Lepiężnik na dokuczliwe migreny, alergie, stany zapalne i węzły chłonne

Lepiężnik [Petasites]  często spotykamy  nad brzegach rzek i strumieni, w rowach, wilgotnych lasach i  podmokłych terenach.  Należy do tej samej rodziny co podbiał, ale jest od niego znacznie większy. Nazwa botaniczna wywodzi się z greki i oznacza filcowy kapelusz. Lepiężnik ma lekko ząbkowane liście wielkości kapelusza od spodu szaro-filcowate.

lepiężnik właściwości lecznicze

Wiele osób zapewne pamięta z dzieciństwa ogromne liście lepiężnika,  pod którymi można się było schować jak w namiocie. Najbardziej pospolity są dwa gatunki  lepiężnik biały o brudnobiałych koszykowatych kwiatostanach i lepiężnik różowy. Do celów leczniczych stosuje się liście, kwiaty i korzenie, które zbiera się jeszcze przed kwitnieniem.

Właściwości lecznicze

 

Lepiężnik ma między innymi silne właściwości przeciwzapalne i przeciwhistaminowe.

  • Stosuje się przy przewlekłych stanach zapalnych: np. reumatyzm,  dna moczanowa  stany zapalne jelit i choroba wrzodowa.
  • Oraz ostrych infekcjach dróg oddechowych z gorączką
  • Lepiężnik działa wykrztuśnie, stymuluje wydalanie śluzy i flegmy.
  • Zapobiega reakcjom alergicznym i zmniejsza ich nasilenie.
  • Wygłusza reakcje alergiczne, zapalne i z autoagresji.

Badania wykazały że lepiężnik [1] jest równie skuteczny w leczeniu alergii kataru siennego co doustne leki przeciwhistaminowe.  Nie powoduje nadmiernej senności, apatii czy otępienia.  Należy jednak nie stosować dłużej niż 12-16 tygodni.

Lepiężnik przepisy lecznicze

Herbatka z lepiężnika
Napotną herbatkę z lepiężnika różowego stosuje się w gorączce, przy dusznościach, kaszlu, zaflegmieniu. Pije się przy astmie astmie, dnie moczanowej i padaczce.

Dziennie pije się małymi łykami 1 lub 2 szklanki.
1 pełną łyżeczkę pokrojonych korzeni zalewa ¼ litra wody i pozostawia na noc.
Rano podgrzewa ale nie gotuje!
Korzeń lepiężnika

Okłady z liści
Duże, świeże liście lepiężnika można przykładać na skręcenia, zwichnięcia. Otarcia stóp, oprzenia, trudno gojące rany i wrzody.  Umyte liście zgniata by puściły sok i przykłada kilkakrotnie na dzień.

Choroby węzłów chłonnych

Jednym z naturalnych sposobów leczenia uzupełniającego zajętych węzłów chłonnych są okłady ze świeżych ziół i roślin. Medycyna ludowa od dawna wykorzystuje w tym celu lecznicze właściwości liści lepiężnika, babki lancetowatej, przytulii oraz łodygi i liście nagietka lekarskiego.
Trzeba rozgnieść wilgotne liście jednego z w.w ziół wałkiem do ciasta. Otrzymaną papkę przykłada się na węzły chłonne. Wcześniej dobrze jest natrzeć chore miejsce olejkiem majerankowym.

Lepiężnik na dokuczliwe migreny, alergie, stany zapalne i węzły chłonne

Napar z lepiężnika na alergie wg. H. Różańskiego
2 łyżki rozdrobnionych kłączy lub liści zalać 1 szklanką wrzątku. Odstawić pod przykryciem na 30 minut, przecedzić. Pić 4 razy dziennie po 50 ml. Napar można wkrapla się do nosa przy katarze siennym. Używa do okładów przy alergicznym zapaleniu spojówek . Stosuje maksymalnie 12-16 tygodni.

Nalewka z lepiężnika różowego na dokuczliwe migreny, alergie, astmę 
Świeże zioło drobno posiekać, zalać gorącą wódką w proporcji 1:3. Odstawić na 2 tygodnie przefiltrować.
Przy migrenach zażywa 2 łyżeczki nalewki przed snem. Kuracja może trwać kilka miesięcy.

Nalewkę można stosować  2-3 tygodnie dla podniesienia odporności u osób chorych na astmę i choroby autoimmunologiczne po łyżeczce 2 x dziennie.  Jako środek przerywający atak astmy w jednorazowej dawce 15 ml oraz zewnętrznie do przemywania przy atopowym zapaleniu skóry i alergiach skórnych.

5 1 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: