Artykuły, Nauka, odporność, Porady, Sprawdzone efekty, Warto wiedzieć, Zamiast

Tkanki i organy, które możesz zregenerować poprzez …żywność

Tkanki i organy można zregenerować żywnością

Ciało ludzkie jest zaprogramowane na ciągłe odnawianie, nieustannie zachodzą w nim procesy regeneracyjne. Bez nieustannej wymiany komórek, w której śmierć i życie ciągle się ze sobą przeplatają – cud, jakim jest konstrukcja ludzkiego ciała nie miałby prawa istnienia.
Czasem jednak kiedy ciało zaczyna chorować nad odnową górę biorą procesy degeneracyjne. I w tym właśnie miejscu medycyna ma szansę realizować swój szlachetny cel leczenia przywracając równowagę dzięki naturalnym substancjom, składnikom odżywczym, ziołom, energiom itd.
Niestety współczesna medycyna uzależniona od przemysłu farmaceutycznego niemal wyłącznie używa do tego celu syntetyków wyprodukowanych w fabrykach, które nie posiadają żadnego potencjału regeneracyjnego. Wręcz przeciwnie tłumiąc objawy zaburzają i blokują procesy samonaprawcze.

 

Nie potrzeba wielkiej filozofii by dojść do wniosku, że wystarczy stworzyć organizmowi odpowiednie warunki by program samonaprawczy zaczął skutecznie działać – a więc należy zadbać o właściwy sen, spokój umysłu, odpowiednie nawodnienie, oddychanie, ruch na świeżym powietrzu, dostarczenie składników odżywczych w naturalnej żywności, wyeliminowanie toksyn i niekiedy wspomaganie leczniczymi substancjami występującymi w naturze. Substancjami, które mają w sobie siłę, by zregenerować tkanki i narządy, co zresztą potwierdza nauka.

Tkanki i organy, które możesz zregenerować poprzez ...żywność

 

Jak zregenerować struktury układu nerwowego

W przyrodzie istnieje wiele naturalnych substancji, które jak udowodniono mogą zregenerować struktury układu nerwowego.
W jednym z badań wykazano, że połączenie borówki, zielonej herbaty z karozyną wspomaga neurogenezę czyli powstawanie nowych neuronów w wieku dorosłym , co więcej może nawet zregenerować komórki macierzyste, co odwraca procesy chorób neurodegeneracyjnych. [1]
Inne badane związki o podobnym potwierdzonym działaniu to m.in kurkumina, apigenina, która występuje np. w selerze, pietruszce, tymianku, rumianku dalej teanina – związek występujący w zielonej herbacie, resweratrol – w czerwonym winie, trigonellina – w kawie.
Również żeń-szeń, ashwaganda czyli indyjski żeń-szeń, miso, czerwona szałwia, soplówka jeżowata czy mleczko pszczele działają podobnie.

Istnieją również związki stymulujące naprawę osłonki neuronów – mieliny wytwarzane przez organizm pod wpływem wibracji, dźwięków, medytacji, jogi , pozytywnych emocji  [kohernecja serca] i stanu zakochania z czego wynika, że medycyna regeneracyjna niekoniecznie wymaga połknięcia czegokolwiek a zakres działań terapeutycznych jest szeroki.

Jak zregenerować wątrobę

Przy pomocy naturalnych substancji, które silnie stymulują regenerację miąższu wątroby można przywrócić jej funkcje.
Należą do nich resweratrol, kurkumina, sylimaryna – ostropest, cynaryna – karczoch również lukrecja, oregano, tarczyca bajkalska, rabarbar, gardenia, mniszek, łopian, dziurawiec. O ich działaniu pisaliśmy TU

Choroby wątroby – naturalne substancje lecznicze i regeneracyjne

 

Jak zregenerować trzustkowe komórki β

Podręczniki dla studentów medycyny i lekarzy nadal podkreślają przede wszystkim znaczenie leków i zabiegów interwencyjnych. Na temat diety i roli składników odżywczych mówi się niewiele. Obowiązujące procedury medyczne są ukierunkowane na zwalczanie objawów, a nie prawdziwej przyczyny co dotyczy również coraz bardziej powszechnej choroby metabolicznej jaką jest cukrzyca. Samą tylko dietą można wyleczyć cukrzycę, dodatkowo jak wykazano niektóre substancje roślinne wykazują zdolność regeneracji komórek beta.

