REKLAMA

Bertram – ziele św. Hildegardy na wiele dolegliwości

Bertram [Anacyclus pyrethrum] należący do rodziny astrowatych dziko rośnie w basenie Morza Śródziemnego, na Kaukazie i w Azji. Z wyglądu przypomina rumianek stąd m.in  jego angielska nazwa Spanish chamomile czyli hiszpański rumianek. Surowcem leczniczym jest pozyskiwany jesienią korzeń bertramu o ostrym, korzennym smaku, który jest przyprawą i jednocześnie lekarstwem na wiele chorób rozpropagowanym przez św. Hildegardą z Bingen.

 

Bertram jest umiarkowanie suchy i ciepły, i to dobre połączenie cechuje czystość i świeżość… dobrze zrobi zdrowemu człowiekowi, zmniejszając u niego zepsucie, pomnażając dobrą krew i jasność umysłu. I choremu przywraca siły i nie wydala z organizmu niczego, co nie zostało strawione, lecz daje dobre trawienie… stwarza w człowieku czyste soki, rozjaśnia jego oczy… kiedy człowiek spożywa go często, wypędza z niego chorobę i nie dopuszcza choroby. Przywraca siły choremu, który już zupełnie podupadł na zdrowiu i utracił wagę z powodu choroby św. Hildegarda

Mniszka polecała bertram jako przyprawę wszystkim: i zdrowym i chorym. Jako że bertram nie pozostawia nie strawionych resztek przyczynia się do poprawy trawienia i optymalnego przyswajania wszystkich składników z pożywienia. Zapobiega więc niedoborom składników odżywczych i odkładaniu się toksyn. Oczyszcza krew, wzmacnia funkcje umysłowe, ma właściwości przeciwwirusowe zmniejszające objawy grypy, przeziębienia, wydzielin śluzowych kataru, kaszlu, pomaga w zapaleniu opłucnej.
Badania naukowe potwierdziły skuteczność bertramu jako środka przeciwwirusowego, przeciwbakteryjnego, przeciwbólowego, przeciwcukrzycowego podnoszącego odporność. Wyciąg stosowany jest w leczeniu padaczki, zmniejsza częstotliwość i nasilenie ataków epilepsji.

bertram

 

Bertram jest stosowany również w homeopatii i medycynie ajurwedyjskiej jako środek leczniczy, wzmacniający i afrodyzjak. Leczy zaburzenia erekcji bez skutków ubocznych, nie podnosząc przy tym ciśnienia krwi. Wpływa na zwiększenie wydzielania męskich hormonów, zwiększa płodność, liczbę plemników i poprawia libido u mężczyzn.

Jak stosować bertram ?

W celach leczniczych Hildegarda zalecała spożywać łyżeczkę sproszkowanego korzenia bertramu 3 lub 4 razy dziennie sam, z chlebem lub jako przyprawę do zup, kasz i warzyw ewentualnie w formie naparu – łyżkę zmielonego korzenia parzyć 10 minut w szklance wrzątku. Po przyprawę powinny sięgać zwłaszcza osoby z mniejszym wydzielaniem enzymów trawiennych, słabo trawiące białka, tłuszcze, węglowodany.

Kuracja oczyszczająca:
3/4 szklanki ziarna orkiszowego gotować 30 minut na małym ogniu z kawałkiem selera, marchwi i kopru włoskiego. Doprawić bertramem, koperkiem, gałgantem i szczyptą soli. Przecedzić i wypić na ciepło.

Bertram można hodować w przydomowych ogródkach,  preferuje lekko wapienną glebę, dobrze nasłonecznione miejsca, by lepiej rósł dobrze jest go posadzić między kamieniami, kratami itp. Zimą trzeba zabezpieczyć lub przenieść do pomieszczenia.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: