Aromatyczne olejki towarzyszą człowiekowi kilka tysięcy lat. Znajdują zastosowanie w aromaterapii, przy masażach, kąpielach, inhalacjach. Wprowadzane do organizmu poprzez drogi oddechowe, skórę i błony śluzowe działają głęboko na poziomie fizycznym, psychicznym i emocjonalnym.
Już tysiące lat temu zaobserwowano, że pewne zapachy pobudzają, inne niosą ukojenie. Pierwsze wzmianki o stosowaniu olejków eterycznych w leczeniu pochodzą z Sumeru. Większość kultur starożytnych doceniała działanie naturalnych pachnideł. Ale najbogatszą tradycję aromaterapii ma starożytny Egipt. Tam przybywali medycy z różnych stron świata, by czerpać wiedzę, od najlepszych mistrzów.
Działanie olejków eterycznych?
Wybierając najlepsze olejki dla siebie, warto widzieć, jak ogromny wpływ wywiera węch na nastrój, emocje i reakcje fizjologiczne. To najbardziej prymitywny zmysł, powiązanym z ewolucyjnie najstarszym układem limbicznym. Przez opuszkę węchową połączony bezpośrednio z ośrodkami emocjonalnymi w mózgu
Aromat olejków eterycznych w mgnieniu oka dociera do układu limbicznego. Błyskawicznie wpływając na wszystkie ośrodki mózgu, układ nerwowy i oś podwzgórze-przysadka-nadnercza. Olejki eteryczne od razu wyzwalają reakcje organizmu, w sferze emocji odczuwa się niemal natychmiast.
Poszczególne aromaty wykazują różne działanie. Ważne, by umiejętnie dobierać pod własne potrzeby i upodobania. Zapach musi się podobać, być przyjemny na zmysłów. Naturalne olejki aromatyczne można stosować pojedynczo, lub mieszać by wzmocnić działanie. Z zasady nie łączy się więcej niż 3-4 zapachy.
Najlepsze olejki eteryczne dla złagodzenia stresu
- Olejek kadzidłowy. Cudownie uspokaja i odpręża, pogłębia oddech, relaksuje umysł i ciało. Przywraca równowagę na wielu poziomach, wprawia ruch energię życiową. Wspiera „ciało duchowe” czyli obszar podwzgórza i przysadki mózgowej. [1].
- Olejek lawendowy. Uspakaja, relaksuje, zmniejsza niepokój, depresję, rozluźnia napięcia, zapewnia lepszy sen. Przy stresie tworzy dobre mieszanki z olejkami rumiankowym i neroli (kwiat pomarańczy). Więcej zastosowań Tutaj.
- Olejek bergamotowy. Określany jako połączenie gorzkiej pomarańczy i cytryny. Poprawia nastrój, obniża poziom hormonów stresu, ciśnienie, uspakaja serce i rozluźnia drogi oddechowe. Dobrze się łączy z różanym i paczulą.
- Olejek rumiankowy. Łagodnie uspokaja system nerwowy, tłumi niepokój, łagodzi stres i depresję, ułatwia zasypianie. Tworzy dobre mieszanki z ylang-ylang, bergamotką, lawendą, różą.
- Ylang-ylang. Kwiatowy aromat od wieków uważany za substancje euforyczną i antydepresant. Pomaga uspokoić serce, oddech i krążenie w stanach szoku. Zmniejsza niepokój, napięcie i bezsenność. Dobrze łączy się z szałwią, lawendą i kadzidłem.
- Olejek szałwiowy. Usuwa napięcie okolic szyi i głowy, rozluźnia mięśnie, uspakaja nerwy, łagodzi objawy wyczerpania emocjonalnego i psychicznego. Tworzy dobre mieszanki z ylang-ylang, kadzidłem, lawendą. Przy objawach menopauzy z rumiankiem i geranium.
Najlepsze olejki eteryczne dla równowagi hormonalnej
- Olejek z szałwii muszkatołowej. Obniża poziom kortyzolu, podnosi serotoniny, wywołuje uczucie spokoju. Mając działanie podobne do estrogenu łagodzi objawy menopauzy, zawroty głowy, drażliwość. Stymuluje libido i kobiet i mężczyzn.
- Olejek z drzewa sandałowego. Tradycyjnie był stosowany dla działania uspokajającego, uziemiającego. Dziś wiadomo, że reguluję pracę układu hormonalnego, zwiększa produkcję oksytocyny. Działa ogólnie tonizująco na organizm i ma więcej zastosowań. Tutaj.
- Olejek różany. Reguluje i pomaga utrzymać równowagę hormonalną u kobiet. Jest jednym z najczęściej stosowanych olejków przy skurczach miesiączkowych i PMS.
- Olejek rozmarynowy. Zmniejsza poziom kortyzolu i równoważy hormony odpowiedzialne za gospodarkę wodno-minerałową. Znajduje zastosowanie przy zatrzymywaniu płynów, bólach głowy, bolesnych miesiączkach.
- Olejek bazyliowy. Wspiera nadnercza, pobudza, odświeża, poprawia koncentrację, zmniejsza stany lękowe.
- Olejek geranium. Równoważy poziom estrogenów i progesteronu. Pomaga regulować cykle, zmniejsza objawy związane z wahaniami hormonalnymi, łagodzi skurcze miesiączkowe. Jeden z najlepszych olejków przy dokuczliwych objawach menopauzy.
- Olejek tymiankowy. Zawiera tymol, który obniża zbyt wysoki poziom androgenów. Równoważy u kobiet i mężczyzn, zmniejsza trądzik, łysienie. Podobnie działanie ma olejek z mięty pieprzowej. Reguluje poziom androgenów, odświeża, pomaga odzyskać jasność myślenia, pomocny w stanach traumy, szoku.
Aromatyczne olejki można aplikować na skórę, rozprowadzać w pomieszczeniach za pomocą kominków zapachowych, dyfuzorów, stosować do kąpieli, masaży. Wykorzystywać do kosmetyków, kremów, mazideł. Przepis na znakomity balsam z mirry i kadzidła Tutaj.
Olejek wspomagający nadnercza
Potrzebny jest olej bazowy np. kokosowy, oliwa z oliwek, migdałowy i olejki eteryczne: rozmarynowy, goździkowy, bazyliowy, plus opcjonalnie lawendowy, miętowy. Niewielką ilość oleju bazowego umieścić na dłoni, dodać po 1 kropli olejków eterycznych i wmasować w skórę na wysokości nadnerczy (dolna cześć pleców tuż nad nerkami). Stosuje się raz na dobę, wieczorem przed snem. Wspiera nadnercza, zmniejsza stres i pomaga się wyspać.