REKLAMA

Napij się wody z miedzianego naczynia

 

Miedziane naczynia: garnki, dzbanki, kubki, rondelki, patelnie niegdyś były wyposażeniem każdej kuchni. Wyszorowane, zawieszone nad piecem, pod sufitem odbijały światło święcąc niczym słońce .

 

miedziane naczynia kuchnia

Do dziś w miedzianych dzbankach podaję się wodę w indyjskich restauracjach.

Okazuje się, że nasi przodkowie żyjący w niezbyt czystych warunkach mieli „nosa”-  najnowsze badania pokazują, że  naczynia miedziane zabija drobnoustroje powodujące biegunkę i mogą służyć za rozwiązania mikrobiologicznego oczyszczania wody pitnej.  Miedziane powierzchnie na oddziałach OIOM, według badań klinicznych zabijają aż 97% bakterii powodujących zakażenia szpitalne i przyczyniających się do śmierci pacjentów.

Ale nie tylko – np. woda z miedzianego naczynia absorbuje jony miedzi – pierwiastka śladowego wręcz niezbędnego w wielu procesach zachodzących w organizmie.  Niestety, w diecie Polaków powszechne są nie tylko niedobory niektórych witamin ale również występują braki  mikroelementów w tym miedzi.

niedobory miedzi

 

Według medycyny ajurwedyjskiej również woda odstała w naczyniu miedzianym tak zwana „tamara jal” ma moc równoważenia trzech doszy (Vata, Pitta i Kapha).

Ponadto miedź jest niezbędna ponieważ:

Reguluje pracę układu pokarmowego
Miedź ma właściwości pobudzające perystaltykę jelit, zabija szkodliwe bakterie i zmniejsza stany zapalne, dzięki czemu jest doskonałym lekarstwem na wrzody, niestrawność i zakażenia. Według ajurwedy przy problemach trawiennych dobrze jest wypić wcześnie  rano szklankę wody, która stała przez noc w miedzianym naczyniu.

Reguluje funkcjonowanie wątroby i nerek
Oczyszcza je i pomaga w lepszym wchłanianiu składników odżywczych z pożywienia.

Przyspiesza leczenie ran
miedź doskonale leczy wszelkie zranienia i skaleczenia.  Mimo, że organizm potrzebuje jej w śladowych ilościach to jest wręcz niezbędna w wielu procesach zachodzących w organizmie.

Spowalnia starzenie
zarówno na poziomie komórkowym jak i zwalczając wolne rodniki.  Bez miedzi nie ma możliwości tworzenia się nowych komórek i zastępowania nowymi tych umierających.

Działa wspomagająco na układ sercowo-naczyniowy.
Według wielu badań miedź jak stwierdzono pomaga w regulacji ciśnienia krwi, częstotliwości akcji serca czyli pulsu i obniża trójglicerydy. Pomaga również zapobiegać gromadzeniu się blaszek i blokowaniu naczyń krwionośnych

Stymuluje mózg i układ nerwowy
Mózg działa na zasadzie impulsów nadawczych ( zleceń) poprzez synapsy od jednych do innych neuronów. Neurony pokryte są powłoką zwaną otoczka mielinową, która działa jak pewnego rodzaju czynnik izolujący – bez miedzi i innych i innych pierwiastków nie ma przewodnictwa – mózg powoli i systematycznie zamiera jeśli nie ma minimalnej ilości odpowiednich składników.
Pytanie:  jak często lekarz medycyny akademickiej leczący choroby neurologiczne np. na Alzheimera pyta o dietę lub zleca szczegółowe biochemiczne badania osocza na poziomie mikro i makroelementów?

Napij się wody z miedzianego naczynia

Reguluje funkcje tarczycy
Eksperci twierdzą, że wspólna będą cechą osób z chorobami tarczycy – zarówno niedoczynność i nadczynność jest  niski poziom miedzi w organizmie.  Miedź jest jednym z najważniejszych pierwiastków śladowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Stany zapalne stawów
Miedź ma bardzo silne właściwości przeciwzapalne, łagodzi  dolegliwości bólowe spowodowane stanami zapalnymi, również w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Uczestniczy w budowie i odnowie białek podporowych kości i ścięgien (synteza kolagenu i elastyny).

Produkcja melaniny
Tyrozynaza jest metalo-enzymem uczestniczącym w wielu etapach powstawiania melaniny (pigment odpowiedzialny za kolor włosów, skóry i oczu)  Jednym z bezpośrednich czynników aktywujących tyrozynazę są jony miedzi. A więc jednym z objawów niedoboru miedzi może być siwienie i skazy na skórze.

Niedokrwistość
Miedź zwiększa przyswajanie żelaza i uczestniczy w syntezie hemoglobiny, dzięki czemu zapobiega niedokrwistości.

UWAGI
Do zrobienia wody tamara jal potrzebne jest naczynie z czystej miedzi bez domieszek innych metali.
Wieczorem do opłukanego naczynia wlać wodę, przykryć szklanym spodeczkiem, po 8 godzinach woda jest gotowa. Pić  nie więcej niż 2-3 kubki wody dziennie, nie przechowywać w lodówce.
Nie myć naczynia płynami do mycia naczyń. Jeśli zaczyna zbierać się śniedź w środku, wetrzeć 1/2 cytryny po 10-15 minutach spłukać wodą lub użyć sody oczyszczonej.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...
 • Anita

  Przecież miedź nie rozpuszcza się w wodzie!

  • sekretyzdrowia

   nie rozpuszcza, ale jony miedzi przechodzą do wody , podobnie jak jony srebra ze srebrnych naczyń

   • Grzegorz

    To prawda, na zachodzie szafki kuchenne są wyłożone miedzią, radzę jeść srebrnymi sztućcami i odkażać tym samym organizm kompleksowo.

    • Lala108

     Tylko trzeba pamiętać żeby zachować umiar ponieważ można zachorować z nadmiaru srebra w organizmie . Jak z wszystkim w życiu zachować balans. :-)

 • o.opozda

  Od domowych patelni po garnki najlepszych szefów kuchni. Miedź jest najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem w produkcji naczyń. Wspaniale przewodzi ciepło, dając nam równomiernie rozłożoną i stałą temperaturę. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat właściwości miedzi polecam stronę http://www.copperalliance.pl/edukacja-i-praca/fakty-zwiazane-z-miedzia.

 • o.opozda

  Miedź przeciwdrobnoustrojowa, oprócz tego co jest wymienione w artykule, zaczyna być również używana jako materiał do wykonywania powierzchni dotykowych w szkołach i w transporcie publicznym. Jeżeli temat kogoś zainteresuje to na tej stronie są opisane takie realizacje http://www.antimicrobialcopper.org/pl.

 • Halinus F.

  Kupiłam prostokątny kawał miedzi (w sklepie z metalami kolorowymi, na wagę, wymiar taki jaki potrzebny) zwinęłam w rulon, włożyłam do długiego szklanego dzbanka…woda nawet smaczna. Zastanawiam się, czy nie włożyć czegoś podobnego do garnka, w którym gotuję zupkę… ??Co wy na to ?

REKLAMA
%d bloggers like this: