Ciekawostki, Nauka, Porady, Warto wiedzieć

Benzoesan sodu plus witamina C – toksyczna mieszanka

Benzoesan sodu czyli sól sodowa kwasu benzoesowego o symbolu E211 jest powszechnie stosowanym konserwantem w przemyśle spożywczym.

Producenci zazwyczaj dodają  do produktów po to by zahamować rozwój pleśni, grzybów, bakterii masłowych, octowych i mlekowych. Najczęściej do przetworów owocowo-warzywnych, napojów bezalkoholowych, soków, sałatek, dżemów, sałatek, konserw rybnych, marynat, serów, słodyczy, majonezów, leków i wszystkich kwaśnych produktów

Benzoesan sodu a zwłaszcza jego prekursor kwas benzoesowy (E 210) występują w naturze w małych ilościach w niektórych owocach, przyprawach korzennych np w owocach jagodowych, żurawinie, jabłkach, śliwkach, cynamonie, goździkach dla ochrony. Kiedy roślinę atakuje pleśń ta wytwarza do ochrony kwas benzoesowy. Zarówno benzoesan sodu jak i kwas benzoesowy dla celów spożywczych są pozyskiwane sztucznie.

Benzoesan sodu plus witamina C - toksyczna mieszanka

Dotąd nie było jednoznacznych dowodów, że benzoesan sodu jest toksyczny dla ludzi. Związek jest metabolizowany i wydalany. Jednak ostatnie badania sugerują, że może powodować mutacje DNA. Jednak prawdziwa zasadzka czai się gdzieś indziej:

Benzoesan sodu i witamina C

Kiedy benzoesan sodu zetknie się kwasem askorbinowym czyli witaminą C następuje reakcja chemiczna. W jej wyniku powstaje benzen – silnie toksyczna, rakotwórcza substancja, trudna do metabolizowania i do wydalenia. Produkty spożywcze zawierające w swoim składzie benzoesan sodu  i równocześnie kwas askorbinowy najprawdopodobniej zawierają benzen.

W USA przetestowano 84 napoje bezalkoholowe, w 54 stwierdzono obecność benzenu. Niektóre miały poziom nawet  79,2 ppb

Ponadto niektóre badania sugerują, że ten związek w połączeniu z niektórymi barwnikami może powodować nadpobudliwość u dzieci.

Wiele soków, napojów i innych produktów żywnościowych szczególnie skierowanych dla dzieci zawiera dodatek kwasu askorbinowego.  Skwapliwie wykorzystują  to marketingowcy. Umieszczają na opakowaniach wielki napis „z dodatkiem witaminy C” w celu zachęcenia rodziców by sięgnęli  po „zdrowszy” produkt.  W efekcie dziecko otrzymuje toksyczny benzen.

Benzoesan sodu jest również składnikiem wielu leków, zwłaszcza syropów przeciwkaszlowych. A te jak wiadomo stosowane są w czasie infekcji, podczas której choremu zazwyczaj podaje się zwiększone dawki witaminy C.
Należy to mieć na uwadze i stosować środki wykrztuśne nie zawierające tego związku. Najbezpieczniej naturalne domowe środkitym bardziej, że leki na przeziębienie i przeciwkaszlowe znajdują się wśród 20 substancji najczęściej prowadzących do zgonów wśród dzieci do 5 roku życia.

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ryszard Begier
Ryszard Begier
7 lat temu

Po środkach „domowych” ląduje się w szpitalu a nawet na cmentarzu niestety taka prawda ! To tak jak środki „domowe” na opryskiwanie roślin w ogrodzie ! Zero skuteczności !!!!!!!!

Krzysztof Bugaj
Krzysztof Bugaj
7 lat temu
Reply to  Ryszard Begier

Taka jest prawda, że środki domowe do opryskiwania roślin (jak to Pan napisał) dają taką skuteczność, że dostajemy produkt z bombą wartości odżywczych, nawet 100 razy więcej niż w wielkich nafaszerowanych chemią plonach. Np. dzisiejsze jabłka zawierają 100 razy mniej witaminy C niż kiedyś naturalnie hodowane.
Druga sprawa trzeba wiedzieć co stosować. Środki domowe, które działają – leczą nie kupimy w sklepie, ale paradoksalnie w aptece. Na infekcje dróg oddechowych polecam np. olejek z drzewa herbacianego – który ma silne (silniejsze niż leki z reklam, nafaszerowane chemią) działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
Domowymi sposobami trzeba umieć leczyć.