Ciekawostki, Profilaktyka, Warto wiedzieć

Napij się wody z miedzianego naczynia

Napij się wody z miedzianego naczynia

Miedziane naczynia: garnki, dzbanki, kubki, rondelki, patelnie niegdyś były wyposażeniem każdej kuchni.

Wyszorowane, zawieszone nad piecem, pod sufitem odbijały światło święcąc niczym słońce . Do dziś w miedzianych dzbankach podaję się wodę w indyjskich restauracjach.

Okazuje się, że nasi przodkowie żyjący w niezbyt czystych warunkach mieli „nosa”.

Badania pokazują, że  naczynia miedziane zabija drobnoustroje powodujące biegunkę [1] i mogą służyć za rozwiązania mikrobiologicznego oczyszczania wody pitnej.  Miedziane powierzchnie na oddziałach OIOM, według badań klinicznych [2] zabijają aż 97% bakterii powodujących zakażenia szpitalne i przyczyniających się do śmierci pacjentów. Ale nie tylko.

Miedź jest niezbędna

Np.  woda z miedzianego naczynia absorbuje jony miedzi – pierwiastka śladowego niezbędnego w wielu procesach zachodzących w organizmie.  Niestety w naszej diecie powszechne są nie tylko niedobory niektórych witamin. Występują braki  mikroelementów w tym miedzi.

miedziane naczynia kuchnia

Według medycyny ajurwedyjskiej również woda odstała w naczyniu miedzianym tak zwana „tamara jal” ma moc równoważenia trzech doszy (Vata, Pitta i Kapha).

Miedź jest dla nas ważna ponieważ:
  • Ma właściwości pobudzające perystaltykę jelit, reguluje pracę układu pokarmowego,
  • Miedź ma właściwości oligodynamiczne, w sposób naturalny eliminuje z wody bakterie, wirusy, glony, zarazki, chlor, pneumokoki i inne patogeny
  • Redukuje stany zapalne, dzięki czemu jest doskonałym lekarstwem na wrzody, niestrawność i zakażenia
  • Jest niezbędna w procesach krwiotwórczychNapij się wody z miedzianego naczynia

Według ajurwedy przy problemach trawiennych dobrze jest wypić wcześnie  rano szklankę wody, która stała przez noc w miedzianym naczyniu.

 

Korzyści z picia wody z miedzianego naczynia

Reguluje funkcjonowanie wątroby i nerek
Oczyszcza je i pomaga w lepszym wchłanianiu składników odżywczych z pożywienia.

Przyspiesza leczenie ran
Miedź doskonale leczy wszelkie zranienia i skaleczenia.  Mimo, że organizm potrzebuje jej w śladowych ilościach to jest wręcz niezbędna w wielu procesach zachodzących w organizmie.

Spowalnia starzenie
Zarówno na poziomie komórkowym jak i zwalczając wolne rodniki.  Bez miedzi nie ma możliwości tworzenia się nowych komórek i zastępowania nowymi tych umierających.

Wspomaga układ sercowo-naczyniowy.
Według wielu badań miedź  pomaga w regulacji ciśnienia krwi, częstotliwości akcji serca czyli pulsu i obniża trójglicerydy. Pomaga również zapobiegać gromadzeniu się blaszek i blokowaniu naczyń krwionośnych

Stymuluje mózg i układ nerwowy
Mózg działa na zasadzie impulsów nadawczych ( zleceń) poprzez synapsy od jednych do innych neuronów. Neurony pokryte są powłoką zwaną otoczka mielinową, która działa jak pewnego rodzaju czynnik izolujący – bez miedzi i innych i innych pierwiastków nie ma przewodnictwa – mózg powoli i systematycznie zamiera jeśli nie ma minimalnej ilości odpowiednich składników.
Jak często lekarz przy chorobach neurologicznych np. chorobie Alzheimera pyta pacjenta o dietę lub zleca szczegółowe biochemiczne badania osocza na poziomie mikro i makroelementów?

Reguluje funkcje tarczycy
Eksperci twierdzą, że wspólna będą cechą osób z chorobami tarczycy – zarówno niedoczynność i nadczynność jest  niski poziom miedzi w organizmie. [3]  Miedź jest jednym z najważniejszych pierwiastków śladowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Stany zapalne stawów
Miedź ma bardzo silne właściwości przeciwzapalne, łagodzi  dolegliwości bólowe spowodowane stanami zapalnymi, również w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Uczestniczy w budowie i odnowie białek podporowych kości i ścięgien (synteza kolagenu i elastyny).

Produkcja melaniny
Tyrozynaza jest metalo-enzymem uczestniczącym w wielu etapach powstawiania melaniny (pigment odpowiedzialny za kolor włosów, skóry i oczu)  Jednym z bezpośrednich czynników aktywujących tyrozynazę są jony miedzi. A więc jednym z objawów niedoboru miedzi może być siwienie i skazy na skórze.

