REKLAMA .

Wiosna na parapecie – czyli jak samemu wyhodować zieleninę z odpadków

Końcówki zieleniny i niektórych warzyw zamiast wyrzucać możemy wykorzystać do wyhodowania własnych roślin na parapecie zimową porą.
Świeża sałata, szczypiorek czy pietruszka z własnej będą smakować lepiej niż te więdnące po jednym dniu zakupione w warzywniaku.

 

Jak samemu wyhodować zieleninę w warunkach domowych:

Będą potrzebne:

Doniczka, najlepiej podłużna
Ziemia ogrodowa dobrej jakości
Końcówki warzywwiosna-na-parapecie-czyli-jak-samemu-wyhodowac-zielenine-z-odpadow

Sałata:

Przy odcinaniu liści zostawić nienaruszone ok 2,5-3 cm od podstawy
Postawić pionowo w naczyniu, wlać na dno wody. Ustawić na parapecie lub w słonecznym miejscu. Zmieniać wodę codziennie.
Po 5-7 dniach, kiedy zaczną pojawiać się nowe liście i formować korzenie, przesadzić do ziemi.

jak-wyhodowac-salate-w-domu

Dymka

Zostawić ok 5 cm od podstawy
Postawić pionowo w szklance, na dno wlać wodę. Ustawić na parapecie lub w słonecznym miejscu. Zmieniać wodę codziennie. Po tygodniu jak się zacznie ukorzeniać można przesadzić do ziemi lub trzymać dalej w wodzie.

jak-wyhodowac-dymke-w-domu

Seler naciowy

Podczas odcinania liści, zostawić ok 4-5 cm u podstawy nienaruszone. Ustawić pionowo w naczyniu, wlać ok 1,5 cm wody. Postawić na parapecie. Zmieniać wodę co drugi dzień.
Po 5-7 dniach, kiedy liście w środku zaczną się zielenić przesadzić do ziemi.

seler-naciowy-jak-wyhodowac-w-domuNatka pietruszki

Korzeń pietruszki do wyhodowania natki nie powinien być zbytnio obcięty, powinien mieć wierzchołek z którego puści liście. Krojąc korzeń zostawić ok 3-4 centymetry od góry i posadzić w ziemi, lub wsadzić do doniczki w całości jeśli doniczka jest na tyle głęboka. Postawić na parapecie podlewać co drugi dzień lub częściej jeśli powietrze w mieszkaniu jest suche.

jak-wyhodowac-natke-pietruszki-z-korzenia

Zioła np. mięta, bazylia, oregano

Łodyżki z liśćmi odciąć od nasady, osunąć z dolnej części listki. Włożyć do naczynia z wodą, tak by górne listki nie dotykały wody. Jak roślina się ukorzeni przesadzić do doniczki z ziemią.

jak-wyhodowac-ziola-na-parapecie

Czosnek
Z główki czosnku wybrać duże zewnętrzne ząbki.
Posadzić bezpośrednio w doniczce z wilgotną ziemią, górną częścią do góry, przykrywając delikatnie ziemią. Kiedy zacznie się pojawiać szczypiorek zacząć podlewać od czasu do czasu, pamiętając że czosnek nie lubi zbyt dużo wody, oraz odcinać kwitnące kwiaty. Czosnek jest gotowy do zbioru gdy ma 5,6 górnych pędów.

jak-wyhodowac-czosnek-w-domu

W domu można wyhodować samodzielnie inne rośliny jak por, seler bulwiasty, różne rodzaje sałaty a nawet rośliny z innych stref klimatycznych jak imbir czy trawa cytrynowa.  Poniżej film z pomysłami. Warto od czasu do czasu nawozić domowym „nawozem” jak woda po gotowanych jajkach, rozkruszone skorupki, fusy od herbaty liściastej, fusy po niektórych ziółkach szczególnie pokrzywa

 

Źródło www.buzzfeed.com

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA .
%d bloggers like this: