytach pojawiają się pięciopłatkowe białe kwiaty z żółto-pomarańczowym wnętrzem.
Nasiona czarne lub ciemnobrązowe. Surowcem zielarskim są części naziemne: liście, kwiaty, nasiona, łodygi oraz korzenie.
Lecznicze zastosowania uczepu
W tradycyjnym zielarstwie uczep owłosiony stosuje się przy ogólnoustrojowych zakażeniach wirusowych i bakteryjnych, przeziębieniach, grypie, malarii. Jako środek na oczyszczenie krwi i przy zaburzeniach metabolicznych.
Sokiem z liści opatrywano rany i owrzodzenia. Odwary stosowano jako środek przeciwzapalny, ściągający, przeciwreumatyczny. W dolegliwościach jelitowych robiono z wywaru lewatywy.
Roślina zawiera dużo witaminy C, E, beta-karotenu. Sole wapnia, żelaza, olejki eteryczne, przeciwzapalne kumaryny, fitosterole, saponiny garbniki i specyficzne związki o działaniu antybiotycznym.
Działanie: przeciwzapalne, przeciwwirusowe, antyseptyczne, przeciwbólowe, przeciwzakrzepowe, przeciwnowotworowe [1]
- Uczep silnym układowym antybiotykiem, o szerokim spektrum działania przeciw bakteriom Gram dodatnim i ujemnym. Działa m.in przeciw chlamydii, myklopazmie, borelii, malarii. Substancje wyizolowane z liści działają bakteriobójczo i grzybobójczo, znajdują zastosowanie w leczeniu pleśniawek i Candida.
- Roślina chroni struktury błon śluzowych i rzęski układu oddechowego
- Naprawia i uszczelnia błony śluzowe
- Reguluje poziom cukru we krwi
- Podnosi odporność, redukuje zaburzenia układu immunologicznego
- Znajduje zastosowanie przy leczeniu zakażeń HIV/ AIDS. [2]
- Wspomaga pracę wątroby i układu moczowego
- Zewnętrznie pomaga przy chorobach skórnych, trądziku, wysypkach
Zastosowania uczepu owłosionego
Uczep można stosować wewnętrznie w formie herbatek, suszonego proszku, nalewek i zewnętrznie. Przetwory ze świeżego ziela mają silniejsze działanie. Liście uczepu można stosować kulinarnie na surowo do sałatek lub gotowane.
Wywar z uczepu owłosionego
- Garść listków uczepu myjemy, kroimy.
- Zalewamy 5 szklankami wody.
- Gotujemy kilku minut aż woda zabarwi się na brązowo.
- Odcedzamy, przelewamy do termosu.
Pije się 2-4 razy dziennie po 1/2 szklanki. Dla oczyszczenia krwi, przy zakażeniach bakteryjnych, wirusowych, pierwotniakowych. Dobrze jest stosować po kuracjach antybiotykowych. Zewnętrznie do okładów i przemywania stanów zapalnych skóry, wyprysków, czyraków
Napar z ziela uczepu
Łyżkę suszonego ziela zalewamy szklanką wrzątku. Parzymy kwadrans pod przykryciem. Pije się po 1/2 szklanki 2-3 razy dziennie między posiłkami. Napar oczyszcza krew, drogi moczowe, wzmacnia wątrobę, pomaga przy infekcjach i po antybiotykach. Przy dolegliwościach skórnych można dodać ziele fiołka trójbarwnego
Nalewka z uczepu
- 50 g suchego ziela lub 2 razy więcej świeżego
- Zalewamy w słoiku ½ litra 70% spirytusu
- Odstawiamy w ciemne, ciepłe miejsce na 2-3 tygodnie codziennie wstrząsając.
- Przecedzamy starannie odciskając zioła, filtrujemy przez gazę.
- Przelewamy do butelki z ciemnego szkła
- Przechowujemy z dala od słońca.
Zażywa się 1/4 -1/2 łyżeczki do 6 razy dziennie. Stosuje przy grypie, infekcjach wirusowych, bakteryjnych zakażeniach ogólnoustrojowych i boreliozie. Wzmacnia i tonizuje błony śluzowe, działa przeciwzapalnie.