Cytryny to nie tylko wyborny orzeźwiający smak, ich spożywanie jak się okazuje wywołuje szereg korzystnych reakcji w organizmie. Umberto Veronesi, dyrektor naukowy Europejskiego Instytutu Onkologii powiedział kiedyś:
Limonoidy, o charakterystycznym gorzkim smaku, których bogatym źródłem są cytryny mają zdolność hamowania rozwoju niektórych typów komórek nowotworowych.
Cytryny również dzięki dużej ilości cząsteczek o właściwościach przeciwutleniających neutralizują działanie wolnych rodników, które mogą zmieniać strukturę błon komórkowych i DNA. Dla zdrowia pamiętajmy o piciu soku z jednej cytryny codziennie i o dodawaniu go do sałatek.
Szczególnie pektyny zawarte w masie celulozowej skórki z cytryny, oraz substancje i składniki odżywcze mają zdolność do hamowania rozprzestrzeniania się komórek raka prostaty, piersi i skóry, niszczenia patogenów chorobotwórczych i wzmacniających odporność
Cytryny właściwości
Zawierają aż 22 związki przeciwnowotworowe, w tym limonen, pektyny, glikozydy, flawonoidy, które utrudniają podział komórek nowotworowych. Wg przeprowadzonych badań in vitro glikozydy wykazują skuteczność w leczeniu raka jelita grubego, odbytu, piersi i prostaty. Flawonoidy spowalniają proces powielania komórek nowotworowych poprzez skuteczne działanie antyproliferacyjne.
Według The Commonwealth Scientific and Industrial Research owoce cytrusowe mogą zmniejszyć ryzyko niektórych rodzajów raka nawet o 50%. Sok z cytryny chroni przed rakiem żołądka, jamy ustnej, krtani i gardła. Regularne picie soku z cytryny, który zawiera ponad 45 flawonoidów o właściwościach przeciwutleniających stymuluje systematyczne oczyszczanie i detoksykację organizmu. Zwłaszcza wątroby i jelit, a jak wiadomo większość chorób jest spowodowana nadmiarem toksyn.
Kiedy najlepiej pić sok z cytryny
Dla zdrowia świeżo wyciśnięty sok rozcieńczony w wodzie można pić o dowolnej porze dnia, ale warto wiedzieć, że pity:
- rano na czczo – pobudza enzymy trawienne, przygotowuje układ pokarmowy do pracy co gwarantuje lepsze wchłanianie oraz zapobiega gromadzeniu się tkanki tłuszczowej
- w ciągu dnia, po tłustym ciężkim obiedzie – „przepłukuje” układ pokarmowy, zapobiega wzdęciom
- przed snem – zapobiega namnażaniu się bakterii i grzybów w układzie moczowym w nocy, zapobiega infekcjom pęcherza