REKLAMA

Kobylak czyli szczaw kędzierzawy – najlepszy antybiotyk z łąki

Kobylak [Rumex crispus L.] jest wszędobylskim ziołem zwanym pospolicie końskim albo kobylim szczawiem. Rośnie na łąkach, przydrożach, brzegach rzek i podmokłych terenach tworząc kępy. Do końca XIX wieku był kobylak lekiem farmakopealnym.  Lekarze i zielarze leczyli u pacjentów wszelkiego rodzaju problemy trawienne i zakażenie bakteryjne. Warto do tego powrócić, skuteczniej działa niż leki z apteki. Sprawdzi się przy zakażeniach bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych przewodu pokarmowego.

Surowiec w postaci korzenia, nasion i ziela można kupić w sklepach zielarskich za parę groszy.  Niestety z powodu chorych przepisów na opakowaniach ziół leczniczych zabronione jest umieszczanie informacji o właściwościach leczniczych i zastosowaniu.

Kobylak właściwości lecznicze

Kobylak jest bliskim krewnym szczawiu zwyczajnego. W starożytności stosowany przy wszelkiego rodzaju chorobach przewodu pokarmowego, zatruciach, chorobach krwi, żółtaczce, szkorbucie, zmianach skórnych, ukąszeniach skorpionów. Używany jako środek tonizujący dla żołądka i całego ustroju.

Kobylak właściwości zastosowanie

Przyrodnik polski ksiądz Krzysztof Kluk w „Dykcyonarzu roślinnym” pisał:

odwar z korzeni szczawiu kędzierzawego stosowano w XVIII wieku przy biegunce, błonicy, chorobach skórnych i żółtaczce, a zewnętrznie do obmywania w chorobach skórnych u zwierząt. Korzenie kobylaku gotowane w wodzie lub surowe stosowano w chorobach skórnych, zaś gotowane w winie jako płyn do płukania ust w bólu zębów i chorobach uszu.

Maści przyrządzano przez gotowanie korzeni  w rozcieńczonym occie do momentu zmiękczenia włókien celulozowych, a następnie roztarcie otrzymanej papki ze smalcem świńskim na jednolitą masę. Kobylak zaliczany jest do grupy surowców wykorzystywanych m.in. jako źródło cynku i witaminy A w leczeniu chorób skórnych, objawiających się zaczerwienieniem oraz zmianami wypryskowymi, wspomagająco w leczeniu łuszczycy .

Szczaw kędzierzawy przynosi pozytywne efekty w hamowaniu destrukcji wywołanej procesem nowotworowym w ludzkim organizmie – używany jako alternatywny, tonizujący środek w osłabieniu spowodowanym nekrozą tkanek, zmianami w narządach wewnętrznych.

Ze względu na zawartość garbników kobylak jest stosowany chętnie w pediatrii jako środek przeciwbiegunkowy. Szybko zmniejsza nasilenie biegunki lub zatrzymuje, działa ściągająco na błonę śluzową jelita grubego. Hamuje rozwój drobnoustrojów patogennych, antybiotykoopornych, zmniejsza stany zapalne i drobne krwawienia błony śluzowej jelit.  Unieczynnia toksyny bakteryjne i szkodliwe produkty przemiany materii.Kobylak czyli szczaw kędzierzawy - najlepszy antybiotyk z łąki

Skuteczność kobylaka
  • Niezwykle skuteczny jest napar z nasion i liści kobylaka w ostrym zakażeniu bakteryjnym – czerwonce, wywoływanym przez kilka gatunków pałeczek z rodzaju shigella.
  • Korzenie szczawiu kędzierzawego mogą być stosowane w różnych schorzeniach: choroby reumatyczne, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Jako środek ściągający w hemoroidach, nawet w krwawieniach wewnętrznych w tym z płuc.
  • Jego brązowe jak gryka ziarenka leczą anemię, niedokrwistość, sprawdzają się w leczeniu chorób autoimmunologicznych. Bardzo dobrze działają na skórę.
  • Kobylak odżywia organizm i oczyszcza krew z obecnych w niej różnych substancji toksycznych. Spożywany w okresie wiosenno-zimowym dostarcza organizmowi cennych substancji odżywczych jak chociażby witamina C, tłuszcze, białka, duże ilości azotu, wapnia, fosforu, żelaza, sodu i manganu.

