Koper włoski czyli fenkuł jest jedną z najdłużej znanych roślin leczniczych o silnym, charakterystycznym przyjemnym lekko anyżkowym zapachu, który zawdzięcza olejkom eterycznym. Surowcem zielarskim jest owoc kopru włoskiego. W lecznictwie wykorzystywany jest też olejek z kopru włoskiego (foeniculi oleum), wśród szeregu właściwości ma działanie antynowotworowe. O jego szczególnych właściwościach i zastosowaniu można przeczytać TUTAJ
Koper włoski działa przeciwskurczowo zmniejszając napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, pobudza czynności wydzielnicze wątroby, wzmaga ruchy perystaltyczne jelit, przeciwdziała wzdęciom i kolkom jelitowym. Przywraca prawidłowy przebieg trawienia, łagodzi dolegliwości trawienne, działa osłaniająco na przewód pokarmowy, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie – stosuje się go w zaburzeniach trawiennych takich jak bóle brzucha, kolki, nieregularne wypróżnianie, kolki, wzdęcia.
Koper włoski działa również wykrztuśnie. Działa przeciwgorączkowo, przeciwkaszlowo i uspokajająco. Pobudza układ immunologiczny. Nie ma żadnych przeciwwskazań, stosuje się go również u niemowląt.
Koper włoski zastosowanie w kuchni
Koper włoski w formie bulwy można jeść na surowo sam lub z dodatkiem octu balsamicznego i miodu, sosu winegret lub oliwy doprawionej pieprzem i solą. Świetnie się sprawdza jako dodatek do sałatek, orzeźwiających zup, duszonych potraw.
Sałatka z kopru włoskiego z pomarańczami
1 bulwa kopru włoskiego
1 pomarańcza
Kilka czarnych oliwek
4 łyżki oliwy z oliwek
sól, świeżo zmielony pieprz
Bulwę kopru włoskiego pokroić na cienkie plasterki. Z jednej połówki pomarańczy wycisnąć sok, drugą pokroić w ćwiartki. Oliwki pokroić w plasterki lub połówki. Wszystkie składniki wymieszać w misce.
Do słoiczka wlać sok z pomarańczy, oliwę z oliwek, sól i pieprz. Zakręcić słoik i energicznie potrząsać by składniki się wymieszały tworząc jednolity sos.
Gotowym sosem polać sałatkę. Można dodać listki mięty, natkę pietruszki lub bazylię.
Duszony koper włoski
1 bulwa kopru włoskiego
2 ząbki czosnku
4-5 łyżek oliwy z oliwek
kubek wody
sól, świeżo zmielony pieprz
2 łyżki tartej bułki
1 łyżka startego parmezanu
Bulwę kopru włoskiego pokroić w drobne kawałki. Czosnek rozgnieść dłonią tak by był w jednym kawałku. W rondlu rozgrzać oliwę, wrzucić czosnek, koper włoski, oliwki, dodać sól i pieprz, chwilę podsmażyć.
Następnie dodać wodę, przykryć i na małym ogniu dusić ok. 30 minut. W międzyczasie sprawdzać ilość płynu, w większości woda powinna odparować. Zdjąć z ognia, posypać tartą bułką. Odstawić na 5 minut pod przykryciem.
Przed podaniem posypać parmezanem.
Koper włoski przepisy lecznicze
Napar z nasion kopru włoskiego
1 łyżkę nasion zalać 2 kubkami zimnej wody, podgrzewać do zagotowania. Odstawić pod przykryciem na 15 minut.
Przecedzić.
Pić 2-3 razy dziennie po pół kubka przy dolegliwościach żołądkowych i zaburzeniach trawiennych, oraz jako środek wiatropędny.
Dzieci po 1 łyżeczce lub łyżce naparu, w zależności od wieku dziecka co 3 godziny przy bólach brzucha i zaparciach.
Syrop z kopru włoskiego
Do ½ rozdrobnionych nasion kopru włoskiego dodać 1 łyżeczkę miodu i dokładnie rozetrzeć. Podawać 2 razy dziennie dzieciom przy chorobach górnych dróg oddechowych i zaburzeniach trawiennych. Matkom karmiącym jako środek pobudzający laktację.
Herbatka na przeziębienie
Składniki podstawowe:
Spory kawałek świeżego imbiru – co najmniej 5 cm
1 łyżka nasion kopru włoskiego w całości
Cytryna
Do osłodzenia miód lub sok malinowy, z owoców dzikiej róży, czarnej porzeczki, aronii itp
Składniki dodatkowe opcjonalnie
Goździki
Cynamon
Kurkuma
Anyż
Kardamon
Liść laurowy
Można dodać w niewielkiej ilości wszystkie składniki lub to co jest akurat pod ręką, ja zawsze dodaję goździki i cynamon cejloński, pozostałe niekoniecznie.
Imbir pokroić na kawałki, wrzucić do garnka razem z koprem włoskim i zalać zimną wodą. Doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień, dorzucić goździki i pozostałe przyprawy i gotować na małym ogniu pod przykryciem ok 3-4 minuty, po czym odstawić pod przykryciem na ok. 5 minut. Gotowy wywar przecedzić, dosłodzić łyżeczką miodu lub łyżką soku, dodać 2 grube plastry cytryny ze skórką i rozgnieść łyżeczką w kubku.
Herbatka wzmacniająco oczyszczająca
1 łyżka nasion kopru włoskiego
po ½ łyżki liścia karczocha, korzenia cykorii podróżnika, kwiatu nagietka
po ½ łyżeczki liścia mięty, korzenia mniszka, kwiatu nagietka
Zioła wymieszać. Ponad połowę łyżki mieszanki zalać szklanką wrzątku. Zaparzać pod przykryciem 15 minut, przecedzić. Pić 2 x dziennie po ½ szklanki naparu przy niedomaganiach wątroby, problemach trawiennych, wzdęciach, niestrawności, stanach skurczowych mięśni gładkich i przewodów żółciowych
Herbatka wspomaga przemianę materii, wyrównuje poziom cholesterolu, usuwa toksyny, przeciwdziała ryzyku wystąpienia miażdżycy.
Herbatka na suchy kaszel
Wymieszać w równej proporcji: koper włoski, porost islandzki, babkę lancetowatą, szantę i podbiał.
Łyżeczkę ziół zalać szklanką wrzątku.
Zaparzać pod przykryciem 10 minut. Przecedzić.
Dosłodzić sokiem malinowym.
Podawać 2 razy dziennie przy suchym, męczącym kaszlu
Herbatka na grypę żołądkową, jelitową
300 ml wody
5 cm kawałek imbiru
1 łyżeczka nasion kopru włoskiego w całości
1/2 łyżeczki kurkumy
1/4 łyżeczki, lub nieco mniej cynamonu
Miód, plasterek cytryny opcjonalnie do smaku
Obrany i pokrojony na cząstki imbir wrzucić do rondelka wraz z kurkumą, koprem włoskim i cynamonem.
Zalać zimną wodą, podgrzewać mieszając, doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień i pogotować około 2 minuty.
Zdjąć z ognia i przykryć pokrywką na 10 minut. Po czym przecedzić, do smaku dosłodzić łyżeczką miodu dodać plasterek cytryny.
Pić 2 lub 3 razy dziennie między posiłkami. Napój ma przyjemny smak.