Po kuracji antybiotykowej musimy odbudować florę bakteryjną naszego układu pokarmowego.
Probiotyki z apteki to zdecydowanie za mało. Nawet krótkotrwała kuracja antybiotykowa wywołuje zaburzenia mikroflory jelitowej na miesiące, czasem lata. Dlatego warto dokarmić nasze dobre bakterie, pokarmami które lubią. Jednym z nich jest zupa z czosnkiem niedźwiedzim.
Po kuracji antybiotykowej zupa z czosnkiem niedźwiedzim przepis
Składniki:
200 g pora
30 g masła
800 ml domowego rosołu z kury lub bulionu
450 g ziemniaków
50 g liści dzikiego czosnku niedźwiedziego
Przyprawy ziołowe
Przygotowanie:
- Pora pokroić i zeszklić na maśle.
- Ziemniaki pokroić w kostkę
- Wraz z porem dodać do bulionu
- Doprowadzić do wrzenia
- Gotować pod przykryciem na małym ogniu 20 minut.
- Dorzucić przyprawy np. majeranek, oregano i posiekane liście czosnku.
- Latem i jesienią można dodać cebulę, zagotować i zblendować.
Czosnek niedźwiedzi
swoja nazwę zawdzięcza legendzie o niedźwiedziach budzących się z zimowego snu. Ponoć wygłodniałe misie po wyjściu z gawry zaspokajają swój pierwszy głód właśnie liśćmi czosnku. I to im zawdzięczają powrót sił. Nic dziwnego skoro dziki czosnek zawiera 30% więcej łatwo przyswajalnego żelaza niż czosnek pospolity, jest lepiej trawiony. Ponadto regeneruje florę bakteryjną przewodu pokarmowego po leczeniu antybiotykami i zapobiega nadmiernej fermentacji.
Czosnek niedźwiedzi jest najbogatszą w siarkę rośliną w Europie. W dzikim czosnku znajduje się 20 razy więcej niż w pospolitym adenozyny – substancji posiadającej właściwości witamin A, C, E i selenu jednocześnie. Witaminy te oraz selen należą do przeciwutleniaczy niwelujących w organizmie wolne rodniki powodujące wiele chorób m.in. nowotwory. Adenozyna wpływa też bardzo korzystnie na krążenie krwi w całym ustroju.
Badania naukowe dowodzą, że czosnek niedźwiedzi zapobiega sklejaniu się płytek krwi, rozrzedza krew i poprawia jej cyrkulację w naczyniach krwionośnych.
Zawiera takie substancje, jak flawonoidy, saponiny, bogaty zestaw enzymów i aminokwasów, mangan oraz związki o działaniu antybiotycznym.
Czosnek niedźwiedzi jest jednym z najskuteczniejszych środków stosowanych w zwalczaniu drożdżaka (Candida albicans), siejącego spustoszenie w przewodzie pokarmowym i innych organach.
I am not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this info for my mission.