Grzybica paznokci – naturalne, domowe sposoby leczenia

Grzybica paznokci jest najczęściej występującą chorobą paznokci, wywoływana przez zarodniki grzybów z rodzaju dermatofitów lub drożdżaków. Zarodniki grzybów chorobotwórczych bytują na podłogach, dywanach, w wodzie, w butach. Można się nimi zarazić na pływalniach, salonach odnowy biologicznej, wspólnych prysznicach, korzystając z zabiegów pedikiuru w gabinetach kosmetycznych, używając czyjegoś ręcznika lub butów.

grzybica paznokci domowe sposoby leczenia

Początkowo grzybica paznokci objawia się  kruchością i przebarwieniami koloru białego, żółtoszarego, zielonkawego i wreszcie brązowego. Paznokcie zaczynają się rozwarstwiać, łuszczyć, trudno je przycinać bo pod spodem gromadzą się złogi kolonii grzybów. Grzybica paznokci jest uznawana za chorobą trudną w leczeniu, dermatolodzy zwykle przepisują doustne i miejscowe preparaty przeciwgrzybiczne, które nie zawsze są skuteczne, niszczą florę bakteryjną i powodują poważne skutki uboczne od rozstrojów żołądka i jelit po zawroty głowy i choroby skórne.

Medycyna akademicka nie zauważa, lub nie chce zauważyć że grzyby mają otwarte pole do działania tylko wtedy, gdy  spada w organizmie ilość „dobrych” bakterii. Grzybica paznokci atakuje prawie zawsze osoby będące po kuracjach antybiotykowych lub sterydowych, zestresowane, źle się odżywiające, osłabione, wycieńczone lub cierpiące na przewlekłe choroby np. cukrzycę.

Dlatego leczeniu grzybicy powinno przede wszystkim towarzyszyć wzmacnianie układu odpornościowego od wewnątrz ziołami i naturalnymi fermentowanymi produktami, kiszonkami. Idealnie nadają się własnoręcznie robione jogurty, kefiry, zsiadłe mleko, maślanka, żurki, barszcze na zakwasie oraz rośliny zawierające inulinę np. topinambur, karczochy, cykoria. Trzeba ograniczyć przynajmniej czasowo spożycie głównej pożywki grzybów – cukrów. Zachować higienę, ale bez agresywnych środków pielęgnacji ciała.

Organizm dorosłego człowieka zasiedla ok. 2 kg bakterii. Na skórze jest ich ok. pół kilograma. Na 5 cm powierzchni skóry jest ok 32 miliony. Bakterie żyjące na skórze są niezbędne – stanowią pierwszą barierę dla mikroorganizmów środowiskowych, w tym tych chorobotwórczych. Każdy, kto chorobliwie się ich pozbywa szorując często ciało płynami antybakteryjnymi jest kilkakrotnie bardziej narażony na atak choćby takich gronkowców czy chorobotwórczych grzybów.

Grzybica paznokci naturalne sposoby leczenia

By poprawić florę bakteryjną poza dietą probiotyczną można 4 x dziennie przyjmować 1/4 łyżki zmielonego korzenia omanu wielkiego albo miąższ aloesu, ewentualnie  pić herbatkę z igieł modrzewia lub innych ziół wspierających florę bakteryjną: przetacznik, szyszki chmielu, ziele fioła trójbarwnego.

grzybica boraks

Grzybica paznokci leczenie zewnętrzne

Kąpiel dłoni lub stóp
2 łyżki szyszek chmielu zalać 2 szklankami wrzątku, parzyć 10 minut pod przykryciem. Po odcedzeniu i przestudzeniu moczyć dłonie lub stopy w wywarze 15-20 minut. Zamiast szyszek chmielowych można użyć kory dębu, szczyru leśnego lub boraksu.

Po kąpieli paznokcie i skórę wytrzeć do sucha czystym ręcznikiem, nasmarować zagrzybione miejsca i okolice wokół nalewką z propolisu lub maścią propolisową, dobrze działa również mocny odwar z kory lapacho (Pau d’Arco), przeciśnięty przez praskę czosnek, olejek z drzewa herbacianego, olejek oregano, olejek lub oliwka z goździków.

 

Maść Vicks Vapo Rub
chociaż przeznaczona jest  do nacierani klatki piersiowej w schorzeniach dróg oddechowych, to aktywne składniki jak kamfora i olejek eukaliptusowy są pomocne w leczeniu grzybicy paznokci, co potwierdzone zostało w badaniach klinicznych. Smarować niewielką ilością maści miejsca dotknięte grzybicą co najmniej 2 razy dziennie.

Kurację należy stosować systematycznie, codziennie przez okres 2 tygodni lub do ustąpienia objawów.

TUTAJ przeczytasz także, co można wyczytać z wyglądu paznokci.

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: