Syrop na gardło Heleny Modrzejewskiej – skuteczny na wszelkie infekcje

Syrop na gardło Heleny Modrzejewskiej
wg przepisu Stefanii Korżawskiej

 

8 łyżek suszonego ślazu lub 2 garście świeżego
2 łyżki macierzanki
1 łyżka szałwii
1 łyżka rumianku

Drobno pokrojony ślaz wsypać do garnka, dodać macierzankę, szałwię i rumianek, wlać 6 szklanek wody i zagotować.
Na małym ogniu ogrzewać około 15 minut.
Przecedzić, do wywaru dodać 1 litr miodu, całość zagotować, rozlać do butelek.
Można proporcjonalnie odpowiednio zmniejszyć ilość składników.

Syrop na gardło stosować przy wszystkich problemach z gardłem 3 x dziennie po 2 łyżki, najlepiej rozcieńczając ciepłą wodą. W stanach ostrych można stosować 1 łyżkę co godzinę, aż stan zdrowia się poprawi.

Syrop na gardło Heleny Modrzejewskiej - skuteczny na wszelkie infekcje

Miód pod wpływem temperatury nieco traci ale infekcjach dróg oddechowych z nadmiarem śluzu surowy nie jest wskazany. Po zagotowaniu traci właściwości śluzotwórcze, zyskuje energię i ciepło.  Nie jest do końca wyjałowiony traci jedynie witaminy nieodporne na wysoką temperaturę. Zachowuje aktywność antybiotyczną oraz całą gamę mikroelementów, aminokwasów, kwasów organicznych, cukrów, enzymów, witamin odpornych na temperaturę.

Ten syrop na gardło był popularny w dawnej Polsce prawdopodobnie od czasów Królowej Bony. Helenie Modrzejewskiej polecił recepturę  jako skuteczny ludowy środek zaprzyjaźniony z aktorką Henryk Sienkiewicz, kiedy ta zaczęła mieć problemy z gardłem i strunami głosowymi. Ku zdziwieniu chorej okazał się tak smaczny, że popijała go systematycznie przez kilka dni, aż głos znów nabrał odpowiedniej barwy i mocy.

Syrop Heleny Modrzejewskiej zastosowanie

Ślazowy syrop na gardło naprawia nadwyrężone struny głosowe nauczycieli, aktorów i śpiewaków. Czyni cuda u wszystkich, którym dokucza nieustanna chrypka, nawracające anginy, trudny do wyleczenia kaszel Działa kiedy „klucha siedzi w gardle”.  Bardzo pomocny jest przy zapaleniu oskrzeli. Działa ponoć rewelacyjnie.  Za sprawą książki Stefanii Korżawskiej „Ziołowe ambrozje”, z której przepis pochodzi wypróbowało go wiele osób, które chwalą  jego skuteczność.

ślaz właściwości lecznicze

Ślaz tradycyjnie znajduje zastosowanie w leczeniu infekcji dróg oddechowych, gardła, kaszlu, pomocniczo przy astmie i rozedmie płuc. Zawarty w roślinie śluz pokrywa błony śluzowe jamy ustnej, gardła i krtani.  Chroni je przed podrażnieniami. Przywraca prawidłowe funkcjonowanie nabłonkowi rzęskowemu, którego zadaniem jest wychwytywanie zanieczyszczeń w wydychanym powietrzu i ich transport w kierunku jamy nosowej. Wykazuje wykazuje szeroki zakres aktywności biologicznych, m.in działanie antyutleniające , przeciwzapalne, przeciwbakteryjne nawet  przeciwnowotworowe.

Macierzanka pomaga w chorobach gardła i oskrzeli, działa rozgrzewająco na wychłodzony organizm
Szałwia ma silne właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze.  Radzi sobie nawet z gronkowcem złocistym.
Rumianek ma właściwości antyseptyczne, odkażające, rozkurczowe i przeciwbólowe, działa preciwzapalnie i ściągająco.

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: