Niedobór estrogenów bądź brak równowagi między między progesteronem i estrogenami coraz częściej dotyka kobiety w wieku rozrodczym. Ma to związek z głownie z trybem życia. Niedobór snu, stres, nieodpowiednie odżywianie, leki hormonalne, nadmierna ekspozycja na ksenoestrogeny zaburzają naturalną równowagę hormonalną.
Niedobór estrogenów u kobiet wiąże się z zaburzeniami miesiączkowania. Ma negatywny wpływ na stan błony śluzowej dróg rodnych, zwiększa podatność na infekcje intymne i choroby kobiece np. zespół policystycznych jajników. Obniża libido, zwiększa ryzyko osteoporozy, chorób układu krążenia i może prowadzić do bezpłodności (cykle bezowulacyjne). Niskie stężenie estrogenów to również niska odporność na stres. Rozchwianie emocjonalne, stany depresyjne, lękowe, problemy ze snem.
Efektem zaburzenia równowagi estrogenów mogą być problemy natury estetycznej. Sucha skóra, wypadające włosy, wolny metabolizm, zaparcia a w efekcie nadmierne tycie , oraz hirsutyzm – czyli nadmierne owłosienie typu męskiego.
Medycyna głównego nurtu proponuje w takich przypadkach brakujących estrogenów syntetykami w formie tabletek, globulek lub żelu. Co wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi i większym ryzykiem nowotworów. Zdrowiej i bezpieczniej jest zrównoważyć pracę hormonów w sposób naturalny. Pomogą w tym zioła, zmiana diety i trybu życia.
Ziołomiód na zaburzenia hormonalne przepis
- Nasiona czarnuszki
- Kłącze pokrzywy – nie liście
- Korzeń wilżyny
- Kwiat koniczyny czerwonej
- Znamiona kukurydzy
- Miód wrzosowy ewentualnie akacjowy
- Wino wytrawne
- Alkohol 40%
Zioła wymieszać w jednakowych ilościach. Miód połączyć z alkoholem i winem. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać drewnianą łyżką.
Proporcje: Na każdą 1 łyżkę miodu przypada 1 łyżeczka mieszanki ziół, 1 łyżeczka alkoholu i 1 łyżeczka wina.
Ziołomiód odstawić na 3 dni.
Zażywać 2 razy dziennie po 1 łyżce przez 3 miesiące. Po tym czasie zrobić przerwę na jeden pełny cykl miesiączkowy i powtórzyć kurację.
Mieszanka reguluje pracę hormonów i wyrównuje poziom estrogenów. Pomaga przy hirsutyzmie, zaburzeniach miesiączkowania, zespole policystycznych jajników oraz likwiduje symptomy wywołane przez zakłócenia pracy hormonów. Mogą ją stosować z dobrym skutkiem kobiety w okresie menopauzy.
Zobacz też:
Dieta zgodna z cyklem miesiączkowym
Zsynchronizuj cykl miesiączkowy z fazami księżyca
Czyli mieszankę ziół zalewamy miodem i alkoholami, a po trzech dniach spożywamy po jednej łyżce tej mieszanki? Razem z ziołami? Nie przesączamy tego, ani nie rozdrabniamy bardziej ziół?
Jak długo może stać taka gotowa mieszanka?
Tak, mieszanka jest gotowa do spożycia po 3 dniach. Nie przecedzać. Zioła oczywiście łączymy z miodem i alkoholem rozrobione, nie w całości. Tak jak do herbatek. Ziołomiód może być przechowywany kilka miesięcy a nawet dłużej bez obawy o zepsucie, jest naturalnie zakonserwowany. Jednak po zbyt długim czasie może stracić część właściwości.