Grypa, przeziębienie, infekcje bakteryjne to oznaki osłabienia układu odpornościowego, który nie poradził sobie z atakiem wirusów, bakterii lub innych patogenów.
Stosowane na zwalczanie objawów leki farmaceutyczne zwłaszcza antybiotyki i niesteroidowe środki przeciwzapalne bez recepty dodatkowo osłabiają system immunologiczny i mają wiele ubocznych działań. W znakomitej większości przypadków podawanie ich jest zbędne, a wręcz szkodliwe dla organizmu powodując w perspektywie poważne skutki uboczne.
Podwyższona temperatura, dreszcze, bóle mięśniowe, kaszel, ból gardła, katar, chrypka, to nie powód do sięgania po działa armatnie w postaci leków chemicznych.
Przy pomocy naturalnych środków, które mamy w kuchni skutecznie i szybo można rozprawić się niemal z każdą infekcją, łagodząc objawy, skracając czas choroby i nie narażając się na nieraz trwające wiele dni czy tygodni osłabienie.
Grypa, przeziębienie, infekcje – domowe lekarstwa
Mikstura czosnkowa
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka miodu
½ łyżeczki pieprzu cayenne
Przepuścić czosnek przez praskę lub pokroić, posolić szczyptą soli następnie rozgnieść rękojeścią noża. Odstawić.
Po 15 minutach wymieszać rozgnieciony czosnek z pozostałymi składnikami.
Rozgniatanie czosnku otwiera błony komórkowe uwalniające allinazę, pod której wpływem w wyniku reakcji powstają aktywne związki między innymi allicyna o silnych właściwościach antybiotycznych.
Dlatego zażywając czosnek w celach leczniczych, należy odczekać co najmniej 10 minut po rozgnieceniu.
Jednorazowo połknąć ¼ przygotowanej porcji popijając obficie ciepłą wodą lub herbatą.
Zażywać 2-3 razy dziennie o ustąpienia objawów, po czym kontynuować 1-2 dni.
Oddzielnie przygotować następującą mieszankę:
100g miodu najlepiej gryczanego lub lipowego
1 łyżeczka kurkumy w proszku
½ łyżeczki imbiru
szczypta cynamonu
odrobina pieprzu lub pieprzu cayenne
Wymieszać w słoiczku składniki.
3 razy dziennie między posiłkami nabierać na łyżeczkę i bardzo powoli zlizywać.
Rosół cytrynowy
Kurę gotować na wolnym ogniu. Kiedy zmięknie dodać włoszczyznę doprawić do smaku i gotować kolejną godzinę. Tuż przed podaniem wlać sok ze świeżo wyciśniętej cytryny. Gorący bulion z cytryną usprawnia przepływ śluzu, więc drobnoustroje nie zalegają w drogach oddechowych.
Taki bulion łagodzi stany zapalne, silnie wzmacnia organizm, i jak dowiedziono ma działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe, zmniejsza stany zapalne dróg oddechowych.
Anyżkowa herbatka na suchy kaszel
Wymieszać w równych proporcjach anyż, koper włoski ziele prawoślazu i porost islandzki. 6 łyżeczek mieszanki zalać 3 szklankami wody. Odstawić na 10 minut pod przykryciem. Pić 3 szklanki dziennie.
Herbatka działa wykrztuśnie, łagodzi suchy kaszel i podrażnienia gardła.
Należy pamiętać by dać sobie czas na odpoczynek, dużo pić, wysypiać się i nie jeść ciężkich posiłków, które obciążają dodatkowo organizm podczas walki z infekcją.