Wibrogimnastyka Mikulina składa się z krótkich, prostych ćwiczeń, powodujących wibrację ciała poprzez uderzanie pięt o podłoże. Dzięki ćwiczeniom, które każdy może z łatwością wykonać, zalegające w przestrzeniach międzykomórkowych szkodliwe złogi, szlam, śluzy są wybijane i wyciskane do układu limfatycznego a następnie wydalane.
Ajurweda układ limfatyczny nazywa „rzeką życia”. Uznaje za kluczowy w całym systemie. Jest on pierwszym ocenianym układem podczas diagnozy, a wszystkie terapie zaczyna się od przywrócenia mu właściwych funkcji.
Wibrogimnastyka pomaga oczyścić układ limfatyczny i przywrócić mu właściwe funkcje. Działa na zasadzie siły odrzutu, podobnie jak ma to miejsce przy uderzeniu w dno butelki, co skutkuje wypchnięciem korka z szyjki.
Zasada działania
Technikę opracował wybitny radziecki konstruktor silników lotniczych Aleksander Mikulin. Chociaż nie był lekarzem lecz inżynierem, znakomicie wykorzystał wiedzę i obserwacje by sobie pomóc. Jak wiadomo – potrzeba jest matką wynalazków.
W wieku 50 lat Mikulin zachorował na ciężką niewydolność serca i układu krążenia. Lekarze dawali mu najwyżej 2-3 lata życia pod warunkiem, że będzie unikał ruchu, gdyż najmniejszy wysiłek zaburzał rytm serca. Ale Mikulin zwyczajnie nie przyjął tego do wiadomości. Żył jeszcze ponad 40 lat – dłużej niż medycy, którzy przepowiadali mu rychłą śmierć. Zmarł wieku 92 lat będąc do końca bardzo aktywnym człowiekiem.
W swej książce „Aktywna długowieczność” przedstawił swoje analizy oparte prawach fizyki, obserwacji natury dostrzegając pewne analogie w budowie ludzkiego ciała i konstrukcji maszyn. Stworzył teorię, udowadniając na własnym przykładzie jej skuteczność.
Udowodnił, że wibrogimnastyka i odpowiednie ćwiczenia oddechowe poprawiają kondycję, minimalizują zużycie narządów wewnętrznych i przedłużają życie.
Podczas pobytu w szpitalu poddał pod wątpliwość zalecenia lekarzy by postawić na odpoczynek ograniczając ruch do minimum. Wiedział, że bez zaangażowania mięśni serce będzie dużo bardziej obciążone. Zastoje i blokady pogłębią stany zapalne i niewydolność.
Wibrogimnastyka nie obciąża serca i kręgosłupa
Jednak był świadomy, że jego kondycja nie pozwala na bieganie, nawet szybszy marsz. Wymyślił zatem ćwiczenia, które nie obciążając serca skutkują lepszym dotlenieniem, sprawniejszym oczyszczaniem i usuwaniem złogów.
Wpadł na pomysł obserwując pacjentów w szpitalu, którzy zaczynali słabnąć po zaprzestaniu aktywności ruchowej. Zaczął analizować rolę zastawek żylnych warunkujących prawidłowy przepływ krwi. Zauważył że warunkują one prawidłowe procesy dotleniania narządów i oczyszczania ze szkodliwych metabolitów.
Biorąc pod uwagę zasady działania sił grawitacji, sprężystości i odrzutu opracował zestaw ćwiczeń, które w bezpieczny sposób pomogą mu stanąć na nogi. Tak powstała wibrogimnastyka. Regularne stosowanie ćwiczeń na tyle podnosi kondycję, że nawet osoby z poważną niewydolnością krążenia po kilku miesiącach mogą wskoczyć w trampki i biegać. Sam Mikulin był tego najlepszym przykładem.
Wibrogimnastyka Mikulina
Ćwiczenia można wykonywać bez obuwia na podłożu z amortyzacją lub w obuwiu sportowym.
Pozycja wyjściowa
- Stojąc prosto, swobodnie na palcach unieść pięty na niedużą wysokość ok 1-2 cm nad podłogą.
- Opaść gwałtownie na całe stopy tak by odczuć delikatny wstrząs ciała.
- Wstrząs ten wprawia w wibracje komórki i dostarcza bodźca do gwałtownego przepływu krwi.
- Jest bezpieczny dla kręgosłupa.
- Ćwiczenie wykonujemy powoli, w tempie 1 wstrząs na sekundę.
- Powtarzamy 30 wstrząsów, 10 sekund przerwy i kolejna seria.
Całe ćwiczenie zajmie z przerwą zajmuje niewiele ponad minutę.
- Przy poważnych schorzeniach, stanach przedzawałowych:
Zalecane jest 3-5 serii o różnych porach dnia, ale z dłuższą przerwą 5-10 minut. - Dla osób zdrowych wykonujących pracę siedzącą/stojącą:
By zapobiec schorzeniom krążenia, żylakom zaleca się jedno ćwiczenie na 8 godzin.
Korzyści dla zdrowia
Wibrogimnastyka podnosi ogólną sprawność i kondycję fizyczną oraz:
- Normalizuję pracę układu limfatycznego
- Wzmacnia i uelastycznia zastawki żylne
- Poprawia krążenie krwi i pracę serca
- Dotlenia organizm
- Normalizuje ciśnienie krwi
- Usuwa szkodliwe toksyny, złogi
- Eliminuje zmęczenie
- Zapobiega żylakom
- Chroni przed tworzeniem niebezpiecznych zakrzepów
- Podnosi ogólną sprawność i kondycję
- Poprawia funkcje mózgu, niweluje objawy ociężałości umysłowej
- Zmniejsza lub likwiduje obrzęki nóg spowodowane gromadzeniem się płynów w tkankach
Wstrząsanie ciałem jest doskonałą profilaktyką zapobiegającą chorobom układu krążenia odpowiednią dla każdego.
Ćwiczenia można wykonywać podczas biegu lub marszu. Ważne by stawiać całe stopy na powierzchni, nie tylko przednią część i palce. Istotą terapii jest uderzenie pięty o podłoże.
Ciało nasze składa się z cząsteczek, które są w ciągłym drganiu. Każdy organ ma swoją własną optymalną częstotliwość , zdrowy organizm wibruje na częstotliwości w zakresie 62-72 MHz, przy zmianie pojawiają się choroby. Prawdopodobnie ćwiczenia te w pewien sposób przywracają i tu harmonię. Warto spróbować.
radio maryja wibruje na 88.5MHz
Dlaczego na ilustracji jest postać w obuwiu, skoro jest napisane ;”Stojąc prosto, swobodnie bez obuwia na palcach” ?
Bo również można ćwiczyć w obuwiu.
Bez obuwia jeśli podłoże jest amortyzujące a jeśli podłoże jest bardzo twarde to wtedy w obuwiu
To działa, polecam! Na razie ćwiczę kilka dni po kilka razy w ciągu dnia i już mogę troszkę dłużej chodzić ! A ostatnio po każdej sesji muszę iść siusiu… Pozdrawiam serdecznie!
A czy trampolina ma podobne działanie?
jak mnie stara huknie to wibruje przez pół dnia 😉
A jakieś opracowania naukowe są?
Czy jest coś bardziej naukowego niż praktyka i doświadczenie? Teorie naukowe to tylko teorie, zmieniają się jak pogoda