Kozieradka zapominane ziele.
Bogate w białka, minerały i witaminy nasiona kozieradki mają szereg zastosowań w kuchni, kosmetyce i lecznictwie. Kozieradka m.in. reguluje poziom cukru we krwi, łagodzi objawy choroby wrzodowej, reguluje trawienie, wzmacnia wątrobę, usuwa pasożyty, wykazuje działanie antyseptyczne, jak wykazały badania hamuje rozwój nowotworów piersi
W medycynie wschodniej ma zastosowanie w leczeniu infekcji gardła, płuc i dróg oddechowych.
Kozieradka przepisy
Przepis:
Nasiona kozieradki uprażyć delikatnie na suchej patelni, zalać wodą, zagotować i parzyć pod przykryciem 15 min. W przypadku zapalenia dróg oddechowych i gorączki pić herbatkę 2 razy dziennie.
Kozieradka znalazła również zastosowanie w kosmetyce w przypadku cery trądzikowej i łojotokowej i pielęgnacji włosów – zapobiega ich wypadaniu i stymuluje porost nowych kosmyków – w tym celu należy 2-3 łyżki zmielonych nasion zagotować w szklance wody, odstawić do ostygnięcia i przygotowaną papkę wcierać we włosy, zostawić na 2-3 godziny w ciepłym turbanie, a następnie zmyć. Rezultaty już są widoczne po kilku dniach.
Nasiona kozieradki mają wysokie stężenie fitoestrogenów, które ujędrniają i powiększają piersi. Można stosować na 2 sposoby – do masażu lub w formie herbatki.
Masaż
Zalać nasiona wodą i pozostawić na noc. Następnego dnia użyć wodę do delikatnego masażu piersi. Stosować co drugi dzień.
Herbatka
2 łyżki nasion zalać 2 szklankami zimnej wody. Postawić na ogniu i jak tylko się zagotuje, zdjąć z ognia i pozostawić pod przykryciem 20 minut. Następnie odcedzić, w razie potrzeby do smaku można dodać odrobinę soku z cytryny lub miodu. Nie pić więcej niż 2 filiżanki dziennie.
Kozieradka może być pomocna dla podniesienia libido nie powodując żadnych skutków ubocznych. Jest doskonałym afrodyzjakiem, co potwierdziły również badania prowadzone naukowe na grupie 60 mężczyzn.
Kozieradka zastosowanie w kuchni:
Ziarenka kozieradki można praktycznie dodawać do wszystkich potraw, nadaje szczególnie daniom wegetariańskim niezwykły smak i aromat. Do zup, gotowanych warzyw również strączkowych, twarogów, dipów jogurtowych, humusów najlepiej dodawać lekko uprażone na suchej patelni ziarenka.
Do sałatek, potraw z jajek, kanapek dodawać młode listki lub kiełki z nasion.
Stosowana na włosy fajnie podnosi je u nasady – u mnie rewelacja.
Poza tym „uspokaja” żołądek (zalecana przy nerwicy wegetatywnej).