Kashaya to starożytne receptury ajurwedyjskich mieszanek z ziół i przypraw zrównoważone pod względem energetycznym. Głównym ich zadaniem jest harmonizowanie vata, pitta i kapha dosha. Jest kilka rodzajów kashaya, wszystkie bardzo proste, łatwe w użyciu na co dzień.
Kashaya wzmacniająca
Odżywczy, kojący napój odpowiedni dla każdej konstytucji. Równoważy vatta, pitta i kapha, wzmacnia ogień trawienny, uspakaja umysł, wzmacnia organizm. Odpowiedni dla każdej konstytucji we wszystkich porach roku.
- Odmierzyć objętościowo : ⅓ kuminu i ½ nasion kolendry.
Całe, niezmielone nasiona osobno, kolejno, uprażyć na suchej patelni. Nie przypalić! Mają uwolnić aromat i delikatnie nabrać głębszej barwy. Średni czas dla kolendry: 90 sekund, kuminu: 1 minuta. Po ostygnięciu obydwie przyprawy zmielić w młynku, starannie wymieszać w misce i przesypać do szklanego słoiczka. Zachowują świeżość i walory lecznicze do tygodnia.
Napój kashaya
Do rondelka wlać szklankę wody, doprowadzić do wrzenia, dorzucić po czubatej łyżce mieszanki i brązowego cukru lub jaggery. Gotować na małym ogniu kilka minut. Zdjąć z ognia, dodać 5-10 ml mleka i zamieszać.
Napój pije się lekko przestudzony po posiłkach 1-2 razy dziennie. Biorąc uwarunkowania konstytucyjne własnego organizmu, warto pamiętać, że jaggery silniej rozgrzewa niż brązowy cukier.
Kashaya łagodząca przeziębienie i grypę
Aromatyczny, słodko pikantny napój przy infekcjach grypowych połączonych z zaburzeniami trawienia. Zmniejsza obrzęk błon śluzowych, odtyka zatkany nos, łagodzi kaszel, ból gardła, wzmacnia odporność i poprawia krążenie.
Składniki:
- ½ szklanki nasion kolendry
- Suszony korzeń imbiru – 2-3 małe kawałki
- 2 łyżeczki zielonego kardamonu
- ¼ szklanki kuminu
- Łyżka ziarenek czarnego pieprzu
- ¼ szklanki kuminu nasion kopru włoskiego
- 2 łyżeczki goździków
Na suchej patelni krótko uprażyć, do wydzielenia aromatu: ziarenka kolendry, kuminu, czarnego pieprzu i kopru włoskiego. Dodać goździki i kardamon, podgrzewać chwilę na małym ogniu i przesypać do miseczki. Po ostygnięciu zblendować. Suszone kawałki imbiru rozdrobnić w moździerzu. Połączyć składniki i dokładnie wymieszać. Przechowywać w zamkniętym słoiczku.
Napój: Do rondelka wlać szklankę wody, doprowadzić do wrzenia, dorzucić po łyżeczce mieszanki i brązowego cukru lub jaggery. Gotować na małym ogniu kilka minut. Zdjąć z ognia, dodać 2 łyżki mleka, zamieszać i przecedzić. W infekcjach z objawami kaszlu, kataru, bólu mięśni, stawów, stosuje się 2 razy dziennie.
Przy suchej konstytucji suszony imbir lepiej zastąpić świeżym, dodać do mieszanki podczas gotowania. Diabetycy mogą pominąć cukier.
Wszystkie rodzaje kashaya przygotowuje się podobnie. Ziarenka na patelni lekko praży by uwolnić olejki eteryczne. W trakcie gotowania lub parzenia można dodawać inne zioła, adaptogeny typu ashwagandha, święta bazylia, lecznicze grzyby.
Klasyczna wzmacniająca, oczyszczająca kashaya CCF
Pomaga przy trawiennych w skutek osłabienia ognia trawiennego, napięć emocjonalnych, kumulacji toksyn w przewodzie pokarmowym. Ma piękny złoty kolor i lekko orzechowy smak, jednocześnie oczyszcza i odżywia organizm.
Stymuluje agni na tyle, by delikatnie podsycić ogień trawienny, ale bez przegrzania. Według Ajurwedy silny ogień trawienny jest kluczem zachowania zdrowia. Wspierając go, jednocześnie eliminując toksyny herbatka poprawia delikatnie wprowadza równowagę na różnych poziomach. Od jasności umysłu po lekkość w układzie trawiennym. Przepis tutaj.