Oliwka lawendowa jest delikatna dla skóry, ma przepiękny zapach i wszechstronne zastosowania. Idealna do masaży relaksacyjnych, usuwających ból,
napięcia i zmęczenie. Antyseptyczne olejki lotne łagodzą stany zapalne skory, działają przeciw bakteriom, drożdżakom i grzybom.
Lawenda lekarska jest ceniona za wyjątkowy zapach, który natychmiast daje doznania czystości, świeżości, orzeźwienia, uspakaja pracę serca, zmniejsza napięcie nerwowe, lęk i strach. Oliwka lawendowa działa na ciało, umysł i ducha. Wprowadzi umysł w stan harmonii, ukojenia, zniesie uczucie rozedrgania.
Lawenda jest doskonałym wsparciem dla układu nerwowego, działającym bardzo inteligentnie. W razie potrzeby stymuluje, poprawia koncentrację, jasność myślenia, budząc umysł z letargu. Z drugiej strony uspakaja nadmiernie pobudzony system nerwowy, koi i wycisza. Bardzo pomocna, gdy doświadczamy nerwowości, pobudzenia, bezsenności, szczególnie w „gorących” stanach objawiających się drażliwościom i gniewem.
Domowa oliwka lawendowa przepis
Zebrane kwitnące ziele lawendy ususzyć. Oderwać kwiaty i listki od gałązek. Drobno pokroić i rozdrobnić w moździerzu. Napełnić lawendą 3/4 słoika, zalać oliwą z oliwek, ewentualnie olejem ze słodkich migdałów lub jojoba.
Zamknąć słoik i potrząsnąć kilkakrotnie. Zdjąć pokrywkę, dopełnić oliwą, przykryć kilkoma warstwami gazy, zabezpieczyć gumką. Odstawić na minimum miesiąc w ciemne, suche miejsce. Rozłożyć kilkakrotnie złożona gazę nad garnkiem, odcedzić i zastawić niech oliwka skapuje. Przelać do butelek z ciemnego szkła.
Oliwka lawendowa zastosowania
Oliwka lawendowa jest idealna do pielęgnacji skóry, zastąpi nawilżający krem po kąpieli, wystarczy nanieść na wilgotną skórę! Polecana dla skóry suchej i z podrażnieniami: zmiany łuszczycowe, egzem, trądzik, żylaki, odparzenia. Ma silne działanie przeciwzapalne i rozkurczające, łagodzi napięcia i skurcze mięśni, relaksuje, uspokaja.
- Oliwka lawendowa może być stosowana do relaksujących kąpieli
- Masaży zmęczonych mięśni, dodaje energii, redukuje cellulit, obrzęki. By ujędrnić skórę i zapobiec wiotczeniu dodać igiełki rozmarynu
- Bóle głowy: wmasować w skronie, kark i nadgarstki
- Opryszczka: posmarować kilkakrotnie bolący obszar
- Bezsenność: wmasować w podeszwy stóp i czubek głowy
- Kolki, skurcze, wzdęcia, napięcie jelit powiązane z lękiem: delikatnie masować obszar brzucha, splotu słonecznego i pępka
- Słabe włosy, łupież: delikatnie masować skore głowy
- Kulinarnie jako dodatek do sałatek i innych potraw