Nauka, Porady, Przepisy, Sprawdzone efekty

Propolis w regeneracji chrząstki stawowej. Kuracja kitem pszczelim

Czy kit pszczeli może pomóc w regeneracji chrząstki stawowej ? Okazuje się, że tak.

Chrząstka stawowa jest niewielką tkanką, zapobiegającą ścieraniu się stykających ze sobą kości. Jej uszkodzenie, degeneracja, ubytki wywołują ból przez ocieranie się kości, mówi się wówczas o chorobie zwyrodnieniowej stawów. Lekarze nie wiedzący co dolega ich pacjentom, mówią chętnie o schorzeniach typu reumatycznego.

Zwyrodnienia stawów dawniej dotykały osób starszych. Sądzono, że to typowa choroba spowodowana zużyciem stawów – stawy się starzeją i nic nie można na to poradzić. Jednak dziś coraz częściej skarżą się na nie ludzie młodzi a nawet dzieci. Wiadomo już, że w niezbyt daleko posuniętym stadium pomaga przestawienie się na inne żywienie i kuracje oczyszczające ze złogów. Jak większość chorób cywilizacyjnych i ta spowodowana jest w dużej mierze złym odżywianiem i trybem życia – komórki kości i chrząstki nie otrzymują wystarczającej ilości materiału budulcowego.

Propolis regeneracja chrząstki stawowej

 

Jednym z doskonale przebadanych środków pomocnych w odbudowie m.in chrząstki stawów jest kit pszczeli czyli propolis. Już w latach 70-tych ubiegłego wieku m.in w Danii przeprowadzono szereg doświadczeń, których wyniki potwierdzały skuteczność w leczeniu wiele chorób. W Polsce badania propolisu prowadzone były m.in na Śląskiej Akademii Medycznej, Uniwersytetach Przyrodniczych we Wrocławiu i Poznaniu.

Wykazano m.in  jego zdolność docierania układem naczyniowym do stawów i płynu stawowego, gdzie stabilizuje zmiany i hamuje degenerację chrząstki stawowej. Prof. Bogdan Kędzia w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich testował m.in kurację alkoholowym ekstraktem propolisu na grupie pacjentów z dolegliwościami reumatycznymi wywołanymi zwyrodnieniami chrząstki stawów. Przez 6 tygodni zażywali oni krople propolisowe rozpuszczone w wodzie z miodem. Następnie wykonano zdjęcia rentgenowskie uszkodzonych stawów, które wykazały wyraźne wygładzenie powierzchni chrząstki stawowej. W efekcie terapii ustąpiły silne bóle i znacznie poprawiła się ruchomość stawów.

Kuracja propolisem regenerująca chrząstki stawowe

Potrzebne składniki: 

  • 10% nalewka propolisowa, którą najlepiej zrobić samodzielnie mając do dyspozycji kit pszczeli PRZEPIS , gotową można kupić u pszczelarza ewentualnie 7% roztwór z apteki.
  • naturalny miód spadziowy lub dla osób z wrażliwym żołądkiem delikatniejszy rodzaj np. akacjowy. Rodzaje miodu TUTAJ 

Wieczorem 2 łyżki miodu zalać 150 ml przegotowanej, chłodnej wody, przykryć spodeczkiem. Rano podzielić na 3 części. 30 minut przed śniadaniem, obiadem i kolacją dodać 20 kropli 10% nalewki propolisowej do przygotowanej wcześniej porcji 50 ml roztworu wody z miodem, w przypadku 7% roztworu z apteki dodać 30 kropli. Pół godziny po zażyciu zjeść posiłek.

Przez pierwsze dni dobrze jest przyzwyczaić żołądek, zwłaszcza jeśli jest wrażliwy  stosując większe rozcieńczenie. Można zacząć od 300 wody na 2 łyżki miodu. Po 2 tygodniach stopniowo zmniejszać ilość wody. Kuracja trwa 6 tygodni. Po 2 miesiącach przerwy można ją powtórzyć.

 

Uwaga: Propolis może uczulać. Przez zastosowaniem trzeba wykonać próbę alergiczną. W tym celu należy kroplę roztworu wetrzeć w delikatne miejsce dłoni lub przedramieniu i obserwować czy nie występuje reakcja alergiczna – zaczerwienienie, swędzenie. Jeśli nie wystąpi po 24 godzinach można zacząć stosować. Na propolis uczulonych jest ok 1% populacji. Są to najczęściej osoby uczulone na użądlenia pszczół i produkty pszczele. W przypadku alergii kuracji nie należy stosować.

chrząstki stawowe, chrząstka

Chrząstki stawów: zdrowa i zwyrodniona

Pacjenci cierpiące na choroby zwyrodnieniowe stawów często słyszą radę „więcej chodzić lub ćwiczyć chore stawy „. Strzeżmy się iść za tą radą – chore części stawów i chrząstki nie wyzdrowieją wskutek zwiększonego obciążenia. Wyobraźmy sobie, że kość udowa w stawie kolanowym musi trzeć w tę i z powrotem bezpośrednio o górną część kości piszczelowej, ponieważ ochronna warstwa chrzęstna została zniszczona w skutek niewłaściwego żywienia. Im silniejsze jest to tarcie, tym większe uszkodzenie. Kierujmy się naszymi bólami – wykonujmy te ruchy, które sprawiają najmniej bólu.

W niezbyt daleko posuniętym stadium choroby wystarczy przestawienie się na inne żywienie, w innych pomocne będą  kuracje oczyszczające ze złogów oraz masaże chorych stawów , maścią propolisową,olejami z żywokostu, dziurawca tzw. oliwą świętojańską lub arniki. Najgorsze co możemy sobie zafundować, to środki farmakologiczne blokujące receptory bólu.

 

4.1 7 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
6 lat temu

Jaka dieta jest najlepsza na odbudowę chrząstki?

Andrzej
Andrzej
5 lat temu

Dzień dobry. Chciałem się zapytać o dawkowanie miodu do powyższego przepisu, czy dobrze zrozumiałem. To mają być 2 łyżki stołowe lub łyżeczki na 150ml przegotowanej wody? Proszę o odpowiedź. Dzięki i pozdrawiam.:)