Wcieranie olejków eterycznych w stopy stosowano już w czasach biblijnych.
Maria zaś wzięła funt szlachetnego i drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi nogi
Ewangelia według św. Jana 12;3
Co prawda, niezmiernie rzadko nacierano nim stopy, gdyż był i jest jednym z najdroższych. Pozyskiwany jest korzeni i łodyg nardostachysu wielkokwiatowego [Nardostachys jatamansi]. W czasach biblijnych funt olejku narodowego był równy wynagrodzeniu za rok pracy.
Wcieranie olejków eterycznych w stopy
Wcieranie wonnych olejków w stopy powszechnie stosowano przy bólach, zmęczeniu, obrzękach. Przemierzanie pieszo olbrzymich dystansów skutkowało dolegliwościami, otarciami, odgniotkami.
Nie od dziś wiadomo, że olejki eteryczne mają szerokie zastosowanie terapeutyczne. Wiele testów klinicznych wykazało, że wiele z nich działa antyseptycznie, przeciw bakteriom, grzybom, zarazkom. Inne mają zdolność naprawy DNA i odwracają procesy nowotworowe.
Wcieranie olejków eterycznych w stopy relaksuje, usuwa zmęczenie, przynosi ulgę zmęczonym nogom. Swego rodzaju aromaterapia pozwala ogólnie poczuć się lepiej i przynosi wiele korzyści
Szybsze i lepsze wchłanianie
Na stopach znajduje się około 600 gruczołów potowych, te na podeszwach są największe. Pozwala to na bardzo szybkie wchłanianie lotnych substancji i przedostawanie się do krwioobiegu. Już po 20 minutach od aplikacji docierają do tkanek.
Podeszwy stóp i wnętrza dłoni są jedynymi miejscami na ciele bez gruczołów łojowych. Łój to substancja oleista spełniająca funkcję ochronne, stanowi barierę przed bakteriami i substancjami obcymi. Biorąc pod uwagę, że dłonie i podeszwy nie wydzielają łoju łatwiej absorbują wonne olejki.
Masaż punktów refleksyjnych
Na stopach znajduje się 72 tysiące zakończeń nerwowych, połączonych ze wszystkim organami i gruczołami. Podczas wcierania olejku warto uciskać receptory, które pobudzą mechanizmy naprawcze w całym organizmie. Odpowiednie punkty refleksyjne odpowiadają konkretnym narządom, jak na rysunku.
Brak ryzyka podrażnień
Skóra na podeszwach stóp jest mniej wrażliwa niż reszty ciała. Można wykorzystać silniejsze, olejki bez ryzyka podrażnień. Na przykład: cytrusowy, oregano, cynamonowy, goździkowy, tymiankowy miętowy.
Aspekt duchowo energetyczny
W starożytnych kulturach i niektórych do dziś, stopy były traktowane jako ważny element praktyk duchowych. Obejmowało to obmywanie nóg, olejowanie stóp, uziemianie i praktyki medytacyjne na boso. Wchodząc do domu zostawiano przed wejściem obuwie, by nie wnosić do domu niechcianej energii.
Na głębszym poziomie stopy reprezentują związek człowieka z ziemią, energetycznym podłożem, Matką Naturą. Zapędzeniu w codziennym życiu często zapominamy jak ważne to ma znaczenie dla życia w harmonii.
Zdjęcie obuwia i zanurzenie stóp w piasku lub miękkich źdźbłach trawy to niemal euforyczne doświadczenie przypominające nasz związek z naturą. Ciało i umysł spowalniają i natychmiast pozwalają doświadczać bycia tu i teraz.
Podobny proces zachodzi podczas masowania stóp olejkami eterycznymi. Dodatkowo aromat ulubionego zapachu zapewnia całkowity relaks ciała i umysłu.
Do masażu stóp wybierajmy naturalne olejki eteryczne o ulubionych zapachach lub na konkretne dolegliwości
- Przy nadmiernym stresie, bezsenności świetnie sprawdzi się olejek lawendowy, ylang-ylang,
- W problemach gastrycznych miętowy, kardamonowy, goździkowy
- Przy problemach układu oddechowego, łagodzeniu alergii sosnowy, oregano, eukaliptusowy
- W bólach mięśni: rumiankowy lub oliwa świętojańska.
- Dla skóry stóp: olejek z drzewa herbacianego, goździkowy, imbirowy, cynamonowy, oregano
Inne zastosowania olejków eterycznych TUTAJ
UWAGA:
Przed aplikacją olejek eteryczny należy wymieszać z dowolnym olejem bazowym w proporcji 1:1. Stopy powinny być umyte i dokładnie osuszone. Dla lepszego relaksu warto włączyć cicho spokojną muzykę, wyłączyć światło i zapalić świece.
Ostatnio stosuje krem na stopy i naprawdę byłam zaskoczona, że masaż, który robi się samemu, może być tak przyjemny 🙂