Są to między innymi tzw. niszczyciel cukru roślina o nazwie gurmar [2], czarnuszka, kurkuma, gorzki melon, stewia, awokado, berberyna występująca w berberysie i ziołach o gorzkim smaku, kiełki brokułów, ciemnozielone warzywa liściaste oraz dużo witaminy D.

Jak zregenerować układ hormonalny

Układ hormonalny jest bardzo delikatny i łatwo reaguje na czynniki, które zakłócają jego pracę np. stres, brak snu, sztuczne promieniowanie emitowane przez urządzenia elektroniczne, leki, żywność przetworzona, intensywne odchudzanie, ksenoestrogeny obecne niemal wszędzie. Krótko mówiąc  życie niezgodne z rytmem natury doprowadza do zachwiania równowagi hormonalnej. Produkcja hormonów to proces złożony, zależny w głównej mierze od dwóch dyżurnych straszaków tłuszczów i cholesterolu. Bez nich gruczoły dokrewne nie będą w stanie wydzielać hormonów w optymalnej ilości – tzn ani za mało, ani za dużo. Oprócz tłuszczów niezbędne są witaminy w szczególności witamina D, witamina A, oraz witamina C, która posiada zdolność regeneracji hormonów, które uległy degradacji do potencjalnie rakotwórczych metabolitów poprzez emisję elektronów [3] .

Jak zregenerować komórki mięśnia sercowego

Do niedawna uważano, że  ludzkie serce ma niską zdolność do regeneracji. Chociaż z drugiej strony wiedziano, że w sercu człowieka podobnie jak w innych narządach następuje wymiana komórek i to przez całe życie – stąd  w ostatnich lata przeprowadza się wiele badań eksperymentalnych. Okazało się, że istnieją substancje, które są w stanie stymulować komórki progenitorowe (jeden z rodzajów komórek macierzystych) do wytwarzania tkanki serca, zdolnej do wykonywania skurczów. Z naturalnych substancji są to np.  resweratrol, korzeń żeń-szenia syberyjskiego czy  geum japonicum.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich metod można zachęcić komórki serca do niemal całkowitej regeneracji, nawet u dorosłego osobnika. Udało się to już w przypadku myszy, o czym poinformowali izraelscy naukowcy [4] 

osteoporoza jak zapobiegac

Jak zregenerować chrząstki stawów 

Do tej pory sądzono że chrząstki stawowe nie są w stanie się regenerować. Ostatnio okazało się, że można zregenerować chrząstkę stawów metodami nieoperacyjnymi. Jedno z badań wykorzystujących MRI do pomiaru chrząstki stawowej wykazało, że chrząstka może  z powrotem urosnąć [5] Badania nie precyzują w jaki sposób ten proces zachodzi, ale są dowodem że jest to możliwe.

Jak na ironię przepisywane leki na stany zapalne stawów uniemożliwiają ich regenerację. Co prawda hamują prostaglandyny prozapalne, co zmniejsza ból ale uniemożliwiają produkcję kolagenu, a bez niego nie jest możliwa jakakolwiek poprawa. Chcąc trwałej poprawy, a nie chwilowej ulgi w bólu należy leki zastąpić naturalnymi środkami przeciwzapalnymi typu kurkuma i domowe mikstury na jej bazie, boswellia, kora wierzby białej, konopie czy akupunktura, masaże olejkami eterycznymi.
W przywracaniu funkcji stawom najważniejsza jest dieta, a co za tym idzie unikanie rafinowanych olei roślinnych, cukru, ograniczenie węglowodanów, skrobi i jednoczesne zwiększenie spożycia świeżych warzyw, ziół typu kurkuma, bazylia, oregano, tymianek, zielona herbata, probiotyki i produkty sprzyjające produkcji kolagenu. Jednym z takich produktów jest długo gotowany wywar na kościach, w szczególności kurzych nóżkach.
Wiele lat temu dr Harry Robertson prowadził obiecujące badania nad wykorzystaniem kurzych nóżek w regeneracji nerwów, kości, ścięgien, neuronów i leczenia uszkodzeń rdzenia kręgowego. Więcej TU

Należy pamiętać, że na powstanie choroby często nakłada się wiele czynników. Nasz organizm jest zaprogramowany by się zregenerować, ale trzeba wyeliminować czynniki, które mu przeszkadzają. Zioła, naturalne środki mogą pomóc ale tylko wówczas gdy wyeliminujemy powody, które doprowadziły do jej powstania.

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments