Harmonia duszy i ciała, Porady, Sprawdzone efekty, Zamiast, Zioła

Zioła na bezsenność przy różnych typach problemów ze snem

Zioła na bezsenność przy różnych typach problemów ze snem

Bezsenność, problemy z zasypianiem lub nocne wybudzanie wywierają ogromny wpływ na zdrowie i codzienne życie. Nocą organizm bezwzględnie potrzebuje odpoczynku by ciało i umysł mogły się zregenerować.

Zaledwie jedna zarwana noc obniża odporność. Może osłabić aktywność komórek NK – naturalnych zabójców nawet o 70 procent! Dłużej utrzymujące się problemy ze snem prowadzą do wyniszczenia organizmu.

Zioła na bezsenność przy różnych typach problemów ze snem

Na bezsenność i zaburzenia snu najlepsze są zioła. Sztuczne środki nasenne wyłącznie uzależniają. Co prawda przyspieszają moment zaśnięcia, ale przebudzenie wygląda tak samo jak po bezsennej nocy. Ociężałość, problemy ze skupieniem i sygnały świadczące o braku regeneracji.

Jakie zioła na bezsenność ?

Najczęstszą przyczyną bezsenności jest nadmierne pobudzenie systemu nerwowego. Tutaj dobrym wyborem będą zioła wyciszające, relaksujące. Stosowane w mniejszych dawkach w ciągu dnia działają skuteczniej przy przewlekłej bezsenności, niż w jednej większej przed snem. Ale tu skupimy się na ziołach na noc.

Są różne „smaki” bezsenności i nie każde zioło jest dobre dla wszystkich. Znajomość energetyki ziół pomaga zawęzić wybór, czasem trzeba trochę poeksperymentować.

nocne fazy snu

Obok ziół ważne by pamiętać o tworzeniu dobrych nawyków,  wieczornych rytuałów. Większość problemów ze snem sami sobie fundujemy, zaburzając rytm dnia i nocy. Gdy utrzymujemy ciało i umysł w aktywności po 23:00 dopada nas „drugi wiatr” i wybija ze snu.

Kozłek lekarski na sen

Waleriana jest jednym z silniejszych ziół uspokajających. Obniża poziom stresu, relaksuje umysł i ciało, spowalnia. Ma „ciężką” energię, po zażyciu czasem nawet kończyny stają się „ciężkie”. W większej dawce może skutkować poczuciem „mgły mózgowej” następnego ranka. Ale czasem warto dobrze się wyspać.

Kozłek lekarski czyli waleriana – właściwości i domowe przepisy lecznicze

Pierwszy raz należy stosować ostrożnie. Nieczęsto, ale na niektórych działa odwrotnie, zamiast wyciszać stymuluje układ nerwowy. Dobry efekt przynosi wdychanie kropli walerianowych wieczorem. Przepisy Tutaj . W napięciu mięśni, zespole niespokojnych nóg pomocny jest magnez.

Męczennica na bezsenność

Wprost stworzona dla nadmiernie aktywnego umysłu, ma zdolność tonowania mentalnej paplaniny. Zatrzymuje pędzący umysł, pomaga przełamywać powtarzające się wzorce myślowe, zakłócające sen. Dobry wybór dla osób, które ciągle są umyśle i bezustannie się martwią. Uspakaja system nerwowy, łagodzi lęk, niepokój, lekko „hipnotyzuje”, uśmierza ból, działa przeciwskurczowo.

Męczennica - passiflora doprowadza do równowagi system nerwowy

Pomaga zestresowaniu, przy wieczornym nadmiernym pobudzeniu, nie pozwalającym się zrelaksować. Przed snem najlepiej działa nalewka 5-10 ml rozcieńczone w wodzie.

Napar  1-2 łyżeczki suszu parzy się 20-30 minut w szklance wrzątku. Wypija w 2-3 porcjach, ostatnią przed snem. W  herbatkach dobrze komponuje się z melisą, lawendą, rumiankiem, tarczycą bocznokwiatową, bajkalską.

Chmiel w bezsenności

Jest dość silnym środkiem relaksującym, rozluźnia i odpręża. Gorzki smak wprowadza równowagę w przewodzie pokarmowym. Chmiel poprawia czynności wydzielnicze i równoważy kobiecą gospodarkę hormonalną. Sprawdza się w bezsenności związanej z klimakterium,  wywołanej problemami trawiennymi i przy stanach depresyjnych.

