Bezsenność … 89,90,91.. liczymy przysłowiowe barany a sen jak nie nadchodził tak nie nadchodzi. Gdzieś tam nad ranem zapadamy w niespokojną drzemkę, która graniczy z utratą przytomności. Po takim śnie budzimy się z podkrążonymi oczami, szarą twarzą, ociężali, otumanieni, mamy problem ze skupieniem uwagi, pamięcią, kojarzeniem faktów.
Środki nasenne przyspieszają tylko moment zaśnięcia – przebudzenie wygląda tak samo. Nie tędy więc droga. Nawet lekarze, który dotychczas lekką ręką przepisywali środki nasenne zaczynają zalecać umiar i ostrożność. Z badań bowiem wynika, że syntetyki, które łączą się z mózgiem tylko po to by osłabić pobudliwość komórek nerwowych i wywołać senność działają na krótką metę i uzależniają. Mając to na uwadze bezsenność leczmy wyłącznie naturalnymi metodami przede wszystkim eliminując przyczyny.
Bezsenność to nie tylko kwestia niewyspania. Sen jest nam potrzebny tak samo jak powietrze, woda i jedzenie. Zdrowy sen to najlepsze lekarstwo i najlepszy kosmetyk. W fazie głębokiego snu naprawiają się uszkodzone komórki nerwowe, ciało i umysł regeneruje. Bezsenność zaburza te procesy a sama może przybierać też różne formy. Mogą to być problemy z zasypianiem, zbyt wczesne budzenie się, wybudzanie w nocy a nawet zbyt płytki sen. W większości przypadków bezsenność nie jest spowodowana jest fizycznymi chorobami, ale może do nich prowadzić bo m.in znacząco osłabia system immunologiczny. Z jakimi konsekwencjami niedosypiania trzeba się liczyć przeczytasz TUTAJ
Bezsenność przyczyny
Bezsenność najczęściej wynika z napięć w umyśle i układzie nerwowym, zaburzeń rytmu snu i czuwania, zbyt małej produkcji melatoniny, zaburzeń depresyjnych, nawyków życiowych i stresu, który sami sobie fundujemy. Jeśli przyczyną bezsenności nie są przewlekłe choroby i towarzyszący im ból sami możemy sobie pomóc bez uciekania się do tabletek. Wystarczą proste kuracje ziołowe i zmiana przyzwyczajeń.
Wieczorny rytuał
Wieczorem organizm przygotowuje się do nocnego odpoczynku. To czas na wyciszenie emocji z całego dnia i relaks. Nie zabierajmy do łóżka problemów, stresu, zaległej pracy, telefonów, komputerów. Zrezygnujmy z pobudzających czynności. Kiedy organizm jest gotowy do snu a my zmuszamy go do funkcjonowania choćby poprzez oglądanie wiadomości adrenalina zaburza wytwarzanie melatoniny i senność odchodzi. Na dodatek niebieskie światło sączące się z ekranów zaburza produkcję hormonu snu i rozregulowuje zegar biologiczny. Innym czynnikiem, który zaburza produkcję melatoniny i powoduje zwapnienie szyszynki jest fluor. O tym co robić by podnieść poziom melatoniny przeczytasz tutaj. Poranna senność i wieczorne ożywienie mogą być też symptomem niedoboru magnezu i witamin z gruby B.
Zatem wieczorem przede wszystkim wyciszamy emocje. Osoby żyjące na wysokich obrotach mogą mieć z tym trudność. Ale pamiętajmy czym bardziej pędzimy tym dłuższa staje się droga hamowania – tak samo jak w rozpędzonym aucie. Warto zatem zadać sobie pytanie dokąd i po co tak pędzę? Wieczorny spacer lub relaksująca kąpiel z naturalnymi olejkami to idealny czas tego typu kontemplację. Zaś przed snem można wypróbować zioła wyciszające i ułatwiające zasypianie.
Naturalne sposoby na bezsenność
Ziołowa herbatka
Herbata rumiankowa naprawdę pomaga zasnąć. Czubatą łyżeczkę kwiatów rumianku parzyć 5 minut w szklance wrzątku. Pić pół godziny przed snem przez 2 tygodnie. Można również wypróbować napary z szyszek chmielu, melisy, kozłka lekarskiego, lawendę, męczennicę.
Doskonała recepta na bezsenność Marii Treben
Wymieszać po 50 g kwiatu lawendy, pierwiosnka, ziele dziurawca, szyszki chmielu i korzeń waleriany. Łyżkę mieszanki zaparzać 5 minut w szklance wrzątku. Ciepły napar pić przed snem przez 2 tygodnie.
W czasie przyjęcia, siedzący obok mnie pan powiedział, że jego problem polega na tym, że mimo zażywania najsilniejszych środków nasennych nie może zasnąć. Neurolodzy w Linzu i Wiedniu nie mogli zaradzić jego nieszczęściu. Z tego powodu jest zupełnie wyczerpany fizycznie, psychicznie i bliski rozpaczy. Powiedziałam mu, że znam receptę na doskonałą herbatkę na bezsenność, ale nie wiem czy pomoże ona szybko po długotrwałym zażywaniu silnych leków nasennych. Mój sąsiad spróbował. Rozmawialiśmy 7 grudnia 1976. Siedem dni później odwiedziłam jego przyjaciół, którzy już w drzwiach z radością powiadomili mnie, że nasz wspólny znajomy znowu może spać. M.Treben Apteka Pana Boga
Ciepłe mleko
To prawda, że wypicie filiżanki ciepłego mleka przed pójściem spać uspakaja sen. Można wypić je samo lub z dodatkami.
Medycyna ludowa zaleca dodać 1 łyżeczkę miodu. Medycyna wschodnia poleca wypicie przed snem filiżanki ciepłego mleka z z wymieszaną 1/8 łyżeczki startej gałki muszkatołowej lub też z dodatkiem pokruszonych migdałów, szczyptą gałki i szczyptą kardamonu.
Homeopatia
W przypadku bezsenności na tle lękowym pod względem skuteczności krople Passiflora Lehning biją na głowę leki farmakologiczne, ich skuteczność udowodniono w wielu badaniach naukowych
Masaż czubka głowy
Przed snem masować delikatnie czubek głowy ruchami kulistymi przez 1-2 minuty. Można do masażu użyć odrobiny ciepłego olejku sezamowego, który dobrze jest wetrzeć w podeszwy stóp.
Referencje:
Carion V et al. Etude de l’Action de Passiflora Lehning sur Insomnie: Une Analyse Statistique, Metz: Editions Lehning, 1992: 1-16
Chamomile for Chronic Primary Insomnia US National Library of Medicine
Poszukaj dla mnie czegoś, co działa odwrotnie,
Staram się leczyć zdrowo i naturalnie. W książce „Rosyjska medycyna ludowa od A do Z” wyczytałam, że doskonale na sen działa wypicie naparu z kopru.