Żywioł wody, jeden z pierwiastków tworzących esencję wszechświata, reprezentuje matrycę stworzenia. Jest symbolem życia, odrodzenia, oczyszczenia. W odległych czasach ludzie zawsze się osiedlali w pobliżu zbiorników wodnych, rozumiejąc jej znaczenie dla przetrwania. Woda towarzyszyła magicznym rytuałom, ceremoniom oczyszczającym i obrządkom religijnym.
Żywioł wody
Żywioł wody jest energią żeńską Yin, porusza się w kierunku ku wnętrzu i dołowi. Jest wilgotny, chłodny, płynny, miękki, gładki, wiąże, nawilża, wchłania i dostosowuje się. Reprezentuje łagodność, delikatność, harmonię, wrażliwość, współczucie, pokorę, nadmierne pragnienia. Charakteryzuje go ciągła transformacja i dopasowywanie się. Przeciwdziała gorącu, rozdrażnieniu, pobudzeniu, niepokojowi.
Człowiek z dominującym żywiołem wody jest elastyczny, potrafi dopasować się do każdej sytuacji, ale łatwo ulega wpływom. Jest powolny w ruchach i działaniu. Nie potrafi odmawiać, często zgadza się na ustępstwa wbrew własnym interesom. Łatwo ulega emocjom, jedno słowo, gest mogą wywołać potoki łez. W nadmiarze żywiołu wody nie jest zdolny określić własnych granic, nie potrafi wyrażać własnych opinii, ruszyć z miejsca.
Niedobór elementu wody to pustka emocjonalna, ciągłe poczucie dyskomfortu, niewygody. Suchość w emocjach, zachowaniu wybiera skrajności, czarne lub białe i nic pomiędzy. Odczuwana jako wyczerpanie, brak rezerw energetycznych, jakby wyciśnięto z człowieka wszystkie soki.
Żywioł wody odpowiada za pracę nerek, układ wydalniczy, limfatyczny, rozrodczy, oczyszczanie, odtruwanie i wspomnienia.
Zioła żywiołu wody
Nawilżają, odświeżają, nawadniają, oczyszczają, odnawiają, energetyzują, uelastyczniają. Przeciwdziałają suchości, sztywności, twardości, kruchości, skostniałości.
Rośliny z kategorii żywiołu wody często wybierają na siedliska wilgotne tereny bagienne i wokół zbiorników wodnych. Typu: tatarak, wierzbownica, nawłoć, olcha, leszczyna, wierzba, czarny bez. Inne gromadzą wodę na zapas – rojnik, aloes, żyworódka, w śród sukulentów wyjątek stanowią kaktusy, którego kolce czynią go raczej ognistym.
Przypisywane Księżycowi i Wenus
Rośliny wykorzystywane w rytuałach płodności są zwykle przypisywane wodzie. Księżyc porusza wody, powoduje przypływy i odpływy oceanów a piękna Wenus reprezentuje energię żeńską. Należą do nich dzika róża, orchidea, lilia, jaśmin, hibiskus, bylica, lotus. Wykorzystywane są w rytuałach płodności i miłosnych zaklęciach.
Woda jest żywiołem uwodzenia, pobłażania i zachwytu. Dlatego wiele roślin z tej kategorii charakteryzuje piękny wygląd, uwodzicielski aromat i słodycz soków. Róża, fiołki, melisa, lipa, jabłko, brzoskwinia. Zioła relaksujące, przynoszące ukojenie i halucynogenne również mają wodnistą naturę: rumianek, mak, kocimiętka, koperek, wilcza jagoda.
Olejki i esencje żywiołu wody
Esencje kwiatowe i olejki eteryczne reprezentują ducha rośliny, są jak odcisk linii papilarnych. Według dawnej, alchemicznej wiedzy, do żywiołu wody należą ekstrahowane substancje niektórych roślin:
- Róża symbolizuje wieczny cykl narodzin, życia, śmierci i odradzania. Esencje kwiatowe i olejki pomagają w zaburzeniach seksualnych, związanych z płodnością i układem rozrodczym. Wygładzają i nawilżają skórę.
