Artykuły, Harmonia duszy i ciała, Porady

Objawy nierównowagi hormonalnej

jakie są objawy nierównowagi hormonalnej

Brak równowagi hormonalnej sieje prawdziwe spustoszenie, przynosi masę problemów zdrowotnych, emocjonalnych i mentalnych.

Nasze funkcje życiowe w dużej mierze są regulowane przez krążące we krwi hormony. Te chemiczne przekaźniki sygnalizują narządom i tkankom jak mają działać. Gruczoły dokrewne produkują większość hormonów, które kontrolują m.in temperaturę ciała, cykle snu, tętno, nastrój, metabolizm.

jakie są objawy nierównowagi hormonalnej

Hormony działają w delikatnej równowadze. Brak równowagi hormonalnej pojawia się, gdy organizm wytwarza zbyt dużo lub nadmiar jakiegoś hormonu. W przypadku, gdy tylko jeden ich rodzaj ulega zaburzeniu, następuje reakcja kaskadowa. Np. nadmiar kortyzolu powoduje wzrost produkcji estrogenu, zaburza gospodarkę glukozy i insuliny, osłabia funkcje tarczycy. Ale to działa w obie strony. Zaburzenia hormonów tarczycy wpływają wydzielanie estrogenu i kortyzolu.

Objawy nierównowagi hormonalnej

Istotnym czynnikiem zachowania równowagi hormonalnej jest delikatny mechanizm pętli sprzężenia zwrotnego, który notabene niszczą syntetyczne leki hormonalne. Medycyna wschodnia zasadniczo uczy, że w celu uregulowania obojętnie jakiego rodzaju hormonów, należy przywrócić w życiu ład, czyli doprowadzić do równowagi ciało, umysł i ducha. Dlatego rzadko się leczy dotknięty zaburzeniami gruczoł.

hormon wzrostu odmładza

Objawy braku równowagi hormonalnej, mogą się różnić. Niektóre sygnały, informujące że hormony zostały wytrącone z równowagi i system hormonalny szwankuje obejmują:

 • Osłabienie, przewlekłe zmęczenie
 • Bezsenność, problemy ze snem
 • Zbyt szybki lub wolny puls
 • Zaburzenia apetytu i trawienia , problemy z utrzymaniem wagi, nadmierne tycie bądź utrata masy ciała
 • Depresja, wahania nastroju, stany lękowe
 • Mrowienie, drętwienie rąk
 • Bóle głowy, nadmierna potliwość, wypadające, łamliwe włosy
 • Ciemne przebarwienia skóry pod pachami, na plecach lub po bokach  szyi
 • Suchość, pieczenie oczu, nietolerancja na wysokie i niskie temperatury
 • Zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu
 • Problemy skórne, trądzik, wypryski, przebarwienia, przedwczesne zmarszczki
 • Obfite bądź nieregularne miesiączki, uderzenia gorąca, suchość pochwy
 • Zaburzenia libido, funkcji seksualnych i rozrodczych
Przyczyny braku równowagi hormonalnej

Hormony w naturalny sposób podlegają wahaniom w okresie dojrzewania, cyklów miesiączkowych, ciąży, menopauzy. Jednak w kulturach pierwotnych, kobiety żyjące w harmonii z naturą nie znają objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, a okresowi przekwitania nie towarzyszą przykre objawy.

Ogólnie za brak równowagi hormonalnej odpowiada tryb życia. Przewlekły stres, zarywanie nocy, brak ruchu, nieodpowiednie odżywianie, tłuszcze przemysłowe, żywność przetworzona, niedostateczne nawadnianie, zaburzenia trawienia i przyswajania, niektóre leki.

Zbalansuj system nerwowy - odzyskasz zdrowie

By przywrócić balans podstawą jest wyeliminowanie czynników, które przyczyniają się do dysharmonii. Bywa, że proste zmiany w trybie życia są w stanie przywrócić równowagę, czasem niezbędne głębsze terapie zioła.  Niektóre z nich pomagają regulować oś HPA i przywracać równowagę hormonalną: ashwagandha, brahmi, shatavari, cytryniec, soplówka jeżowata. Pomocne są masaże olejem sezamowym, kokosowym i terapie olejkami eterycznymi TUTAJ.

Równowaga hormonalna a system nerwowy

Układ hormonalny jest ściśle powiązany z układem nerwowym, razem stanowią gigantyczną sieć wzajemnych powiązań. Kiedy jakiś element szwankuje, wpływa na całą resztę. Bez wyeliminowania zaburzeń w systemie nerwowym, nie jest możliwie osiągnięcie równowagi hormonalnej.  Obydwa układy są równie ważne dla zachowania homeostazy. Na każde załamanie jako pierwszy odpowiada system nerwowy, zaraz po nim hormonalny, i jak w układance domino po kolei reszta, zaczynając od najsłabszych systemów i organów.

Jak rozpoznawać oznaki wewnętrznej dysharmonii, nierównowagi systemu nerwowego, hormonalnego, w tym nerwu błędnego i osi podwzgórze-przysadka-nadnercza w nowej książce  Bogusławy della Porta pt. „Zbalansuj system nerwowy holistycznie”.

Autorka omawia  jak rozpoznać wzorce zaburzeń i przy pomocy prostych narzędzi przywracać równowagę, biorąc pod uwagę konstytucyjne uwarunkowania i indywidualnie dopasować zioła i metody. Książka do nabycia u nas w sklepiku TUTAJ.

zbalansuj system nerwowy holistycznie Bogusława della Porta

W książce znajdują się również rozdziały tematyczne, poświęcone problemom w konkretnych obszarach typu: bezsenność, depresja, problemy emocjonalne, mgła mózgowa, wypalenie, zmęczenie nadnerczy, nerwobóle, nerwice itd.  W każdym z nich są przedstawione różne wzorce, typy zaburzeń konstytucyjnych i dopasowane do nich metody postępowania wraz z przepisami.

5 2 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments