Zimne kompresy to jedna z metod leczenia wodą wg słynnego proboszcza Sebastiana Kneippa. Kneipp odkrył wszechstronne lecznicze działanie wody i rozpropagował sprawdzone na sobie metody leczenia, które nazwane hydroterapią do dziś stosuje się w uzdrowiskach.
Do zabiegów Kneippa należą m.in kąpiele, oblewanie ciała, półkąpiele, zimne, ciepłe i naprzemienne prysznice oraz ciepłe i zimne kompresy.
Przedtem jednak zasadnicza uwaga:
Zimne kompresy i inne zabiegi na zimno można przeprowadzać wyłącznie na rozgrzanym ciele. Jeśli ktoś zaaplikuje je na zziębnięte ciało to ryzykuje najwyżej przeziębienie i nie powinien oczekiwać pozytywnego efektu. Dlatego przed zabiegiem należy się mocno natrzeć szczotką albo wziąć gorący prysznic.
Jak stosować zimne kompresy
Zasada ich stosowania jest zawsze taka sama. Należy przygotować 3 odpowiednio duże tkaniny.
Pierwszą, najlepiej lnianą lub z płótna dobrze wchłaniającego wodę zanurzyć w zimnej, odstałej wodzie.
Obwinąć możliwie ściśle odpowiednią część ciała. Kompres musi być naciągnięty mocno, inaczej pod spód może dostać się zimne powietrze, co pozbawiłoby sensu cały zabieg.
Następnie obwinąć ten mokry kompres też bardzo ciasno suchą tkaniną również z lnu lub grubego płótna. Pomoże ona zatrzymać parę wydobywającą się z tkaniny wewnętrznej.
Na wierzch dać trzecią z wełny, flaneli albo duży ręcznik frotté. Ma ona stanowić ochronę dla wewnętrznych warstw kompresu, lecz musi przepuszczać powietrze.
Kompres powinien być aplikowany na co najmniej godzinę, optymalnie półtorej. Po zakończeniu należy odpocząć kolejne 30 minut.
Po początkowym gwałtownym oziębieniu już po 20 minutach pojawia się przyjemne uczucie ciepła, narastające aż do prawdziwego parowania – i to właśnie jest celem zimnych kompresów.
W razie uczucia zimna należy przerwać zabieg.
Zimne kompresy mają wszechstronne działanie na wątrobę. Pomagają na niektóre dolegliwości występujące w obszarze żołądka, wątroby, nerek lub jelit. Można je z powodzeniem stosować w osłabieniu czynności przewodu pokarmowego np. przy zaparciach oraz przy nadmiernej tkance tłuszczowej w okolicach brzucha.
Do tego celu należy używać większych chust, trzeba się owinąć bowiem od bioder aż po mniej więcej piersi. Z tym kompresem należy spędzić w łóżku 2 godziny.
Zimne kompresy na czoło i kark są pomocne przy bólach głowy. W przypadku migreny, której towarzyszy czerwone zabarwienie twarzy miejscem zabiegu nie jest głowa lecz łydka. Rezultat jest zaskakujący – bóle głowy ustępują już po względnie krótkim czasie.
Bardzo dobre rezultaty daje leczenie reumatyzmu. Ostry reumatyzm wg Kneippa zginie w krótkim czasie przy owijaniu zmoczonymi w zimnej wodzie płótnami ramion, nóg i całego tułowia. Po czym należy owinąć pacjenta dodatkowo wełnianym kocem i położyć do łóżka na 1-2 godziny, aż do rozgrzania się. Następnie omyć całe ciało, a szczególnie zaatakowaną reumatyzmem część ciała zimną wodą.
Zalecany jest 1 zabieg dziennie.
Wysoką gorączkę obniżą zimne kompresy w pachwinach, na brzuchu i na głowie.
Czuję wręcz zażenowanie po przeczytaniu tego tekstu. Nic z niego nie wynika…Znam metody ks Knaippa od dawna. Zaczęło się od mojego taty który dożył w dobrej formie 93 lat.Leczyłam w ten sposób siebie i dzieci. Dlaczego nie opiszecie sposobu na pozbycie się najgorszego przeziębienia w jedno popołudnie? Wiele razy to stosowałam i radziłam znajomym—działa!! Informacje z powyższego tekstu nic nie dają. Pozdrawiam
Dlaczego po prostu nie podzielisz się tym sposobem publicznie ? 🙂