    Kobylak zatrucia, biegunka, wymioty

Kobylak przepisy lecznicze

Wywar z kobylaka na wymioty, biegunkę, zakażenia przewodu pokarmowego, niestrawność
3 łyżki ziarenek kobylaku zalać 3 szklankami zimnej wody, doprowadzić do wrzenia i podgrzewać jeszcze 2 minuty.
Zdjąć z ognia, zaparzać pod przykryciem 15 minut, przecedzić, pić ciepły wywar przez cały dzień. Dla dzieci użyć 3 łyżeczki ziarenek.
Do godziny po wypiciu pierwszej porcji wymioty powinny ustąpić, biegunka zmniejszy się lub ustanie. Nasiona i liście działają słabiej niż korzeń.

Syrop z kobylaka dla anemicznych dzieci S. Korżawskiej
6 łyżek ziarenek kobylaku
10 drobno pokrojonych daktyli
2 łyżki rozdrobnionych owoców dzikiej róży
1 pokruszoną laska cynamonu
Zioła zalać 6 szklankami wody, doprowadzić do wrzenia, gotować na małym ogniu 10 minut.
Pozostawić do naciągnięcia pod przykryciem przez godzinę.
Przecedzić, dodać tyle miodu ile jest wywaru, wymieszać.
Podgotować na małym ogniu 5 minut, gorący rozlać do butelek.
Stosować-3-4 razy dziennie po łyżce rozcieńczone

Napar na wirusowe zakażenia przewodu pokarmowego, grypa żołądkowa,  grypa jelitowa
Kobylak 1 łyżka ziarenek lub korzenia
Koper włoski 1 łyżka nasion
Zioła zalać 2 szklankami wody, zagotować, odstawić do naciągnięcia pod przykryciem 15 minut.
Przecedzić, pić ciepły napar w ciągu dnia.

Na anemię i niedokrwistość
Łyżkę korzenia kobylaku zalać szklanką wody, gotować 10 minut.
Pić 2 x dziennie po pół szklanki.

Zewnętrznie

Maść z kobylaka na zmiany skórne Stefanii Korżawskiej
Garść brązowych ziarenek kobylaku, garść świeżych liści babki lancetowatej wsypać do garnka, dodać litr dobrego smalcu. Doprowadzić do wrzenia, pozostawić na małym ogniu na 30 minut.
Przecedzić, przelać do słoika, przechowywać w lodówce, smarować zmiany skórne.
Stosować na choroby skórne: łuszczyca, grzybica, atopowe zapalenie skóry. Czyraki, trądzik, trudno gojące się rany. Bóle kostno-mięśniowe, reumatyzm

Płukanka na świeży oddech, stany zapalne
Garść liści zalać szklaną wrzątku, gotować 10 minut, przecedzić.
Płukać jamę ustną 2 razy dziennie,starając się możliwie jak najdłużej przytrzymać płyn w buzi.
Płukanki z kobylaku i picie wywaru usuwają nieprzyjemny zapach z ust i żołądka.
Roślina hamuje rozwój drożdżaków i bakterii odpowiedzialnych za fermentację oraz procesy gnilne.

Wywar stosuje się do irygacji przy zapaleniu pochwy. Leczeniu stanów zapalnych dziąseł i gardła. Zapaleniu prącia, moszny, świądu odbytu i hemoroidów.

Przeciwwskazania
Nie stosować u kobiet w ciąży ani karmiących piersią

Źródła
Właściwości lecznicze szczawi. Katedra i Zakład Botaniki Farmaceutycznej Akademii Medycznej w Lublinie
„Po zdrowie z ziołami” Stefania Korżawska

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: