Z różnych części mniszka można robić domowe przetwory. Do kiszenia najlepiej nadają się listki, łodyżki i nie rozwinięte pączki kwiatowe. Z tych ostatnich można przyrządzić pyszne „fałszywe kapary”.
Mniszek lekarski [Taraxacum officinale] jest jedną z pospolitych, najbardziej użytecznych roślin. Wiosną charakterystyczne kwiaty żółcą się w ogrodach, na trawnikach, podwórkach, łąkach, ugorach i pastwiskach.
Od stuleci z ziela wyrabiano lecznicze syropy, mikstury i przetwory kulinarne. Nie wszystkie tradycyjne receptury się zachowały, część z nich jest ciągle wykorzystywana.
Kiszone pączki mniszka
Kiszone rośliny – warzywa, owoce, zioła nabierają smaku i nowych właściwości. W procesie fermentacji bakterie kwasu mlekowego rozkładają cukry proste na kwas mlekowy, który doskonale konserwuje. Jest również świetnym probiotykiem, zbawiennym dla flory bakteryjnej, wzmacniającym odporność. Kiszenie wzbogaca o grupy witaminy powstające w wyniku fermentacji, nadaje nowego smaku i podnosi bioprzyswajalność.
Do kiszenia potrzebna będzie garść zielonych pączków kwiatowych mniszka i solanka, w proporcji jedna łyżka soli na litr wody. Idealne są pączki twarde, zbite, jeszcze zamknięte. Jeśli niektóre się otwierają – nie przeszkadza.
- Pączki oczyszczamy, pozostawiając tylko przylegające, zielone listki.
- Umieszczamy w czystym, wyparzonym, osuszonym słoiku
- Robimy solankę, gotując wodę z solą do rozpuszczenia.
- Po ostudzeniu zalewamy solanką by pączki były w całości przykryte i zakręcamy słoik.
Kilka dni zawartość będzie „pracować”. Po zakończeniu kiszenia można dopełnić słoik solanką. Kisząc w kamionce trzeba docisnąć ciężarkiem, by pączki nie wypływały na powierzchnię.
Kiszone łodyżki mniszka
Łodyżki (mogą być z młodymi listkami) umyć i osuszyć papierowym ręcznikiem. Do miski nasypać soli, „przeturlać” je kilka razy, by usunąć nadmiar wilgoci. Poustawiać pionowo w słoiku.
Przygotować zalewę: na litr wody 3/4 łyżki soli, ziele angielskie, 2-3 ziarenka pieprzu, liść laurowy, opcjonalnie małe chili. Zagotować, wymieszać do rozpuszczenia soli i przestudzić do temperatury pokojowej. Zalać łodyżki by w całości przykryć. Można na wierz położyć kapusty lub zalać oliwą górną warstwę, by ograniczyć dostęp tlenu. Zakryć pokrywką lub obciążyć talerzykiem.
Po 2-3 tygodniach powinny być gotowe. Kiszone łodyżki są przyjemnie chrupiące. Powinny mieć kwaskowy ostrawy smak, charakterystyczny dla kiszonek aromat.
Marynowane pączki mniszka a’la kapary
Składniki:
- 2 szklanki nierozwiniętych pączków
- 1 łyżeczka soli
- 2/3 szklanki octu i 1/3 wody
Zrobić marynatę: Do garnka wlać wodę z solą i octem, doprowadzić do wrzenia. Mieszać do rozpuszczenia soli. Ułożone pączki mniszka w słoiku zalać marynatą. Pasteryzować 10 minut w kąpieli wodnej.
Kapary z mniszka mają niepowtarzalny, zaskakujący smak. Wzbogacą sałatki, sery, dania makaronowe, pasują do pizzy, jajecznicy i pieczonych warzyw. Inne zioła również można kisić i marynować: pokrzywę, podagrycznik, stokrotki, jasnotę, łopian, czosnek niedźwiedzi.
Przepisy na syropy i lecznicze mikstury z mniszka TUTAJ.