REKLAMA

Magnez – objawy niedoboru i jak uzupełnić magnez

Magnez jest zaliczany do najcenniejszych pierwiastków, ponieważ odgrywa szczególną rolę niemal we wszystkich procesach zachodzących w organizmie.

Jest  aktywatorem ponad 300 reakcji enzymatycznych biorących udział w procesach życiowych zachodzących między innymi w układzie nerwowym, immunologicznym, trawiennym, kostnym, krwionośnym, mięśniowym, immunologicznym.  Niedobór magnezu może powodować wiele różnych symptomów branych za choroby.

Magnez działa jako czynnik przeciwstresowy, przeciwtoksyczny, przeciwalergiczny, przeciwzapalny, ochrania przed promieniowaniem jonizującym, reguluje ciepłotę ciała, pobudza fagocytozę –  np. przypadku inwazji drobnoustrojów lub uszkodzenia komórek to makrofagi jako pierwsze docierają na miejsce i niszczą je (fagocytują) oraz odgrywa ważną rolę w produkcji przeciwciał. Działa relaksująco i znieczulająco. Kontroluje syntezę kwasów tłuszczowych, reguluje ciśnienie krwi i rytm serca.

Niedobór magnezu jest w krajach zachodnich zjawiskiem niemal powszechnym, wiąże się bezpośrednio z wyjałowieniem gleby, stosowaniem nawozów sztucznych, niskim poziomem magnezu w wodzie, stresem, spożywaniem produktów przetworzonych, takich, które wypłukują magnez z organizmu lub zmniejszają i tak jego słabe (15-30%) wchłanianie np. kawa, cukier, leki, alkohol – oraz co jest warte podkreślenia,  zbyt duże spożycie wapnia promowane przez mainstream prowadzi do niedoborów magnezu.

Mimo iż wapń i magnez działają w organizmie razem, ich wpływ na metabolizm jest odwrotny.
Wynika to głównie z mechanizmu działania gruczołów przytarczycy, które starają się utrzymać we krwi połączony produkt wapnia i magnezu na stałym i zrównoważonym poziomie w stosunku do fosforu. Kiedy poziom magnezu spada natychmiast wzrasta poziom wapnia, w ten sposób organizm stara się przywrócić zachwianą równowagę.  Skąd bierze się ta dodatkowa ilość wapnia? Oczywiście, z kości i zębów! po czym  nadmiar wapnia organizm odkłada głównie tam gdzie występuje chroniczny stan zapalny np. w tętnicach, nerkach.

magnez niedobór

Niedobór magnezu początkowo daje niezbyt ostre aczkolwiek dokuczliwe objawy, z czasem może stać się powodem, lub jednym z powodów chronicznych chorób.
Jak to się dzieje, że jeden składnik mineralny potrafi zaburzyć wiele funkcji organizmu? Odpowiedź jest prosta. Magnez jest regulatorem, kontrolerem naszego organizmu. Ciało człowieka składa się z komórek, które są stale kontrolowane we wszystkich swoich czynnościach jak metabolizm, synteza białka, podział i rozmnażanie komórki. Czynności te są niezależne, ale regulowane właśnie przez magnez.

 

Objawy niedoboru magnezu

 • łamliwe paznokcie, wypadanie włosów, próchnica zębów
 • skurcze mięśni, drżenie rąk, drżenie powiek,
 • niepokój, problemy z zasypianiem, koszmary senne, pocenie się w nocy
 • drętwienie kończyn, mrówki w nogach, skurcze
 • zawroty głowy, utrata równowagi, utrata przytomności
 • poranne zmęczenie, nawet po wielu godzinach snu
 • mgła, migające punkciki przed oczami
 • szybkie męczenie się, częste bóle głowy,trudności w skoncentrowaniu myśli
 • wrażliwość na zmiany pogody, zimno i wilgoć, nieraz wywołujące bóle stawów, zębów, dziąseł
 • kołatanie serca, arytmia, często połączona z przeszywającym bólem w klatce piersiowej
 • stany niepokoju, lęku, chęć do płaczu, ataki rozpaczy
 • chęć robienia wielu rzeczy na raz, które zaczynamy i nie kończymy
 • ostre, skurczowe bóle żołądka nieraz połączone z biegunką
 • wrażenie ociężałości
 • spazmoliza, czyli skurcz mięśni przy opukiwaniu młoteczkiem pnia nerwu twarzowego

Około godziny 6 rano kora nadnercza powoduje wydzielanie hormonów, które pozwalają zachować sprawność przez cały dzień aż do wieczornego zmęczenia. Przy niedoborze magnezu sytuacja jest odwrotna. Wydzielanie odbywa się wieczorem a to powoduje uczucie silnego zmęczenia rano, a pod wieczór zwiększoną aktywność i trudności z zasypianiem.  Sytuacja taka może być objawem zmęczenia nadnerczy 

Efektem długotrwałego niedoboru magnezu mogą być choroby takie jak osteoporoza i choroby kostno-stawowe, alergie, choroby układu nerwowego, choroby układu rozrodczego, niemożność donoszenia ciąży, miażdżyca, choroby serca, przewlekłe zmęczenie, anemia, obniżona odporność, a nawet kamienie nerkowe.

Najczęstszym powodem powstawania kamieni nerkowy jest kwas szczawiowy, który łączy się z wapniem i tworzy nierozpuszczalne szczawiany. Działanie magnezu na tworzenie się kryształów szczawianu badali francuscy nukowcy. Po dodaniu soli magnezowych szczurom octanowej soli magnezu na 30 min przed podaniem kwasu szczawiowego powstanie kryształków wapnia w ogóle nie zachodziło, podczas gdy bez dodatku magnezu kryształki powstawały bardzo łatwo.

W wyniku wielu eksperymentów klinicznych, okazało się że ok 90% pacjentów z chroniczną tendencją do powstawania piasku można wyleczyć zupełnie podając duże dawki magnezu razem z witaminą B6.

Z kolei lecytyna, ważny aminokwas produkowany przez wątrobę m.in do regulowania gospodarki cholesterolowej, nie może być syntezowana bez pirydoksyny, enzymu witaminy B6, enzym ten działa tylko w obecności magnezu. Aby obniżyć poziom cholesterolu, wystarczy uzupełnić magnez, witaminę B6, cholinę (witamina B4) i inozytol, zwany  witaminą B8.

Niedobór nie tylko magnezu, ale jakiegokolwiek pierwiastka może spowodować słabe przyswajanie innych związków, co zaburza procesy metaboliczne i w końcu wywołuje łańcuch następujących po sobie zdarzeń w postaci chorób. np. zbyt niski poziom krzemu , powoduje zaburzenia wchłaniania aż 70 innych pierwiastków.

olejek z magnezu

Jak uzupełnić magnez 

Około 40% polskich gleb zawsze wykazywało niską zawartość magnezu, dodatkowo nowoczesne rolnictwo spowodowało ich wyjałowienie nawet z innych pierwiastków stąd rośliny i zboża nie są bogate w ten pierwiastek.

Niemniej jednak,  można zjeść tony magnezu, ale jeśli organizm nie jest zdolny do jego przyswojenia i użyć w metabolizmie komórek to tak jakby tego magnezu nie było. O tym czy jest wystarczający poziom tego pierwiastka decyduje nasza zdolność przyswajania. A zależy ona od funkcjonowania gruczołów wydzielania wewnętrznego – tarczycy, przysadki, przytarczyc.

Zwykle myślimy, że jeśli występuje brak lub niedobór jakiegoś składnika, wystarczy po prostu dostarczać go więcej z pożywieniem lub suplementować. Niestety nie zawsze to wystarcza. Niedobory żywieniowe bardziej zależą od przyswajania przez organizm tego co jemy, niż od ilości spożytych produktów i związków. Niemniej jednak zasadniczych składników odżywczych nie powinno w diecie zabraknąć.

Najwięcej magnezu zawierają orzeszki bukowe, zwane bukwami, awokado, sezam, kakao, sporo magnezu znajduje się w nasionach maku, lnu, słonecznika, dyni, kaszy gryczanej, nieoczyszczonym ryżu, orzechach, zieleninach i twardej wodzie.

Jednak najlepiej magnez wchłania się przez skórę, dlatego warto uzupełnić go w kąpielach np. z solą z morza martwego lub płatkach magnezu lub smarowaniem skóry olejkiem magnezowym. Jak to zrobić przeczytasz TUTAJ

Źródła
Dean C. The Magnesium Miracle. New York Ballantine Books
Hartwig A. Role of magnesium in genomic stability
J. Aleksandrowicz, I. Gumowska Kuchnia i Medycyna

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
error: Content is protected !!
%d bloggers like this: