REKLAMA .

Boli Cię gardło? W kuchni znajdziesz produkty, które złagodzą ból

Pracujesz w zawodzie, w którym Twoim głównym narzędziem pracy jest głos? Czy pod koniec dnia, nie jesteś w stanie wykrztusić z siebie ani słowa? Sprawdź sposoby, które pomogą Ci zneutralizować ten dyskomfort.

Głos jest dla nas jednym z najważniejszych narzędzi pracy. Dzięki nim sztuka komunikacji jest bardziej oczywista, łatwa, a przekaz bardziej jasny. Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie, jak obecnie wyglądałby świat, gdybyśmy nie umieli wydobyć z siebie głosu? Chyba każdy potwierdzi, że jest on niezaprzeczalnie niezbędny.

Wpływ na głos ma również to, co spożywasz. Nie jest chyba tajemnicą, że w momencie, gdy zakwaszasz organizm niezdrowym jedzeniem, istnieje ryzyko wystąpienia refluksu czy zgagi, co z pewnością może potwierdzić specjalista dietetyki.

O tym, jak ważne jest dbanie o gardło, jak i o całą jamę ustną, opowie Ci asystentka stomatologiczna lub higienistka stomatologiczna. Jak widzisz, te zawody nie zajmują się jedynie Twoimi zębami.

Jednak w wielu przypadkach zdarzają się sytuacje, w których pod koniec dnia nie jesteś w stanie wykrztusić z siebie ani słowa. Czujesz się wtedy tak, jakby w Twoje gardło wbijano tysiące igieł lub było zdarte i intensywnie piekło. Przedstawiamy Ci zatem sprawdzone domowe sposoby, dzięki którym Twój głos i gardło, będzie zawsze w dobrej kondycji i w pełni gotowy do działania.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Zaleca się płukać nią gardło 3- 4 razy dziennie. Należy do połowy szklanki ciepłej wody wsypać pół łyżeczki sody oczyszczonej i dokładnie wymieszać. Następnie przepłukać gardło przygotowanym roztworem. Istotne jest, żeby zrobić to krótko i delikatnie, aby nie podrażnić błony śluzowej.

Banany

Czasem możemy usłyszeć, że dużo bananów spożywają wokaliści, którzy często koncertują. Dlaczego? Ponieważ w bananach zawarty jest delikatny dla przewodu pokarmowego, niemalże maślany miąższ. W ten sposób, podczas spożycia osadza się on na gardle w postaci delikatnej błony, która go chroni przed działaniami z zewnątrz. Najlepiej zatem wprowadzić go do swojej diety i spożywać, gdy wiemy, że czeka nas intensywny dzień.

Sól

A raczej roztwór. Idealnie sprawdzi się w przypadku, gdy czujemy, że nasze gardło jest już zdarte i wymaga szybkiej regeneracji. Taka płukanka ma przede wszystkim działanie bakteriobójcze. Dlatego sprawdzi się także w momencie, gdy podejrzewamy, że w naszym gardle zaczynają rozwijać się bakterie.

Aby przygotować roztwór, należy w szklance letniej wody rozpuścić 2 łyżki soli kuchennej lub morskiej i przepłukać gardło 3-4 razy dziennie.

Rumianek

Rumianek pospolity wykazuje szereg właściwości leczniczych, ale przede wszystkim działa on łagodząco. Badania wykazały, że zawarty w rumianku chamazulen i bisabolol działają hamująco na wzrost bakterii. W przypadku gardła idealnie nawilża śluzówkę i koi pieczenie. Jeśli chcemy, aby przyniósł oczekiwany efekt, wówczas powinniśmy stosować go 3-4 razy dziennie, a przede wszystkim między posiłkami.

Pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby zadbać o odpowiednią wilgotność w naszym mieszkaniu lub w miejscu, w którym się znajdujemy tak jak np. praca. Jest to niezwykle ważne, aby gardło nie było wystawione na częste wysuszenie. Zaleca się również spożywanie min. 2 litrów wody.

Jeśli po mniej więcej trzech dniach nie będziesz widział poprawy, wówczas wróć się do lekarza pierwszego kontaktu, bo możliwe, że do zneutralizowania bólu będą potrzebne mocniejsze wyroby farmaceutyczne.

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA .
%d bloggers like this: