REKLAMA

Bertram – ziele św. Hildegardy na wiele dolegliwości

Bertram [Anacyclus pyrethrum] należący do rodziny astrowatych dziko rośnie w basenie Morza Śródziemnego, na Kaukazie i w Azji. Z wyglądu przypomina rumianek stąd m.in  jego angielska nazwa Spanish chamomile czyli hiszpański rumianek. Surowcem leczniczym jest pozyskiwany jesienią korzeń bertramu o ostrym, korzennym smaku, który jest przyprawą i jednocześnie lekarstwem na wiele chorób rozpropagowanym przez św. Hildegardą z Bingen.

 

Bertram jest umiarkowanie suchy i ciepły, i to dobre połączenie cechuje czystość i świeżość… dobrze zrobi zdrowemu człowiekowi, zmniejszając u niego zepsucie, pomnażając dobrą krew i jasność umysłu. I choremu przywraca siły i nie wydala z organizmu niczego, co nie zostało strawione, lecz daje dobre trawienie… stwarza w człowieku czyste soki, rozjaśnia jego oczy… kiedy człowiek spożywa go często, wypędza z niego chorobę i nie dopuszcza choroby. Przywraca siły choremu, który już zupełnie podupadł na zdrowiu i utracił wagę z powodu choroby św. Hildegarda

Mniszka polecała bertram jako przyprawę wszystkim: i zdrowym i chorym. Jako że bertram nie pozostawia nie strawionych resztek przyczynia się do poprawy trawienia i optymalnego przyswajania wszystkich składników z pożywienia. Zapobiega więc niedoborom składników odżywczych i odkładaniu się toksyn. Oczyszcza krew, wzmacnia funkcje umysłowe, ma właściwości przeciwwirusowe zmniejszające objawy grypy, przeziębienia, wydzielin śluzowych kataru, kaszlu, pomaga w zapaleniu opłucnej.
Badania naukowe potwierdziły skuteczność bertramu jako środka przeciwwirusowego, przeciwbakteryjnego, przeciwbólowego, przeciwcukrzycowego podnoszącego odporność. Wyciąg stosowany jest w leczeniu padaczki, zmniejsza częstotliwość i nasilenie ataków epilepsji.

bertram

 

Bertram jest stosowany również w homeopatii i medycynie ajurwedyjskiej jako środek leczniczy, wzmacniający i afrodyzjak. Leczy zaburzenia erekcji bez skutków ubocznych, nie podnosząc przy tym ciśnienia krwi. Wpływa na zwiększenie wydzielania męskich hormonów, zwiększa płodność, liczbę plemników i poprawia libido u mężczyzn.

Jak stosować bertram ?

W celach leczniczych Hildegarda zalecała spożywać łyżeczkę sproszkowanego korzenia bertramu 3 lub 4 razy dziennie sam, z chlebem lub jako przyprawę do zup, kasz i warzyw ewentualnie w formie naparu – łyżkę zmielonego korzenia parzyć 10 minut w szklance wrzątku. Po przyprawę powinny sięgać zwłaszcza osoby z mniejszym wydzielaniem enzymów trawiennych, słabo trawiące białka, tłuszcze, węglowodany.

Kuracja oczyszczająca:
3/4 szklanki ziarna orkiszowego gotować 30 minut na małym ogniu z kawałkiem selera, marchwi i kopru włoskiego. Doprawić bertramem, koperkiem, gałgantem i szczyptą soli. Przecedzić i wypić na ciepło.

Bertram można hodować w przydomowych ogródkach,  preferuje lekko wapienną glebę, dobrze nasłonecznione miejsca, by lepiej rósł dobrze jest go posadzić między kamieniami, kratami itp. Zimą trzeba zabezpieczyć lub przenieść do pomieszczenia.

a

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: