Przepisy, Z rożnych stron świata, Zdrowie na talerzu, Zioła

Ajurwedyjska herbatka przywracająca równowagę trawienną

Ajurwedyjska herbatka na poprawę metabolizmu i odtrucie. Przepis

Ajurwedyjska herbatka CCF delikatnie przywraca równowagę trawienną.

Delikatnie rozpala ogień trawienny agni, odtruwa, spala toksyny ama. Odpowiednia odpowiednia dla  wszystkich typów konstytucyjnych – vata, pitta i kapha, co jest nieczęste wśród ziołowych mieszanek. Tradycyjnie stosowana dla delikatnego oczyszczania i łagodzenia dolegliwości trawiennych.Ajurwedyjska herbatka na poprawę metabolizmu i odtrucie. Przepis

Prosta w wykonaniu, w skład wchodzą trzy rodzaje nasion. W skrócie nazywana CCF od Cumin, Coriander, Fennel – kumin, kolendra i koper włoski.

Klasyczna ajurwedyjska herbatka CCF

Polecana w problemach trawiennych w skutek osłabienia ognia trawiennego, napięć emocjonalnych, kumulacji toksyn w przewodzie pokarmowym. Dla osób, które chcą przyspieszyć metabolizm i zrzucić trochę zbędnych kilogramów.

Herbatka ma piękny złoty kolor i lekko orzechowy smak, jednocześnie oczyszcza i odżywia organizm. Stymuluje agni na tyle, by delikatnie podsycić ogień trawienny, ale bez przegrzania. Według Ajurwedy silny ogień trawienny jest kluczem zachowania zdrowia. Wspierając go, jednocześnie eliminując toksyny herbatka poprawia delikatnie wprowadza równowagę na różnych poziomach. Od jasności umysłu po lekkość w układzie trawiennym.

Klasyczna ajurwedyjska herbatka CCF

  • Poprawia trawienie
  • Redukuje wzdęcia, skurcze i gazy.
  • Oczyszcza kanały limfatyczne i układ krwionośny
  • Odtruwa układ pokarmowy
  • Uwalnia toksyny z okrężnicy
  • „Porusza” limfę

Herbatka CCF jest często stosowana w ajurwedyjskich terapiach oczyszczających. Ale na tyle łagodna, że można się delektować w dowolnym momencie.

Ajurwedyjska herbatka z trzech nasion

Całe, niezmielone nasiona kopru włoskiego, kuminu i kolendry mieszamy w równych proporcjach. Krótko, delikatnie prażymy na suchej patelni. Przechowujemy w słoiczku. Mieszankę można wykorzystywać jako przyprawę zup, sosów i innych potraw lub zrobić herbatkę:

  • Łyżeczkę mieszanki zalewamy w rondelku 2 szklankami zagotowanej wody
  • Podgrzewamy na wolnym ogniu, aż około połowa płynu wyparuje
  • PrzecedzamyAjurwedyjska herbatka z trzech nasion

Herbatka ma lekko pikantny smak. Picie między posiłkami znacznie poprawia trawienie. Dla zrównoważenia vata i kapha dosładza się łyżeczką miodu. Przy nadaktywnej pitta, doprawia sokiem ze świeżo wyciśniętej limonki.

Kumin [Cuminum cyminum]

Aromatyczny, ostry, gorzki, ogrzewa, osusza, oczyszcza kanały ciała, uspokaja kapha i vata. Wzmacnia ogień trawienny. Koi napięcia układu pokarmowego powstające ze stresu emocjonalnego.  Reguluje metabolizm, poprawia wydzielanie enzymów, które rozkładają tłuszcz, glukozę i węglowodany. Poprawia profil lipidowy, parametry biochemiczne i obniża poziom cukru we krwi.

Kolendra [Coriandrum sativum]

Smak gorzki, z lekko słodkim, cytrusowo orzechowym posmakiem chłodzi i osusza. Wyrównuje nadmiar gorącej pitta. Działa moczopędnie, łagodzi stany zapalne, odczyn kwaśny w żołądku i jelicie cienkim. Pomaga oczyszczać z metali ciężkich.  Ajurweda stosuje kolendrę w leczeniu układu pokarmowego, moczowego i problemów skóry.

Koper włoski [Foeniculum vulgare]

Koper włoski dodaje herbatce odrobinę słodyczy. Aromatyczny, słodki smak ma lekko chłodzącą energię, nawilża i odżywia organizm. Redukuje wzdęcia, fermentację i nadmiar gazów. Łagodzi nadmierne przekrwienie naczyń limfatycznych. Stymuluje i normalizuje trawienie, pomaga we wchłanianiu składników odżywczych.

5 2 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joka
Joka
2 lat temu

Jak dlugo trwa taka kuracja i jak czesto można ja powtarzać?

Krystyna
Krystyna
2 lat temu
Reply to  Joka

Myślę że dwa tygodnie, mnie osobiście zrobił się w piesi torbiel wielkości piłki tenisowej, ponieważ do lekarza zapisano mnie dopiero za 5 dni, musiałam sama coś robić więc jadłam cebulę duźa w postaci sałatki wymieszana z białym serem i gęsta śmietana. Nie potrzeba było aźeby lekarz rozcinał i czyścił poprostu cebula wysuszyła ten torbiel. Lekarz nie chciał słuchać że cebula mnie wyleczyłam. Tak samo było chociaź to juź minęło wiele lat jak mój mąż dostał wrzód a ponieważ znajdowaliśmy się w takim miejscu gdzie nie było możliwości spotkać lekarza w najbliższych dniach więc jadł cebule do kanapki rano i popołudniu… Czytaj więcej »