Niedokrwistość
Miedź zwiększa przyswajanie żelaza i uczestniczy w syntezie hemoglobiny, dzięki czemu zapobiega niedokrwistości.

Woda tamara jal

Do przygotowania wody tamara jal potrzebne jest naczynie z czystej miedzi bez domieszek innych metali. Najlepiej pękate.
Wieczorem do opłukanego naczynia wlewamy wodę, przykrywamy szklanym spodeczkiem.
Po 8 godzinach woda jest gotowa.
Pijemy  nie więcej niż 2-3 kubki dziennie, nie przechowujemy w lodówce.

Naczynia miedziane Bangalore
Nie myjemy naczynia płynami do mycia naczyń. Jeśli zaczyna zbierać się śniedź w środku, wcieramy 1/2 cytryny po 10-15 minutach spłukujemy wodą. Można do czyszczenia zastosować sodę oczyszczoną

Zobacz naczynia miedziane w sklepie Sekretów Zdrowia

 

4.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anita
Anita
8 lat temu

Przecież miedź nie rozpuszcza się w wodzie!

sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
8 lat temu
Reply to  Anita

nie rozpuszcza, ale jony miedzi przechodzą do wody , podobnie jak jony srebra ze srebrnych naczyń

Grzegorz
Grzegorz
8 lat temu
Reply to  sekretyzdrowia

To prawda, na zachodzie szafki kuchenne są wyłożone miedzią, radzę jeść srebrnymi sztućcami i odkażać tym samym organizm kompleksowo.

Lala108
Lala108
7 lat temu
Reply to  Grzegorz

Tylko trzeba pamiętać żeby zachować umiar ponieważ można zachorować z nadmiaru srebra w organizmie . Jak z wszystkim w życiu zachować balans. 🙂

Malgorzata
Malgorzata
4 lat temu
Reply to  Lala108

Ja kupiłam kubek z magnesem w srodku, czy woda odstana przez noc,ma takze właściwości jak przy miedzi. Pozdrawiam malgorzata.

o.opozda
o.opozda
6 lat temu

Od domowych patelni po garnki najlepszych szefów kuchni. Miedź jest najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem w produkcji naczyń. Wspaniale przewodzi ciepło, dając nam równomiernie rozłożoną i stałą temperaturę. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat właściwości miedzi polecam stronę http://www.copperalliance.pl/edukacja-i-praca/fakty-zwiazane-z-miedzia.

ewa
ewa
4 lat temu
Reply to  o.opozda

dzięki

o.opozda
o.opozda
6 lat temu

Miedź przeciwdrobnoustrojowa, oprócz tego co jest wymienione w artykule, zaczyna być również używana jako materiał do wykonywania powierzchni dotykowych w szkołach i w transporcie publicznym. Jeżeli temat kogoś zainteresuje to na tej stronie są opisane takie realizacje http://www.antimicrobialcopper.org/pl.

Halinus F.
Halinus F.
6 lat temu

Kupiłam prostokątny kawał miedzi (w sklepie z metalami kolorowymi, na wagę, wymiar taki jaki potrzebny) zwinęłam w rulon, włożyłam do długiego szklanego dzbanka…woda nawet smaczna. Zastanawiam się, czy nie włożyć czegoś podobnego do garnka, w którym gotuję zupkę… ??Co wy na to ?

mo.pro
mo.pro
5 lat temu
Reply to  Halinus F.

nie wkładaj, raczej użyj „miedzianej” wody

Marlena
Marlena
5 lat temu

kupiłam miedziany dzbanek i woda z niego ma metaliczny posmak. Orientuje się ktoś dlaczego? Dzbanek wykonany z czystej miedzi

Tomek
Tomek
4 lat temu
Reply to  Marlena

Mam ten sam problem kupiłem miedziany dzbanek woda ma metaliczny posmak. I ni jak się dowiedziec czy to normalny objaw czy oszukana miedz?

anna
anna
4 lat temu
Reply to  Tomek

szkoda, że nikt nie odpowiada… z tym samym problemem dopytuję na wielu forach i znikąd odpowiedzi….

Piotr
Piotr
3 lat temu
Reply to  anna

mam to samo, woda czasem ma metaliczny smak. Zazwyczaj tak jest gdy woda stoi tam dwa, trzy dni. Woda przez to jest mało smaczna.

Beata
Beata
3 lat temu

a Grynszpan – związek chemiczny, zasadowa sól miedzi i kwasu octowego. Powstaje w wyniku korozji miedzi w obecności kwasu octowego. W temperaturze pokojowej jest to zielononiebieskie ciało stałe tworzące kryształy, trochę niezbyt przyjemne po spożyciu 🙂 tak ostatnio znajomy napisał mi i jak to się ma do tego bo już nie wiem…