odporność, Porady

Kąpiele lecznicze we własnej wannie – rodzaje i działanie

Kąpiele lecznicze są częścią jednej z najstarszych metod leczenia – wodolecznictwa. Terapeutyczne właściwości wody wykorzystywano w wielu kulturach już w czasach antycznych. W czasach nowożytnych rozpropagował tę metodę ksiądz Sebastian Kneipp, którą dziś stosuje się w uzdrowiskach leczniczych. Ale nie trzeba wyjeżdżać do uzdrowiska, żeby skorzystać z kąpieli leczniczych. Możemy korzystać z nich we własnej wannie.

Kąpiele lecznicze we własnej wannie - rodzaje i działanie

Kąpiele lecznicze rodzaje i działanie

Kąpiele całościowa po szyję

  • Kąpiel w temperaturze 35-37°C wskazana jest przy bezsenności, nerwicach, nadmiernym pobudzeniu. Czas trwania 15-25 minut. W trakcie kąpieli dolewamy gorącej wody by utrzymać temperaturę. Dłuższa kąpiel jest skuteczna przy kamicy nerkowej.
  • Kąpiel w temperaturze 38-42°C regeneruje, powoduje obfite pocenie. Wskazana przy infekcjach, przeziębieniach. Czas 3-10 minut, z ciepłym kompresem na głowę. Kąpiel stosować zawsze przed jedzenie, po skończeniu spłukać ciało chłodną wodą o temperaturze 5°C dzieci, 10°C dorośli. Bez wycierania owinąć się prześcieradłem i położyć do łóżka.

Kąpiel szczotkowa
Woda temperaturze 32-36°C do wysokości pępka. Czas trwania 10 minut. Na siedząco szczotkować części ciała zanurzone w wodzie, pozostałe polewać wodą z zanurzanej szczotki. Po kąpieli wygrzać w łóżku.
Daje dobre efekty przy osłabieniu, zimnych nogach, słabej przemianie materii, kamieniach żółciowych i nerkowych, chronicznym katarze.

Kąpiel nóg do kolan

  • 10-20 minutowa gorąca kąpiel (38-45°C) zapewnia spokojny sen, leczy nadciśnienie, astmę, bóle głowy, uszu, oskrzela. Dobrze jest dodać garść soli morskiej lub kamiennej w zależności od potrzeb – rodzaje soli i ich działanie TUTAJ
  • 30 minutowa letnia (30-35°C) działa uspokajająco. Dobry środek hartujący dla dzieci, warto, by codziennie przed snem myły nogi w takiej kąpieli, nie musi być pełne 30 minut.
  • 1-3 minutowa zimna (15-20°C) 1-3 minut. Doskonały środek przeciw obstrukcjom i zimnym stopom.

Kąpiele oczu
W letniej wodzie 29-32°C Zanurzać twarz kilkakrotnie zamykając i otwierając oczy. Powtarzać 6-10 razy. Wzmacnia wzrok, skuteczna przy bólach i zapaleniu oczu.

Kąpiel przemienna nóg do kolan
Zanurzać stopy i łydki naprzemiennie w gorącej wodzie 20-30 sekund i zimnej 3-10 sekund. Powtórzyć 5 razy, osuszyć nogi i założyć ciepłe skarpety. Pomaga przy migrenach, nerwicach, bezsenności. Można dodać garść soli morskiej lub innej wg potrzeb.

Kąpiel owsiana

Kąpiel z odwarem ze słomy owsianej
Słomę owsianą gotować pół godziny, odwar wlać do przygotowanej kąpieli ok 35°C. Czas: 5-20 minut. Kąpiel ogólnie wzmacnia, dobra przy chorobach skóry, układu nerwowego i reumatycznych. Doskonała dla dzieci.

Kąpiel z gorczycą
Do wody o temperaturze 38°C włożyć torebkę ze świeżo zmieloną gorczycą. Czas kąpieli: 10-15 minut. Zastosowanie przy infekcjach, przeziębieniu, zapaleniu oskrzeli

Dreptanie w wodzie
W wannie napełnionej do łydek zimną wodą dreptać jak bocian, podnosząc nogi ponad wodę przez 1-3 minuty. Gdy odczujemy ból lub szczypanie, wychodzimy z wody, osuszamy nogi, zakładamy ciepłe skarpety i chodzimy krokiem marszowym po dywanie.
Zabieg zwiększa dotlenienie organizmu, zapobiega katarom, przeziębieniom, poprawia przemianę materii, likwiduje bezsenność i bóle głowy.

Polewanie naprzemienne
Polewamy różne części ciała najpierw maksymalnie gorącą wodą na ile wytrzymamy przez 8-10 sekund, potem maksymalnie zimną wodą przez 8-10 sekund. W sumie 3 razy gorącą i zimną. Zawsze od dłoni lub stóp w górę, potem w dół.

  • Polewanie kolan stosować przy hemoroidach, migrenie
  • Polewanie ud przy żylakach, zapaleniu korzonków nerwowych,
  • Przy paraliżach reumatycznych stosować polewanie ud i kolan.

Kąpiel przy infekcjach
Przygotować kąpiel o temperaturze 37°C, kiedy chory przywyknie do temperatury, dolewać gorącej wody do 40°C, a nawet wyżej. Czas trwania – aż do zaróżowienia ciała. Następnie owinąć ciało w prześcieradło kąpielowe, położyć się do łóżka, wypić gorący napar z lipy.
Znakomita kąpiel dla dzieci przy przeziębieniach, grypie, katarze, w początkowym stadium chorób zakaźnych.

Do kąpieli można dodawać olejki eteryczne – ich rodzaje i działanie TUTAJ 

Metody leczenia wodą przy różnych dolegliwościach TUTAJ

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments