Rumianek pospolity [Matricaria chamomilla] jest jedną z najpopularniejszych roślin leczniczych na świecie. Może ze względu tę popularność wyrosło przekonanie, że to delikatne ziółko dla dzieci. Nic bardziej mylnego – rumianek ma moc.
Gdy potrzeba delikatnego, zarazem silnego lekarstwa na nerwy i żołądek rumianek przyjdzie z pomocą. Uspakaja system nerwowy, łagodzi stany lękowe, koi układ pokarmowy i przeciwdziała depresji.
Według tradycyjnego zielarstwa rumianek uwalnia energetyczną stagnację i „porusza” krew. Tonizuje wątrobę, hamuje stany zapalne, łagodzi bóle, wzmacnia żołądek, koi system nerwowy, usuwa patologiczne ciepło bądź nadmiar chłodu.
Ma naturę dyfuzyjną, rozpraszającą, rozgrzewająco neutralną. Smak aromatyczny, gorzki, słodki. Oddziałuje na płuca, serce, żołądek, wątrobę, jelita.
Receptury z rumiankiem
Przewlekłe dolegliwości trawienne, zatrucia pokarmowe, grypa żołądkowa, rozstrój żołądka wywołany lękiem, niepokojem, depresją są wskazaniem do zastosowania rumianku. Pomaga przy bezsenności, kołataniu serca, infekcjach dróg oddechowych z dreszczami gorączką, bolesnych miesiączkach i problemach z układem moczowym. Więcej przepisów z rumiankiem TU.
Mieszanka z rumiankiem na dobre trawienie
- 2 części rumianku
- 1 część bukwicy zwyczaj
- 1/4 części sproszkowanego korzenia lukrecji
- 1 część trawy cytrynowej lub macierzanki cytrusowej [Thymus citriodorus]
- opcjonalnie 1/2 części liści Damiana przy niskim poziomie energii, braku sił
2 łyżeczki mieszanki zaparza się 10-15 minut w 1/4 litra wrzątku. W przewlekłych problemach trawiennych, zaparcia, biegunki, niestrawność pije się dłuższy czas 1-2 razy dziennie 3/4 szklanki. Przy grypie żołądkowej, jelitowej, zatruciach zwiększamy ilość trawy cytrynowej w mieszance do 2 części.
Mieszanka z rumiankiem na stany lękowe
- Po jednej części koszyczków rumianku, szczytowych części bukwicy i ziela melisy
- 1/2 części tarczycy bajkalskiej opcjonalnie jeśli dokucza gonitwa myśli
Stosuje się łyżeczkę na szklankę wrzątku zaparzaną 10-15 minut. Pomaga w stanach lękowych, uczuciu niepokoju w żołądku, splocie słonecznym. Gdy potrzeba psychicznego „uziemienia” dodaje się do herbatki szczyptę soli morskiej.
Herbatka z rumiankiem na depresję
- Bierzemy po jednej części kwiatu rumianku i ziela melisy
- Po dwie części kwiatu dziewanny i świętej bazylii tulasi
- Opcjonalnie 1/2 części wierzchołków rozmaryny, gdy główną przyczyną jest nadmiar stresu lub choroba
2 łyżeczki mieszanki parzy się 10 minut w szklance wrzątku. Pijemy małymi łykami 2 szklanki dzienne podzielone na 3-4 porcje. Osoby z depresją często dobrze reagują na rumianek. Przy starcie, żałobie rumianek jest tradycyjnym remedium. Osoby, które doświadczają depresji sezonowej mogą zwiększyć ilość melisy w mieszance.
Bóle brzucha u osób wrażliwych
- 50 g koszyczków rumianku
- Po jednej części melisy i świętej bazylii
Łyżeczkę mieszanki zaparza się w 3/4 szklanki wrzątku. Pije 1-2 razy dziennie. Rumianek jest delikatny, jednocześnie silnie działa na system trawienny, co jest szczególnie ważne przy wrażliwym przewodzie pokarmowym, u dzieci i seniorów. Wszystkie składniki są bezpieczne dla każdego.
Gorzka nalewka trawienna
- 25 g świeżych lub suszonych koszyczków rumianku
- 20 g bylicy rocznej, piołunu lub karczocha
- Odrobina skórki cytryny, limonki lub grapefruita
- Opcjonalnie 5 g świeżego korzenia imbiru przy słabym ogniu trawiennym
- 250 ml wódki
Zioła zalewamy w słoiku wódką. Odstawiamy na miesiąc często wstrząsając. Do przecedzonej nalewki dolewamy 200 ml przegotowanej wody wymieszanej z łyżką miodu.
Zażywa się 20-40 kropli nalewki dziennie w zaburzeniach trawienia. Pomaga w przewlekłych stanach stanach zapalnych zatok, infekcjach, przeziębieniach.