Congee to rodzaj owsianki z ryżu, od której Chińczycy rozpoczynają każdy dzień. Nie tylko Chińczycy, w wielu innych krajach Dalekiego Wschodu jest znana jako jook, khao tom moo i arroz caldo.
Jest to najprostsza, najbardziej lekkostrawna, zarazem wzmacniająca potrawa. Według tradycyjnej medycyny chińskiej, długie gotowanie ziarna, bo congee można również przyrządzać z innych zbóż jak chociażby żyta, pszenicy, prosa nadaje potrawie moc , jednocześnie trawienie takiego pokarmu wymaga niewiele wysiłku i już sam niewielki nakład energii pozwala na osiągniecie pełnego rezultatu. Według badań naukowych ma bardzo korzystny wpływ na jelita, ogólnie zdrowie i chroni przed rakiem
Podstawowa wersja potrawy jest bez smaku, po prostu mdła. Już samo tłumaczenie słowa congee „woda ryżowa” wyjaśnia właściwie wszystko.
Dla europejskiego, nawykłego do bułeczek z szynką czy marmoladą podniebienia ten galaretowaty, gotowany godzinami w wodzie bez soli ryż kompletnie nie ma smaku, co nieuchronnie wywołuje pytanie dlaczego miliony ludzi codziennie się tak nad sobą znęcają.
Otóż dlatego, że congee jest doskonale wyważone pod względem Yin i Yang. Energetycznie ładuje, organizm, dostarcza stosunkowo najwięcej energii chi i soków, buduje krew, reguluje trawienie, działa łagodząco i hormonizująco, oczyszcza zdrowych, wzmacnia w chorobie, pomaga wytworzyć pokarm kobietom karmiącym. Może służyć za pokarm osobom, które na skutek choroby albo podeszłego wieku nic nie są w stanie jeść.
W warunkach europejskich jest to idealna potrawa dla osób pragnących odciążyć lub odtruć organizm albo tych, które w imię poprawy zdrowia gotowe są na chwilę zrezygnować z przyjemnego smaku.
Ci którzy decydują się na posty wiedząc, że głodówki dobrze znoszone są tylko przez organizmy obficie zaopatrzone w Qi i Yang znajdą w congee potrawę, dzięki której mogą osiągnąć podobne uczucie lekkości i otwartości jak w trakcie postu, jednak bez niepotrzebnego osłabiania organizmu całkowitym zaniechaniem jedzenia – piszą B. Temelie, B. Trebuth w Gotowaniu według Pięciu Przemian
Wersja podstawowa congee jest idealnym posiłkiem dla dzieci i dorosłych w choroby, kiedy organizm potrzebuje energii do procesów naprawczych.
Congee można serwować w wersji wzbogaconej dodając inne składniki np. mięso, drób, ryby, owoce, warzywa, dowolne przyprawy, przyrządzać na słodko i ostro – wtedy jest prawdziwą ucztą dla podniebienia – jedwabiście kremowe, delikatne i również lekkostrawne.
Congee przepis podstawowy
Nie ma konkretnych zaleceń stosunku ryżu do wody, jak również czasu gotowania. Najlepiej zacząć od 1/2 szklanki ryżu i 3 szklanek wody. W trakcie można dodawać wody lub gotować dłużej, aż do osiągnięcia odpowiadającej konsystencji.
Poradniki kuchni Pięciu Przemian podają zróżnicowany czas gotowania 2, 4 i więcej godzin. Podczas gotowania im częściej mieszamy, tym bardziej ryż rozpada się i staje się jedwabisty.
Congee w Chinach jest równie często podawane jako samodzielne danie albo zupa do obiadu lub kolacji z dodatkami: szalotka, plasterki cebuli, kapusta pekińska, kawałki kurczaka, ryby, nawet jajka. Jak to zrobić? Do lekko gotującego się kleiku wlewać bardzo powoli roztrzepane jajka, jednocześnie mieszając widelcem, tak by jajka się nie ścięły, a powstały cienkie jajeczne niteczki. W przypadku infekcji zatok congee Chińczycy serwują z kurą z dodatkiem czosnku i dużej ilości imbiru. Taka zupa udrażnia drogi oddechowe.
Opcjonalne dodatki do congee
Na słodko z dowolnymi owocami – cynamon, kardamon, imbir, kolendra, miód, syrop z agawy, gałka muszkatołowa, wanilia, anyżek, siemię lniane
I słono z warzywami, mięsem, rybami – sos sojowy, olej sezamowy, oliwa z oliwek, zielenina i przyprawy ziołowe świeże i suszone, smażony czosnek, szalotka, dymka, jajko, imbir, pieprz cayenne, chili, kurkuma, szafran, kardamon, gałka muszkatołowa
Wszystko zależy od fantazji..