Chmiel jako lekarstwo i kosmetyk - stare, niezawodne receptury

Z melisą i kozłkiem tworzy tworzy relaksującą mieszankę. Łyżeczkę na szklankę wrzątku parzy się 5-7 minut pod przykryciem. Pije wieczorem przed snem. W stanach napięcia pomaga nalewka.

Tarczyca [Scutellaria]

Jest bardziej tonikiem nerwowym, niż środkiem nasennym. Pomaga wyciszyć umysł, zwłaszcza przy odczuwaniu niepokoju. Łacińska nazwa Scutellaria oznacza jarmułkę, mały talerzyk. W tym kontekście myślę o tarczycy jako „czapce” zakładanej na umysł, by zatrzymać gonitwę myśli.  Możemy tu zastosować tarczycę bajkalską lub bocznokwiatową. Pomoże zasnąć, kiedy bezsenność podtrzymywana jest nadmiernym myśleniem. W innym wypadku może nie zadziałać.

tarczyca bajkalska właściwości zastosowanie

By wzmocnić właściwości relaksujące można łączyć w herbatkach z melisą, rumiankiem, chmielem. W wyciągach alkoholowych z nalewką z owsa jako tonik na dzień. Pomoże  w ciągu dnia pozostać zrelaksowanym, a wieczorem organizm będzie bardziej gotowy do snu.

Rumianek na zdrowy sen

Jest delikatny, bezpieczny dla wszystkich grup wiekowych i osób wrażliwych. W sposób łagodny, ale znacząco reguluje cały system. Łagodzi napięcia fizyczne i emocjonalne. Usuwa blokady, pozwala harmonijniej płynąć energii.

Rumianek działa bardzo kojąco na układ trawienny.  Jest korzystną opcją jeśli sen jest zakłóca niestrawność spowodowana chorobą,  zmartwieniami lub brakiem równowagi w odżywianiu.

Rumianek przeciw stanom zapalnym stany, dla równowagi i wzmocnienia

Proponuję spróbować 20-40 kropli nalewki rumiankowej pół godziny przed udaniem się na spoczynek. Kolejne 20 kropli tuż przed snem. Ewentualnie herbatkę z łyżki koszyczków rumianku na szklankę, parzone do 10 minut. Zbyt długo zaparzany gorzknieje. By wzmocnić działanie relaksujące łączymy z męczennicą lub chmielem.

Bezsenność z niedoboru

Jednym ze schematów, który często obserwuję jest przewlekła bezsenność z „niedoboru”. Niektórzy są zbyt wyczerpani by spać, tak jakby nie mieli energii na sen.

Jeśli ktoś cały dzień czuje zmęczenie i nie może spać w nocy bardziej pomoże odżywienie układu nerwowego, niż jego uspokojenie. Tutaj skuteczna może być owsianka lub herbatka z mlecznego owsa. [Przepisy] Na głębokim poziomie owies oddziałuje na układ nerwowy, energetyzuje, tonizuje i odżywia.

owies na sen

Można zastosować ashwagandhę, zwłaszcza przy wyczerpaniu nadnerczy. Witania ospała ma działanie uspokajające, wyciszające umożliwiające głęboki odpoczynek. Pomaga utrzymywać stały poziom witalności w ciągu dnia, jednocześnie wspiera głęboki, relaksujący sen nocą.

Jest rośliną o wyjątkowych właściwościach, odżywia układ nerwowy, dodaje energii i jednocześnie pomaga się zrelaksować i lepiej spać. Najlepszą formą wykorzystania jest mleczny napar z witanią przed snem. Łyżeczkę sproszkowanego zioła ze szczyptą cynamonu wrzucamy do prawie gotującego się mleka. Odstawiamy na 10 minut pod przykryciem. Trzeba pić powoli, bez osadu z dna naczynia.

Ciepłe mleko przed snem

Rzeczywiście wypicie szklanki ciepłego mleka uspokaja i pomaga zasnąć. Medycyna ludowa zaleca dodać 1 łyżeczkę miodu, wschodnia z 1/8 łyżeczki startej gałki muszkatołowej. Ajurweda szklankę gorącego mleka z mieszanką pokruszonych migdałów, szczypty gałki muszkatołowej i kardamonu.

Niektórym wystarcza 6 –7 godzin, inni muszą spać 8 godzin lub więcej, by obudzić się nazajutrz wypoczętym. Spać musimy tyle, ile potrzebuje organizm, skracanie indywidualnego czasu na sen nawet o jedną godzinę przynosi opłakane skutki.

B. della Porta

4.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments