REKLAMA

Herbatka przeciwzapalna z duetem: Imbir i kurkuma

Imbir i kurkuma –  dwie powszechnie znane przyprawy  od tysięcy lat znajdują zastosowanie w profilaktyce i różnego rodzaju terapiach. Szczególnie w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych.

Współczesne badania wykazały bezspornie, że kurkuma (2) jest silnym przeciwutleniaczem, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwnowotworowo 
Olejki eteryczne zawarte w imbirze (3) mają silne właściwości przeciwgrzybicze, antywirusowe, antybakteryjne, przeciwpasożytnicze.

Ale co tak naprawdę wiemy o chronicznych stanach zapalnych i ich wpływie na organizm? To wspólny czynnik odgrywający ogromną rolę w powstawaniu wiele chorób.  M.in nowotworowych, cukrzycy, artretyzmu, reumatyzmu, chorób serca a nawet depresji (1), mają również wpływ na funkcjonowanie systemu immunologicznego.
Jednym ze środków na redukcję przewlekłych stanów zapalnych jest herbatka z imbirem i kurkumą.

Herbatka przeciwzapalna z duetem Imbir i kurkuma

Herbatka przeciwzapalna  – przepis

Składniki:
1 łyżeczka świeżej startej kurkumy lub 1/3 łyżeczki dobrej jakości kurkumy w proszku
1 łyżeczkę świeżego startego imbiru lub 1/3 łyżeczki w proszku
1/4 łyżeczki czarnego pieprzu
Miód i kawałek cytryny

Sposób przygotowania:

W rondelku zagotować szklankę wody, zdjąć z ognia i natychmiast dodać imbir i kurkumę. Parzyć pod przykryciem 5 minut. Odcedzić, dodać pieprz, jak lekko przestygnie dosłodzić miodem i dodać cytrynę.

Herbatka przeciwzapalna z imbirem i kurkumą łagodzi problemy trawienne, redukuje przewlekłe stany zapalne m.in stawów i układu kostnego, zmniejsza ból i sztywności stawów.  Działa przeciwbakteryjnie, przeciwskurczowo i przeciwdepresyjnie.  Skuteczna w  niestrawności i zespole jelita wrażliwego.
Pomaga zmniejszyć bóle brzucha, skurcze, zapobiega nudnościom, wymiotom, wspomaga pracę serca i krążenie oraz  łagodnie obniża ciśnienie krwi.
Związki zawarte w imbirze i kurkumie pomagają kontrolować masę ciała i przyczyniają się do utrzymania organizmu w dobrej kondycji.

UWAGA:
Należy zachować ostrożność przy:

1. Cukrzycy.
Chociaż imbir i kurkuma pomagają stabilizować poziom glukozy we krwi to podczas zażywaniu leków przeciwcukrzycowych zasięgnąć porady lekarza
2. Zażywaniu leków przeciwzakrzepowych i na rozrzedzenie krwi
3. Stałym zażywaniu leków na nadciśnienie – należy skonsultować z lekarzem
4. Kamicy nerkowej i tendencji do tworzenia się kamieni w pęcherzyku żółciowym

Referencje:
(1)JohnHopkinsHealthReview Understanding inflammation
(2)NCBI. Turmeric: the golden spice
(3)NCBI. The amazing and might ginger

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: