Apteka w Twojej kuchni – czyli świeże zioła nie tylko do celów kulinarnych.
Używasz je na co dzień w swojej kuchni ze względu na aromat, ale przyprawy ziołowe nie tylko dodają smaku i pięknie pachną…
Świeże zioła równie wspaniałym lekarstwem, warto je hodować chociażby na parapecie i mieć zawsze świeże pod ręką bo zawierają olejki eteryczne i związki, których nie ma w suszonych lub są w znacznie mniejszej ilości.
Warto wiedzieć jak działają i do czego mogą się przydać w razie potrzeby
Apteka w Twojej kuchni – świeże zioła i ich działanie
Natka pietruszki – oczyszcza krew i nerki, jest moczopędna, zapobiega infekcjom układu moczowego, zapobiega obrzękom nadmiernemu gromadzeniu się płynu w organizmie regeneruje i wzmacnia organizm, wspomaga prace układu trawiennego i redukuje wzdęcia, dostarcza dużą ilość witaminy A i C.
Lubczyk – jest ziołem sokotwórczym. Zapobiega zmęczeniu trzustki i wątroby. Reguluje poziom pH, poprawia pracę nerek, działa moczopędnie, wiatropędnie, rozkurczowo i wykrztuśnie.
Rozmaryn – ma właściwości pobudzające krążenie i rozgrzewające. Łagodzi bóle reumatyczne i mięśniowe. Wzmacnia system odpornościowy. Ma właściwości przeciwzapalne, łagodzi ataki astmy, poprawia prace wątroby i pęcherzyka żółciowego.
Tymianek – wykazuje silne działanie moczopędne. Pomaga organizmowi w usuwaniu toksyn. Obniża ciśnienie krwi, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, reguluje pracę jelit
Bazylia – uspokaja żołądek i układ pokarmowy w przypadku rozstroju zaparć, wzdęć i niestrawności. Poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie składników odżywczych. Ma działanie przeciwkaszlowe, uspokajające działa przeciwdepresyjnie. Obniża gorączkę i rozgrzewa organizm
Liść laurowy – stymuluje wydalanie toksyn z organizmu, oczyszcza krew, poprawia krążenie krwi, obniża ciśnienie krwi, chroni wątrobę, działa żółciopędnie, antybakteryjnie i antygrzybicznie. Gotowany 2-3 minuty w ½ szklanki wytrawnego czerwonego wina – jest skutecznym lekarstwem na bóle żołądka, nawet te na tle nerwowym.
Szałwia – poprawia trawienie, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Pomaga w niestrawności, zwalcza infekcje i zakażenia, skuteczna przy schorzeniach jamy ustnej i gardła. Zawartość fitoestrogenów sprawia że reguluje miesiączki i łagodzi objawy menopauzy.
Mięta – działa uspokajająco, dezynfekująco, przeciwwymiotnie, łagodzi dolegliwości żołądkowe, udrażnia drogi oddechowe, uśmierza ból i odświeża oddech.
Najlepiej dodawać je jak najczęściej do potraw tak jak to robiono jeszcze nie tak dawno, zanim pojawiły się komercyjne przyprawy ze szkodliwymi chemicznymi substancjami takim jak glutaminian sodu. A jeśli zajdzie potrzeba warto dodawać do naparów, herbatek czy wywarów w celu ustąpienia dolegliwości.