Aksamitki [Tagetes] popularne i lubiane rośliny ozdobne mają, o czym nie każdy wie, liczne właściwości lecznicze.
Te piękne kwiaty obecnie są uprawiane na całym świecie. Dekoracyjne, wytrzymałe i odporne na warunki klimatyczne. Do Europy przywędrowały w XVI wieku z Ameryki Południowej, gdzie z powodzeniem stosowano je w medycynie etnicznej. Wykorzystywano jako środek o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, wyciszającym system nerwowy.
W czasach inkaskich, skazanym więźniom przed rytuałami ofiarnymi podawano dla uspokojenia herbatki z aksamitek i używano z nich kadzideł.
Aksamitki właściwości lecznicze
Aksamitki należą do rodziny astrowatych, obejmujących ponad 50 gatunków.
Najbardziej popularne o potwierdzonych właściwościach terapeutycznych to aksamitka wyniosła [Tagetes erecta] i rozpierzchła [patula]. Nazwa etniczna aksamitki wyniosłej wywodzi się od słowa nahuatl, nāhuatlàtōlli, „cempohualxochitl” co oznacza dwudziestopłatkowy kwiat.
Lecznicze działanie aksamitek obejmuje m.in właściwości:
- silne antyoksydacyjne, rozkurczowe,
- antybakteryjne, przeciwpasożytnicze, przeciwbólowe [1],
- napotne, wykrztuśne przeciwzapalne
- przeciwnowotworowe
- neuroprotekcyjne, zmniejszające ryzyko chorób Alzheimera, Parkinsona [2]
- moczopędne, żółciopędne
- chroniące komórki wątroby, regenerujące narząd
- rośliny mają zbawienny wpływ na układ nerwowy: poprawiają nastój, uspokajają, łagodzą napięcia nerwowe, działają antydepresyjnie
- pomagają w bezsenności, ułatwiają zasypianie
- ze względu na dużą zawartość luteiny wzmacniają oczy i widzenie
- poprzez układ nerwowy działają na odporność i ogólną równowagę organizmu
- zewnętrznie łagodzą problemy skórne
Zawierają dużo luteiny, karotenoidów, zeaksantyny, choliny, saponinów, garbników, śluzów i kwercetyny. Znajdują zastosowanie w kuchni – kwiaty są jadalne. Dobrze smakują w sałatkach, zupach, sosach.
Leczniczo aksamitki można stosować:
- W nieżytach dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, układu moczowego
- Dolegliwościach trawiennych, kolkach, wzdęciach, bólach brzucha
- Zakażeniami boreliozą, gronkowcami, paciorkowcami, grzybami np. candidą
- Dolegliwościach wątroby
- Pasożytach – nicienie, glisty, włosienie
- Bólach kości, stawów, reumatycznych
- Osłabieniu układu nerwowego, nerwicach, depresjach
- Bezsenności, wybudzaniu nocnym
- Ogólnym osłabieniu, infekcjach, nadmiarze śluzu
- Zewnętrznie w problemach skórnych, ranach, po cesarskim cięciu, chorobach oczu, zapaleniu spojówek
- Kosmetycznie przy przebarwieniach skóry, szybszym starzeniu
Przepisy z aksamitek
Surowcem leczniczym są części naziemne: ziele z kwiatem. Najczęściej stosuje się leczniczo i w kuchni płatki kwiatu, o cierpko gorzkawym smaku. Zbieramy i suszymy jak kwiaty nagietka w suchym, przewiewnym, zacienionym miejscu.
Napar z aksamitek
Łyżkę świeżych lub łyżeczkę suszonych płatków kwiatu aksamitki parzy się 15-30 minut w szklance wrzątku – woda lub gorące mleko. Kilka minut przed zalaniem można skropić spirytusem, by wydobyć więcej właściwości.
Pije się 1-2 razy dziennie 100 ml w nieżytach jelit i dróg oddechowych. W depresji i stanach lękowych po 200 ml w 2-3 dawkach dziennie. Do stosowania zewnętrznego robi się mocniejsze napary: 2-3 łyżki na szklankę wody.
Napar z aksamitki na wodzie zakwaszonej witaminą C (0,5-1%) zmniejsza cienie pod oczami i przebarwienia skórne.
Nalewka z aksamitek
Z części naziemnych ziele, kwiat, listki. 1 część rozdrobnionego ziela zalać 2 częściami spirytusu 70%. Odstawić na 14 dni w ciemne, suche miejsce. Przefiltrować.
Aksamitki z wyciągu zalać 40% wódką żytnią w stosunku 1 część surowca na 2 części alkoholu. Odstawić na tydzień. Przefiltrować. Oba wyciągi połączyć.
Stosuje się 1-2 razie dziennie 5-15 kropli rozpuszczonych w wodzie. Wskazania – migrena, bóle głowy, mięśniowe, kostne, nieżyty, depresja, stany lękowe. Słabe wydzielanie żółci, infekcje układu oddechowego i pokarmowego, bóle miesiączkowe.
Krem z aksamitek
W kosmetyce kwiaty aksamitki są wykorzystywane jako składnik perfum, aromaterapii i kremach. Domowym sposobem zrobimy krem/maść.
2 garście świeżych płatków aksamitek skraplamy alkoholem. Po godzinie wsypujemy do garnka, dodajemy 2 szklanki smalcu gęsiego lub oleju kokosowego. Ogrzewamy na bardzo małym ogniu godzinę. Odstawiamy na kilka godzin pod przykryciem do naciągnięcia. Następnie raz jeszcze podgrzewamy, przecedzamy i przelewamy do słoiczka.
Zastosowania: maść przeciwbólowa, krem pod oczy, do twarzy, szyi i balsam do ciała. Zmniejsza przebarwienie, nadaje skórze gładkość, miękkość, odmładza. Regeneruje pękający naskórek na piętach, dłoniach, pomaga w grzybicach.