- Rumianek koi, łagodzi stres, ból i niepokój. Pomaga komunikować się z otoczeniem.
- Geranium odpręża umysł, przywraca równowagę emocjonalną.
- Melisa uwalnia to co stare, pociesza, rozwesela serce, podnosi na duchu, odpręża, uspokaja żołądek.
- Ylang-ylang uwalnia napięcie, relaksuje, pomaga w kobiecych problemach seksualnych
- Arcydzięgiel odpędza lęki, wzmacnia siły, pomaga zjednoczyć się z najlepszą częścią nas samych i zakotwiczyć w ciele.
- Jaśmin otwiera czakrę serca, wzmacnia miłość do siebie, zaufanie, pomaga w wybaczaniu, reguluje kobiecy układ hormonalny
- Narcyz, symbol duchowości, pomaga w pokonywaniu trudności, otwarciu się ludziom wycofanym, daje nadzieje
Olejki i esencje kwiatowe żywiołu wody pomagają płynąć przez życie w większej harmonii. Włączenie ich do codziennego życia pomoże zrównoważyć żywioł i dodać sobie odrobiny ochrony. Można je stosować wewnętrznie, miejscowo, wąchać, nosić przy sobie. Esencje zwykle stosuje się kroplę dwie pod język, lub cztery na szklankę wody. Olejki wykorzystuje w aromaterapii, kąpielach, inhalacjach, masażach, dodając do kremów, balsamów.
Praca z żywiołem wody
Żywiołowi wody odpowiada słodki smak. Zbyt mało słodkiego smaku zwiększa niedobór, zbyt dużo skutkuje nadmiarem. Smaki przeciwne to gorzki i pikantny. Przy niedoborze należy unikać odwodnienia, jeść dużo warzyw i owoców koloru niebieskiego, fioletowego, czarnego. Zwolnić tempo, podreptać albo popływać w wodzie, pochodzić boso po rosie, wybrać się na spacer w deszczu, mgle.
Woda oczyszcza fizycznie, duchowo i psychicznie. Jest symbolem zmywania starego, by zrobić miejsce nowemu. Eksperymenty przeprowadzone w wielu krajach wykazały, że woda ma pamięć [1]. Przyswaja i rejestruje każde oddziaływanie. Zapamiętuje to co dzieje się w otaczającej ją przestrzeni. Nasze myśli, emocje, wypowiadane słowa wpływają na jej strukturę. Wibracja modlitwy lub mantry niezależnie od religii, wypowiadana w każdym języku wynosi 8 Hz, co odpowiada częstotliwości, z jaką Ziemia tworzy harmonijną strukturę wody.
Pomaga to zrozumieć zrozumieć zwyczaje panujące w klasztorach wschodnich, gdzie wodę pitną przechowuje się w zamkniętych glinianych lub miedzianych naczyniach z dala od wpływów zewnętrznych. Często w osobnym pomieszczeniu, szafce czy półce wyłącznie przeznaczoną na wodę.
Odcięliśmy się od tej duchowej spuścizny, ale najnowsza nauka, przekonuje nas o jej wartości wbrew obowiązującemu światopoglądowi. Warto zatem pobłogosławić każdy posiłek, który przecież zawiera w sobie wodę.
Mówi się, że woda pochłania negatywne energie. Jeśli nocami dręczą koszmary, dobrze jest postawić pod łóżkiem miseczkę z wodą, a rano wylać.
By przygotować esencję kwiatową, w bezchmurny dzień należy zebrać w pełni rozwinięte kwiaty. Umieścić delikatnie w naczyniu z wodą źródlaną, tak by pływały po powierzchni. Postawić naczynie w spokojnym miejscu na słońcu, by utrwalić w wodzie informację energetyczną. Cały przepis na podstawie kwiatu miodunki TUTAJ.